MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okuliści z Pomorzan docenieni! Lekarze ze Szczecina zostali członkami Europejskiego Egzaminu Specjalistycznego z Okulistyki

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Dr Ewelina Lachowicz i dr Wojciech Gosławski, okuliści II Kliniki Okulistyki USK-2, egzaminatorzy EBOD
Dr Ewelina Lachowicz i dr Wojciech Gosławski, okuliści II Kliniki Okulistyki USK-2, egzaminatorzy EBOD archiwum prywatne
Okuliści ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach znaleźli się w prestiżowym gremium egzaminatorów europejskich. To duże wyróżnienie. Do międzynarodowego środowiska oceniających EBOD (Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Okulistyki) należy obecnie tylko kilku Polaków.

Absolwent medycyny po odbyciu rezydentury w dziedzinie okulistyki i zdaniu egzaminu specjalizacyjnego jest specjalistą okulistyki. Krok dalej są okuliści mający tytuł FEBO. Jeszcze większym docenieniem ich wiedzy jest zasiadanie w międzynarodowym środowisku oceniających EBOD - Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Okulistyki. Należy do nich obecnie zaledwie kilku Polaków. Wśród nich od niedawna są: dr Ewelina Lachowicz i dr Wojciech Gosławski - okuliści z II Kliniki Okulistyki szpitala na Pomorzanach.

EBOD (ang. European Board of Ophthalmology Diploma), to Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Okulistyki - prestiżowy i trudny egzamin przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w okulistyce. Natomiast tytuł FEBO (członek Europejskiej Rady Okulistycznej) wyróżnia medyków jako potencjalnych liderów w tej dziedzinie medycyny, posiadających doskonałe przygotowanie i świadczących usługi o wysokich standardach medycznych. Egzamin EBOD odbywa się dwa razy w roku.

W tym roku odbył się Paryżu, na początku maja - po raz pierwszy stacjonarnie po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Składa się z testu zbudowanego z pytań wielokrotnego wyboru oraz analizy przypadków klinicznych. Do tegorocznego egzaminu dopuszczono 328 osób z 25 krajów Europy, a tytuł uzyskało 277 z nich.

Dr Wojciech Gosławski był pierwszym Polakiem, który zdał ten egzamin i otrzymał tytuł certyfikowanego specjalisty w 2009 r.
W tym roku, po raz pierwszy w roli egzaminatora, zasiadła dr Ewelina Lachowicz. Oboje pracują na co dzień w II Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

- Nominacja na egzaminatora EBOD, to dla mnie duże wyróżnienie - mówi dr Ewelina Lachowicz. - Jednocześnie jest to ogromna odpowiedzialność.

Następny egzamin odbędzie się jesienią w Berlinie.

- Życzę wszystkim zdającym powodzenia i samych sukcesów zawodowych – dodaje okulistka-egzaminatorka.

EBOD został opracowany w celu poświadczenia specjalistycznej i zaawansowanej wiedzy z zakresu wszystkich działów okulistyki. Na egzaminatorów EBOD kandydatów powołuje Europejski Zarząd Okulistyki (EBO) i Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Pod uwagę brane jest wieloletnie doświadczenie w zawodzie, wiedza i doskonała znajomość języka angielskiego. Nie bez znaczenia są także umiejętności dydaktyczne i szczególne osiągnięcia naukowe.

Wcześniej w gronie egzaminatorów EBOD byli także: prof. Anna Machalińska, lekarz kierujący I Kliniką Okulistyki oraz prof. Wojciech Lubiński, lekarz kierujący II Kliniką Okulistyki USK-2 (pierwszy delegat narodowy PTO na egzaminatora EBOD z Polski) – oboje posiadają także tytuł FEBO.

Uznanie EBOD za równoważny z całością Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w dziedzinie okulistyki przyczyniło się do ujednolicenia wykształcenia lekarzy specjalizujących się w tym obszarze ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński