Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczele. Morze wyrzucilo na brzeg tysiące niewypałów

Marek Jaszczyński
Niewypały z Podczela
Niewypały z Podczela 8bsap
Saperzy Marynarki Wojennej po raz kolejny zostali wezwani do akcji unieszkodliwienia obiektów militarnych. Tym razem było to ponad 1200 szt. amunicji strzeleckiej i artyleryjskiej oraz granaty moździerzowe. Przedmioty zostały wyrzucone przez morze na plaży w Podczelu pod Kołobrzegiem.

8. Batalion Saperów

Patrol rozminowania 8. Batalionu Saperów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczony jest do rozpoznania, rozminowania i oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Wielokrotnie zajmował się likwidacją powojennych niewypałów i niewybuchów m.in. w Unieściu, Międzywodziu, Dziwnówku, Bagiczu i w Kołobrzegu. W sierpniu 2009 roku uczestniczył w operacji rozpoznania i oczyszczania terenu Westerplatte przed uroczystościami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dowódcą patrolu rozminowania jest st. chor. Grzegorz STASIAK.

Na obiekty natrafili turyści, którzy w niedzielę spacerowali po plaży na wysokości Podczela. Najprawdopodobniej niebezpieczne przedmioty zostały odsłonięte w skutek sztormowego falowania.

- Turyści powiadomili policję, która następnie zaalarmowała Marynarkę Wojenną - mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. - Na miejsce znaleziska niezwłocznie udał się patrol rozminowania z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Po niecałych trzech godzinach od otrzymania zgłoszenia saperzy byli na miejscu akcji, gdzie w wyniku wizji lokalnej , stwierdzili na plaży obecność około tysiąca niewybuchów różnego rodzaju i kalibru.

Przedmioty były rozproszone na odcinku ponad 100 metrów plaży. W wyniku działań saperów z plaży podjęto i zabezpieczono: 867 szt. pocisków artyleryjskich kalibru 20mm, 237 szt. amunicji strzeleckiej różnego rodzaju i kalibru, 3 szt. granatów moździerzowych kalibru 50mm oraz blisko 100 szt. innych przedmiotów i łusek.

W godzinach wieczornych niewybuchy zostały przetransportowane do Garnizonowego Składu Amunicji w dziwnowskiej jednostce, a w najbliższych dniach zostaną zniszczone na poligonie lądowym. Dodatkowo saperzy sprawdzili obszar, na którym odnaleziono obiekty, czy nie znajdują się tam kolejne niebezpieczne materiały. Działania saperów zabezpieczała policja aby nie dopuścić w rejon akcji osób postronnych.

Podczas II wojny światowej polskie wybrzeże było miejscem intensywnych działań bojowych. Do tej pory morze i pas wybrzeża może odsłaniać kolejne niebezpieczne materiały. Ważne jest, aby w takich przypadkach, osoby, które natrafią na nieznany obiekt reagowały dokładnie tak, jak w przypadku niedzielnej akcji - powiadomiły policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński