Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2023: Historia najważniejszej nagrody filmowej. Gwiazdy kochają czerwony dywan! Zdjęcia archiwalne, wpadki, ciekawostki, skandale

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
James L. Brooks, Shirley MacLaine i Jack Nicholson z Oscarami za film "Czułe słówka" 1984 r.
James L. Brooks, Shirley MacLaine i Jack Nicholson z Oscarami za film "Czułe słówka" 1984 r. ASSOCIATED PRESS/East News
Przed nami Oscary 2023! 95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się już 13 marca. Tymczasem przedstawiamy najważniejsze momenty w historii tego wydarzenia. Zobaczcie archiwalne zdjęcia, niezwykłe momenty, ciekawostki i największe skandale, które miały miejsce w czasie wręczenia Oscarów.

Historia Oscarów

Gala wręczenia Oscarów to najważniejsze showbiznesowe wydarzenie roku. Tego wieczoru w Dolby Theatre - gdzie od 2002 r. odbywa się ceremonia - w Los Angeles zbierają się największe gwiazdy Hollywood, by wspólnie obchodzić to wielkie święto kina. Jednak Oscary to nie tylko wręczanie nagród. Przez lata byliśmy świadkami wielu ważnych momentów, przeżywaliśmy emocje związane z często niespodziewanymi werdyktami Amerykańskiej Akademii Filmowej, słuchaliśmy poruszających przemówień i podziwialiśmy gwiazdy w oryginalnych kreacjach.

Historia Oscarów sięga 1929 r., kiedy na prywatnym przyjęciu w Los Angeles po raz pierwszy wręczono nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Bilety na ceremonię kosztowały wtedy 5 dol. a galę obejrzało zaledwie 270 osób. Pierwszym nagrodzonym Oscarem filmem był dramat wojenny "Skrzydła".

Oscarowe rekordy

Od pierwszej gali dużo się zmieniło, a Oscar ze skromnej nagrody stał się najbardziej prestiżowym filmowym wyróżnieniem. Przez ten czas w historii Oscarów padło wiele rekordów. Niektórzy aktorzy byli przez Akademię wyróżniani wielokrotnie, inni na statuetkę musieli czekać latami. Do tej pory największą liczbę Oscarów - 11- udało się zdobyć trzem filmom:

  • "Ben-Hur" 1959 r.
  • "Titanic" 1997 r.
  • "Władca Pierścieni: Powrót Króla" 2003 r. (film zdobył nagrody we wszystkich kategoriach, w których był nominowany)

Najwięcej Oscarów w historii zdobył Walt Disney. Twórca kultowych animacji ma ich na koncie aż 26, a nominowany był łącznie 59 razy. W kategorii najlepszy aktor najczęściej - trzykrotnie - nagradzani byli: Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis. Najczęściej nagradzaną aktorką w historii Oscarów była Katherine Hepburn, która zdobyła aż 4 statuetki. Tuż za nią są Ingrid Bergman i Meryl Streep - każda z nich otrzymała od Akademii 3 nagrody. Streep dodatkowo była najczęściej nominowaną aktorką - łącznie otrzymała 21 nominacji.

Zobaczcie jak dawniej wyglądała gala wręczenia nagród Akademii Filmowej, co ważnego wydarzyło się na oscarowej scenie i jak przez lata zmieniały się ikony światowego kina. Oto kultowe momenty w historii Oscarów.

Pierwsza czarnoskóra aktorka z Oscarem (1940 r.)

Hattie McDaniel w 1940 r. została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Akademia doceniła jej niezapomnianą rolę Mammy w ekranizacji słynnej powieści "Przeminęło z wiatrem" (zdobywcą Oscara dla najlepszego filmu). McDaniel była pierwszą czarnoskórą aktorką, która zdobyła nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Podczas gali, ze względu na obowiązującą wtedy segregację rasową, siedziała przy innym stoliku niż Vivien Leigh (również nagrodzoną Oscarem dla najlepszej aktorki) i Clark Gable.

Marlon Brando odmawia przyjęcia Oscara (1973 r.)

