- To nie jest żart. Po prostu jesteśmy zmuszeni szukać jakichkolwiek rozwiązań, aby przetrwać, a tego typu obiekty są na świecie wykorzystywane do produkcji pieczarek, ze względu na panujący w nich specyficzny mikroklimat - mówi Piotr Piwowarczyk, szef muzeum.
Od blisko dwóch miesięcy do muzeum nie można dojechać. Obecnie jedyna droga dostania się do fortu i do stojącej obok Latarni Morskiej to droga wodna i rejs statkiem komercyjnego armatora. Wszystko przez obowiązującą do odwołania strefę bezpieczeństwa wokół gazoportu ustanowioną decyzją wojewody zachodniopomorskiego.
- Rozwiązanie alternatywne, jakie nam pozostało, czyli rejsy, w praktyce się nie sprawdza. Mamy spadek turystów o 90 proc. Jesteśmy prywatnym muzeum i utrzymujemy się przede wszystkim ze sprzedaży biletów - tłumaczy Piwowarczyk.
Pod opieką ma w sumie trzy muzea. Oprócz Fortu Gerharda to jeszcze świnoujskie Podziemne Miasto oraz Fort Spitsberg w Srebrnej Górze. To do tych dwóch miejsc mają docelowo trafić eksponaty z Muzeum Obrony Wybrzeża.
- To czysta ekonomia. Roczne utrzymanie trzech obiektów to 1,2 mln zł. To Fort Gerharda był zawsze naszym oczkiem w głowie i miejscem, które pomagało utrzymać dwa pozostałe obiekty. Jeśli to tracimy, pod znakiem zapytania jest możliwość utrzymania pozostałych muzeów, stąd nasza determinacja. To będzie chyba pierwszy przypadek przekształcenia muzeum w pieczarkarnię - mówi Piwowarczyk.
Jak zapewnia, wszystko wskazuje na to, że muzeum będzie funkcjonowało przez lipiec i sierpień. - Do zmiany musimy się przygotować, to duże przedsięwzięcie logistyczne, także związane z przeniesieniem eksponatów - mówi. W tym tygodniu w Forcie ma pojawić się ekspert od hodowli pieczarek i ocenić warunki panujące w obiekcie.
Fort Gerharda, nazywany także Fortem Wschodnim, to jeden z głównych fortów Twierdzy Świnoujście. To jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża, największej tego typu prywatnej placówki w Polsce. W muzeum znajduje się ponad 2000 eksponatów związanych z rozwojem Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich 300 lat.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?