Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto tunele pod Zamkiem, ale nadal nie można tam wejść. Dlaczego?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nadal nie wiadomo, jak wyglądają tunele pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, które odkryli podczas badania związanego z planowaną modernizacją zamkowych tarasów eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej.

Na tunele pod skarpą północną Wzgórza Zamkowego natknęli się na początku czerwca.

- Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasów, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m - informował wówczas dr hab. inż. Tomasz Godlewski, zastępca kierownika Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kierował pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku. - To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego.

Przyznał, że wykonane zostały badania geotechniczne i geofizyczne skarpy, ale zaznaczył, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli.

Badania takie zostały zlecone i właśnie minął termin ich zakończenia. Co z nich wynika?

- Wytypowane zostały miejsca w skarpie północnej Wzgórza Zamkowego, w których może znajdować się wejście do tuneli - mówi Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich. - Jednak dotąd nie udało się potwierdzić tych miejsc ze względów bezpieczeństwa.

Odkryto tunele pod Zamkiem, ale nadal nie można tam wejść. Dlaczego?

Dlaczego?

Okazało się, że skarpa północna usypana jest z gruzu i elementów ceglanych, a dodatkowo przez lata obrosły skarpę samosiejki - drzewa i krzewy. W tej chwili skarpa zamkowa raczej przypomina park, bo drzewa i krzewy są całkiem spore.

Zdaniem ekspertów ITB to właśnie spowodowało, że nie jest w tej chwili możliwe niezbędne dla rozpoznania układu tuneli odkopanie w skarpie wytypowanych miejsc.

- Wysokie dziś drzewa stanowią zagrożenie, mogłyby się osunąć - tłumaczy Monika Adamowska i dodaje: - Obecnie trwa inwentaryzacja dendrologiczna drzew i krzewów na skarpie północnej wraz z oceną ich stanu zdrowotnego i zagrożeń dla otoczenia, a także identyfikacja innych wartości przyrodniczych, które mogą wystąpić na obszarze prac planowanej inwestycji zagospodarowania tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

- Informacje te będą istotne dla podjęcia decyzji dotyczących ewentualnych dalszych badań lub prac - podkreśla Zamek Książąt Pomorskich.

ZOBACZ I PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Sensacyjne odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich. Eksperci odkryli podziemne tunele

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sensacyjne odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich. Eksperci od...

Po wielu latach narzekań na brzydotę zamkowych tarasów zdecydowano się na działanie. Jest już projekt, który robi wrażenie.Zobacz także: Szklany pawilon na Zamku Książąt Pomorskich budzi kontrowersje

Rewolucyjny pomysł na tarasy Zamku Książąt Pomorskich w Szcz...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński