Odkryto tunele pod Zamkiem, ale nadal nie można tam wejść. Dlaczego?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nadal nie wiadomo, jak wyglądają tunele pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, które odkryli podczas badania związanego z planowaną modernizacją zamkowych tarasów eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej.

Na tunele pod skarpą północną Wzgórza Zamkowego natknęli się na początku czerwca.

- Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasów, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m - informował wówczas dr hab. inż. Tomasz Godlewski, zastępca kierownika Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kierował pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku. - To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego.

Przyznał, że wykonane zostały badania geotechniczne i geofizyczne skarpy, ale zaznaczył, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli.

Badania takie zostały zlecone i właśnie minął termin ich zakończenia. Co z nich wynika?

- Wytypowane zostały miejsca w skarpie północnej Wzgórza Zamkowego, w których może znajdować się wejście do tuneli - mówi Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich. - Jednak dotąd nie udało się potwierdzić tych miejsc ze względów bezpieczeństwa.

Odkryto tunele pod Zamkiem, ale nadal nie można tam wejść. Dlaczego?

Dlaczego?

Okazało się, że skarpa północna usypana jest z gruzu i elementów ceglanych, a dodatkowo przez lata obrosły skarpę samosiejki - drzewa i krzewy. W tej chwili skarpa zamkowa raczej przypomina park, bo drzewa i krzewy są całkiem spore.

Zdaniem ekspertów ITB to właśnie spowodowało, że nie jest w tej chwili możliwe niezbędne dla rozpoznania układu tuneli odkopanie w skarpie wytypowanych miejsc.

- Wysokie dziś drzewa stanowią zagrożenie, mogłyby się osunąć - tłumaczy Monika Adamowska i dodaje: - Obecnie trwa inwentaryzacja dendrologiczna drzew i krzewów na skarpie północnej wraz z oceną ich stanu zdrowotnego i zagrożeń dla otoczenia, a także identyfikacja innych wartości przyrodniczych, które mogą wystąpić na obszarze prac planowanej inwestycji zagospodarowania tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

- Informacje te będą istotne dla podjęcia decyzji dotyczących ewentualnych dalszych badań lub prac - podkreśla Zamek Książąt Pomorskich.

ZOBACZ I PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Sensacyjne odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich. Eksperci odkryli podziemne tunele

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sensacyjne odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich. Eksperci od...

Po wielu latach narzekań na brzydotę zamkowych tarasów zdecydowano się na działanie. Jest już projekt, który robi wrażenie.Zobacz także: Szklany pawilon na Zamku Książąt Pomorskich budzi kontrowersje

Rewolucyjny pomysł na tarasy Zamku Książąt Pomorskich w Szcz...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie