Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzechy na zdrowie

SN
Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy i mikroelementy, które wpływają korzystnie na różne narządy, w tym na mózg i układ trawienia.

Na swojej macierzystej uczelni - Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii w Filadelfii - badaczka Penny Kris-Etherton kieruje laboratorium dietetologicznym mającym opinię jednego z najlepszych na świecie. Zdaniem uczonej orzechy, niezależnie od ich rodzaju, obniżają ryzyko miażdżycy oraz chorób serca. Tym razem uczona nie przeprowadziła własnych badań, lecz poddała ocenie kilkadziesiąt prac opublikowanych przez innych naukowców. Wszystkie poświęcone były zdrowotnym właściwościom orzechów. Część wyników uczona zweryfikowała następnie w swojej pracowni, powtarzając niektóre analizy i eksperymenty.

- Przejrzeliśmy wiele raportów z badań epidemiologicznych, które objęły duże grupy ludzi, a także wyniki testów klinicznych. Wszystkie sugerują, że regularne spożywanie orzechów działa niezwykle korzystnie na układ krążenia. Nasze badania to potwierdziły - mówi Kris-Etherton. Szczególnie korzystna - według uczonej - jest dieta zawierająca ok. 30 g orzechów dziennie. Kilogram powinien zatem wystarczyć mniej więcej na miesiąc. - Większe dawki nie zwiększają efektu zdrowotnego. Należy jednak uważać, bo wprowadzając do diety orzechy należy równocześnie zmniejszyć ilość kalorii i tłuszczów, które dostarczaliśmy organizmowi w innych potrawach - podkreśla Kris-Etherton.

Kierowana przez nią grupa zbadała właściwości odżywcze m.in. orzechów włoskich, laskowych i ziemnych, a także owoców nerkowca, migdałów, orzechów pistacjowych i paru innych. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie one są równie bogate w cenne związki. Największe znaczenie zdrowotne mają nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. W orzechach jest natomiast mało nasyconych kwasów tłuszczowych sprzyjających rozwojowi miażdżycy.

Nie są to jedyne zalety tych produktów. Orzechy zawierają również znaczną ilość błonnika, witamin, mikroelementów oraz aktywnych biologicznie substancji, które wpływają korzystnie na rozmaite tkanki i narządy człowieka, w tym na mózg i układ trawienia. Dlatego powinniśmy umieścić je na stałe w naszym jadłospisie. - Możemy je spożywać w postaci naturalnej, w formie masła orzechowego lub jako dodatek do potraw. Pomysłów mogą być dziesiątki - zauważa prof. Kris-Etherton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński