Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen kupił farmę wiatrową w Zachodniopomorskim i w Wielkopolsce

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Spółka ORLEN Wind 3, należąca do Grupy Orlen, podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC.
Spółka ORLEN Wind 3, należąca do Grupy Orlen, podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC. Orlen S.A.
Spółka ORLEN Wind 3, należąca do Grupy Orlen, podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC. Transakcja obejmuje instalacje zlokalizowane w Krzęcinie koło Choszczna (w województwie zachodniopomorskim) ale także instalacje w Wielkopolsce.

Farma Krzęcin – zlokalizowana jest w pobliżu Choszczna. Powstała w lutym 2022 roku. Jej żywotność szacowana jest na 30 lat. Farma składa się z 8 turbin Nordex o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW..

Turbiny mają wysokości 80 m i średnicę wirnika 77 m.

Zapytany o cenę transakcji pracownik zespołu prasowego Biuro Komunikacji Korporacyjnej Orlen SA odpowiedział:

- Nie możemy ujawnić ceny zakupu farmy w Krzęcinie, ponieważ informacja ta stanowi wartość handlową - stwierdził.

Farma spod Choszczna wraz z farma wiatrową w Wielkopolsce mają łączną moc ok. 60 MW, co pozwoli zapewnić energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa w Wielkopolsce to instalacja, która znajduje się w miejscowości Kuślin, w pobliżu Nowego Tomyśla. Zainstalowano na niej 12 turbin Vestas o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc produkcyjna wynosi ok. 40 MW. Druga farma działa w miejscowości Krzęcin, koło Choszczna i składa się z 8 turbin Nordex o mocy 2,4 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.

Oprócz Kuślina, w województwie wielkopolskim działają już inne farmy wiatrowe Koncernu, m.in. w pobliżu miejscowości Dobrzyca (o mocy 49,9 MW), Ujazd (o mocy30 MW), Dominowo (o mocy 62,4 MW) oraz w Przykonie (ok. 33 MW). Kolejne inwestycje będą realizowane przez wchodzącą w skład Grupy spółkę Energa Wytwarzanie, która w lipcu podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno. Pierwszy z nich obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Natomiast drugi to hybrydowy projekt łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Realizacja planów Energi zakłada dalszą rozbudowę portfolio spółki o kolejne farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

ORLEN inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. W październiku koncern podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy Baltic Power Power , o mocy do 1,2 GW. To największy projekt w zakresie odnawialnych źródeł energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Po zakończeniu budowy w 2026 roku, farma będzie produkować energię elektryczną, która będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.

W październiku spółki z Grupy ORLEN uzyskały pięć kolejnych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Uwzględniając Baltic Pipe koncern posiada łącznie 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

Do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego koncernu multienergetycznego do końca dekady Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński