Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies Bolek ze Świnoujścia będzie miał pomnik

Joanna Maraszek
Stary Bolek przez długie lata czekał na właściciela, który go porzucił. Był ulubieńcem mieszkańców, pracowników przeprawy promowej oraz odwiedzających Świnoujście gości
Stary Bolek przez długie lata czekał na właściciela, który go porzucił. Był ulubieńcem mieszkańców, pracowników przeprawy promowej oraz odwiedzających Świnoujście gości Joanna Maraszek
Psa Bolka z promów pamięta chyba każdy mieszkaniec Świnoujścia. Bolek odszedł do psiego nieba, ale pamięć o nim została i chcą to uczcić wymownym przekazem.

Ten pies przez długie lata mieszkał przy przeprawie promowej Centrum, obsługiwanej przez Karsibory. Właśnie tu został porzucony przez swojego pana. Opiekowali się nim pracownicy Żeglugi Świnoujskiej.

- Właściwie nie pamiętam, kiedy dokładnie pojawił się Bolek - mówił Jerzy Barczak, dyrektor Żeglugi Świnoujskiej. - Pies był z nami obecny, pracownicy dbali o niego, przepływał czasem razem z nimi promami. Później wracał na drugą stronę.

Bolka znali wszyscy, którzy przeprawiali się promami. To mieszkańcy, ale i przyjezdni. Ostatnie miesiące pies spędził w domu spokojnej starości dla psów.

- To była trudna decyzja, ale najlepsza - mówi Beata Kastrau z Fundacji Animals Przystań Świnoujście. - Bolek wymagał całodobowej opieki. Był już stary i chory.

Pupila brakuje. Na dawnym miejscu Bolka stanie pomnik.

- Chcemy, by ludzie zdawali sobie sprawę, że porzucane zwierzęta cierpią, czekają na właścicieli - tłumaczy pani Beata.

Żegluga wyraziła zgodę na postawienie pamiątki. Fundacja zbiera pieniądze na ten cel. Wpłatę można dokonać na rachunek bankowy: Fundacja Animals Przystań Świnoujście, Bank BPH numer:41 1060 0076 0000 3380 0014 3109 tytuł przelewu: „BOLEK”

Zobacz także: Jak naczelnik Tadeusz Kawczak namawiał urzędników do złamania prawa

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński