Piast Szczecin z brązowym medalem mistrzostw Europy

Krzysztof Dziedzic [email protected]
w sprincie indywidualnym zajął siódme miejsce
w sprincie indywidualnym zajął siódme miejsce Andrzej Szkocki
Sprinterzy Piasta Szczecin - Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński - brązowymi medalistami mistrzostw Europy. Ogromną szansę na medal miała także Małgorzata Wojtyra z BoGo Szczecin.

Znakomicie dla polskich kolarzy torowych rozpoczęły się mistrzostwa Europy elity w holenderskim Apeldoorn.

Niespodziankę sprawili sprinterzy z Piasta Szczecin. Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński w bezpośrednim wyścigu eliminacyjnym wyprzedzili mistrzów olimpijskich - Brytyjczyków. Sukces tym bardziej godny podkreślania, że rywale jechali w najsilniejszym składzie. Kilka godzin później trójka kolarzy ze Szczecina w wyścigu o trzecie miejsce nie dała szans Holendrom, choć pojechała o jedną dziesiątą sekundy wolniej, niż przeciw Brytyjczykom (dokładnie 44,809 s). W finale Niemcy pokonali Francuzów.

W wyścigu punktowym w konkurencji mężczyzn po złoto sięgnął były kolarz Gryfa Szczecin, obecnie zawodnik CCC Polkowice, Rafał Ratajczyk. Z piątką rywali zdublował resztę stawki, a w bezpośredniej walce o najcenniejszy krążek wyprzedził o 5 punktów Czecha Milana Kadleca. Ratajczyk, który ostatnio zaczął specjalizować się w omnium (wielobój), przypomniał, że w wyścigu punktowym odnosił już znaczące sukcesy. W 2006 roku został w Bordeaux wicemistrzem świata.

Na półmetku zmagań w omnium po trzech z sześciu konkurencji drugie miejsce zajmowała Małgorzata Wojtyra z BoGo Szczecin. O zaledwie trzy punkty przegrywała z broniącą tytułu Hiszpanką Leire Olaberrią. Niestety, później spadła na czwarte miejsce

W sprincie indywidualnym siódme miejsce zajął Zieliński. Triumfował Francuz Kevin Sireau,
który w finale dwukrotnie pokonał Niemca Maximiliana Levy'ego. Temu z kolei Zieliński nie sprostał w ćwierćfinale i tym samym stracił szansę walki o medale.

Zieliński przegrał już w 1/8 finału z Brytyjczykiem Jasonem Kennym, ale później Polak zwyciężył w wyścigu repesażowym i dlatego znalazł się w najlepszej ósemce. W 1/16 finału szczecinianin pokonał Włocha Lucę Ceciego.