Marlon Brando odmówił przyjęcia nagrody dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Ojciec chrzestny". Brando w ogóle nie pojawił się na ceremonii, a po ogłoszeniu wyników na scenę zamiast niego wyszła indiańska aktywistka Sacheen Littlefeather. "Marlon Brando nie przyjmuje tej nagrody na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian przez przemysł filmowy" - mówiła w przemówieniu, które spotkało się z różnymi reakcjami ze strony publiczności. Marlon Brando, wielokrotnie pytany o to, czy nie żałuje odmówienia przyjęcia Oscara u szczytu swojej popularności, zawsze powtarzał, że jest zadowolony ze swojej decyzji. "To była niepowtarzalna okazja, aby Indianie mogli zabrać głos i zostać wysłuchani przez osiemdziesiąt milionów ludzi" - powiedział później w jednym z wywiadów.

Roberto Begnini odbiera Oscara za "Życie jest piękne" (1999 r.)

71. ceremonia wręczenia Oscarów należała do włoskiego reżysera i aktora Roberto Begniniego, który otrzymał trzy nagrody za komediodramat "Życie jest piękne". Kiedy Sofia Loren ogłosiła wynik w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Begnini wszedł na oparcie fotela (równowagę pomógł mu utrzymać Steven Spielberg) przeszedł kilka rzędów po fotelach między gośćmi gali, a następnie dosłownie wskoczył na scenę i nie kryjąc wielkiej radości, odebrał statuetkę przy owacjach na stojąco ze strony publiczności. Amerykańska Akademia Filmowa uznała Begniniego również za najlepszego aktora, a "Życie jest piękne" też nagrodzono za najlepszą muzykę.

Halle Berry pierwszą czarnoskórą kobietą z Oscarem dla najlepszej aktorki (2002 r.)

Halle Berry jako pierwsza czarnoskóra kobieta dostała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Do historii przeszło jej przemówienie, w którym wyraźnie poruszona, mówiła: "To dla wszystkich kolorowych bezimiennych kobiet, które teraz dostają szansę, ponieważ drzwi właśnie zostały otwarte"

Rodzina Heatha Ledgera odbiera nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego (2009 r.)

Śmierć Heatha Ledgera w 2008 r. wstrząsnęła Hollywood. Amerykański aktor zmarł w 2008 r. po przedawkowaniu narkotyków. Jego ostatnią aktorską kreacją była rola Jokera w filmie "Mroczny Rycerz", którzy trafił do kin siedem miesięcy po śmierci aktora. Jego występ zachwycił krytyków, a Ledger otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Nagrodę w jego imieniu odebrali bliscy.

Najlepsze selfie w historii (2014 r.)

W 2014 r. prowadząca 86. galę wręczenia Oscarów Ellen DeGeneres zrobiła jedno z najbardziej znanych zdjęć w historii show biznesu. Znaleźli się na nim: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Lupita Nyong’o, Meryl Streep, Kevin Spacey, Julia Roberts, Brad Pitt i Angelina Jolie. Selfie, natychmiast udostępnione na twitterze, zostało polubione przez ponad 2 mln osób i podane dalej 3 mln razy. Wielkie zainteresowanie zdjęciem wywołało awarię serwisu.

Leonardo DiCaprio w końcu dostaje Oscara (2016 r.)

Choć po raz pierwszy nominowany do Oscara był w 1994 r., Leonardo DiCaprio wciąż przegrywał wyścig o statuetkę. Nie udało mu się zdobyć Oscara za "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Aviatora", "Krwawy diament" ani "Wilka z Wall Street". Amerykańska Akademia Filmowa doceniła DiCaprio dopiero pod 27 latach w Hollywood, kiedy w 2016 r. w końcu dostał nagrodę za rolę w filmie "Zjawa". Swoje 45 sekund na przemowę po otrzymaniu Oscara wykorzystał do zwrócenia uwagi na problem globalnego ocieplenia.

"La la land" czy "Moonlight"? Wielka pomyłka na 89. gali rozdania Oscarów (2017 r.)

W 2017 r. przy ogłaszaniu zwycięzcy w najważniejszej oscarowej kategorii doszło do pomyłki. Wręczający nagrodę podał, że najlepszym filmem wybrano "La la land". Aktorzy, reżyser, producenci i inne osoby związane z produkcją wyszły na scenę i zaczęły dziękować za nagrodę. Za chwilę okazało się, że Oscarem dla najlepszego filmu Akademia nagrodziła jednak "Moonlight".

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oscary 2023: Historia najważniejszej nagrody filmowej. Gwiazdy kochają czerwony dywan! Zdjęcia archiwalne, wpadki, ciekawostki, skandale - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński