Plaża Mieleńska odżyje

  Plaża Mieleńska odżyje

  Ynona Husaim-Sobecka

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Już za rok będziemy mogli opalać się na Plaży Mieleńskiej. Warunek jest tylko jeden - miasto musi dogadać się z dzierżawcą wyspy.
  Na wyspie w tej chwili mieszka dwóch stróżów. Można tu przypłynąć tylko małą łódką. Nabrzeże nie ma atestu, by mogły dobijać do niego większe jednos

  Na wyspie w tej chwili mieszka dwóch stróżów. Można tu przypłynąć tylko małą łódką. Nabrzeże nie ma atestu, by mogły dobijać do niego większe jednostki. ©Andrzej Szkocki

  - Pamiętam letnie wyprawy na Plażę Mieleńską - mówi Anna Dymsza. - Brało się koszyk jedzenia i płynęło stateczkiem. Spędzaliśmy tam całe wakacje. Dzieciaki uwielbiały się tam bawić. Tak piękne tereny spotyka się tylko na folderach reklamowych.

  Od 13 lat dzierżawcą wyspy Wielka Kępa jest firma Vogel. Szczecinianie nie korzystają z plaży, bo nie pływają na nie statki białej floty. Nawet radnym nie udało się rok temu zwiedzić terenu. Nabrzeże nie ma atestu i nie mogą do niego przybijać większe jednostki.

  - Zgadzam się na wszystko - mówi Janusz Ciaputa z firmy Vogel. - Możemy nawet umowę rozwiązać. Przez 13 lat płacę czynsz, podatek od nieruchomości i nie mogę w żaden sposób wyspy zagospodarować. Drugiego takiego pięknego terenu nie ma. Inwestorzy dziwią się, że jest on kompletnie niewykorzystany.

  Firma Vogel otrzymała zgodę na odbudowanie promenady. Zrobiono 150 metrów z 2,5 kilometrowego odcinka. Teraz na wyspie nie można wbić nawet łopaty, bo nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt jest już przygotowany. Radni jednak nie chcą go nawet zaopiniować.

  - Chcemy, by Plaża Mieleńska dostępna była dla wszystkich szczecinian - twierdzi Piotr Kęsik, przewodniczący komisji budownictwa rady miasta. - Czekamy na podpisanie nowej umowy z firmą Vogel.

  Janusz Ciaputa obiecuje, że wybuduje na wyspie wszystko, na co mu tylko pozwoli rada miasta. Ma to zrobić w ciągu trzech lat od uzyskania pozwolenia na budowę. Deklaruje, że postawi tylko to, co zostanie zatwierdzone przez właściciela terenu. Po zrealizowaniu inwestycji, wartość czynszu wzrośnie dwukrotnie. I co najważniejsze - zorganizuje stałe połączenie komunikacyjne z wyspą Wielka Kępa.

  - Wyrażam zgodę by teren Plaży Mieleńskiej był terenem dostępnym dla mieszkańców Szczecina, turystów, w tym także żeglarzy z możliwością cumowania i pobytu na terenie Plaży Mieleńskiej

  Właściciel firmy Vogel zapowiada też zbudowanie 300-metrowego drewnianego pomostu od strony jeziora Dąbie. Będą mogły przy nim cumować jachty i wycieczkowy stateczek dowożący plażowiczów.

  - Nasza umowa na dzierżawę obowiązuje jeszcze 7 lat. Wiadomo, że już w tym roku nic nie zrobimy, ale w przyszłym chcielibyśmy rozpocząć inwestycję - dodaje Ciaputa.

  W tej chwili miasto negocjuje nową umowę z firmą Vogel. Przed podpisaniem, jej szczegóły chcą znać radni.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!