Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie będzie rozwijał współpracę z zagranicznymi ośrodkami

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
archiwum GS24
Dwa projekty, w których PUM jest jednym z partnerów, będą realizowane w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Pierwszy projekt pod nazwą „Kontynuacja i rozwój współpracy transgranicznej poprzez wdrażanie innowacji w hematologii i onkologii doświadczalnej oraz klinicznej” będzie realizowany we współpracy z Universitätsmedizin Greifswald.

Celem projektu jest wdrożenie innowacji w hematoonkologii obydwu uczelni medycznych poprzez realizację wspólnych badań naukowych, szkoleń, stażów klinicznych. Projekt wzmocni potencjał naukowy i umiejętności kliniczne pracowników oraz studentów, pozwoli na opracowanie innowacyjnych technik badawczych, a przez to na powstanie nowych płaszczyzn współpracy pomiędzy uczelniami. Projekt jest kontynuacją trwającej blisko 20 lat współpracy między Zakładem Patologii Ogólnej Katedry Fizjopatologii, Hematologii i Transplantologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a Kliniką Internistyczną, Hematologii i Onkologii – Centrum Transplantacyjne, Medycyna Paliatywna Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński.

Drugi projekt pod nazwą „Telemedycznie Zintegrowane Polsko-Niemieckie Centrum Onkologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania 2.0 - zastosowanie i zbadanie innowacyjnych technologii” to inicjatywa mająca na celu wsparcie rodzin dzieci i młodzieży zmagających się z chorobami nowotworowymi i krwiotwórczymi oraz poprawę jakości opieki medycznej w klinikach. Projekt wykorzystuje nowoczesne technologie, które pozwalają na dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dzięki specjalistycznym urządzeniom, lekarze mogą dokładniej diagnozować i monitorować choroby oraz skuteczniej je zwalczać. Ponadto, system wideokonferencyjny umożliwia konsultacje lekarskie z ekspertami z Polski i Niemiec, co zwiększa dostęp do wiedzy i doświadczenia w leczeniu chorób onkologicznych i hematologicznych. Projekt TemiCare zapewnia pacjentom i ich rodzinom lepszą opiekę i komfort bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów podróży.

Liderem projektu jest Universitätsmedizin Greifswald, a partnerami: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, Gdański Uniwersytet Medyczny, Asklepios Klinikum Uckermark. Partnerzy stowarzyszeni: Szpital UJ w Krakowie. Pracami ze strony PUM kieruje prof. dr hab. n. med. Tomasz Urasiński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński