Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci nie będą musieli się przesiadać na granicy. Jest polsko-niemieckie porozumienie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Przenoszenie pacjentów z jednej karetki do drugiej na granicy polsko-niemieckiej należy do przeszłości. We wtorek podpisano porozumienie dotyczące współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, w obszarze obejmującym województwo zachodniopomorskie i powiat Vorpommern-Greifswald. To pierwsza taka umowa w historii współpracy polsko-niemieckiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Do tej pory jeśli np. mieszkaniec Szczecina uległ wypadkowi na terenie Niemiec, nieopodal granicy, mógł liczyć na pomoc niemieckich ratowników medycznych, ale w drodze do szpitala w Szczecinie, na przejściu granicznym musiał zostać przeniesiony do polskiej karetki, która kontynuowała podróż poszkodowanego do placówki. To samo dotyczyło obywateli Niemiec, na granicy byli przejmowani przez ratowników z Niemiec.

We wtorek podpisano porozumienie, które pozwoli uniknąć tych formalnych utrudnień. Dokument dotyczy współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, w obszarze obejmującym województwo zachodniopomorskie i powiat Vorpommern-Greifswald. Umowę sygnowali wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i starosta powiatu Vorpommern-Greifswald Michael Sack. Od teraz mieszkańcy obu stron mogą liczyć na sprawniejszą pomoc medyczną w razie wypadku.

- Możemy już wdrażać w życie zapisy umowy. Do tej pory przeszliśmy m.in. szkolenia językowe służb medycznych obu krajów, urządziliśmy wspólne treningi symulacyjne. W przygotowaniu jest ekspertyza prawna, która zbada szczegółowe przepisy dotyczące ratownictwa medycznego na różnych obszarach - mówi Michael Sack, starosta niemieckiego powiatu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

- Najtrudniejsze dopiero przed nami. Teraz musimy sprawić, aby system sprawnie funkcjonował, na bieżąco będziemy usuwać usterki. Program, jaki uruchamiamy jest pilotażowy - uważa Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

W planach jest m.in. zorganizowanie struktur i całej infrastruktury dotyczącej pracy systemu. Jednym z jego elementów ma być serwis komunikacyjny pomiędzy Szczecinem a Greifswaldem, który ma usprawnić działanie ratowników.

- Przede wszystkim będzie możliwość przewożenia bez przekładania ich z jednej karetki do drugiej. Nie zawsze jest to bezpieczne i komfortowe dla pacjentów. Pewnie czeka nas jeszcze dogranie wielu aspektów prawnych i organizacyjnych - mówi Grzegorz Jagielski, konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej.

W 2011 roku w Warszawie podpisano "Umowę ramową między Rzecząpospolitą Polska a Republika Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym". W ramach umowy państwa zobowiązały się m.in. do ustanawiania porozumień.

Podpisany we wtorek w Szczecinie akt jest pierwszym takim dokumentem w historii polsko-niemieckich stosunków. Nie dotyczy on Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński