MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od soboty możesz płacić za wakacje bonem turystycznym. Jak to zrobić?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Od soboty 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Bony na platformie PUE ZUS będą mogli aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. W województwie zachodniopomorskim z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać ponad 100 tys. rodzin, a w Szczecinie ponad 20 tys. rodzin na ponad 27 tys. dzieci.

BON TURYSTYCZNY już od soboty!

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak obliczyła Polska Organizacja Turystyczna prawo do skorzystania z bonu będzie miło 6,5 mln dzieci. Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy się zalogować na swoim profilu na PUE ZUS, wybrać z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”. Musisz uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Jeśli nie masz profilu na PUE ZUS, musisz się zarejestrować. Ale nie musisz składać wniosku o przyznanie bonu. Musisz go jedynie aktywować.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego zapłacą pomiotowi turystycznemu. Kiedy zapłacą bonem, otrzymają potwierdzenie tej płatności SMS-em.

Ale uwaga, usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał.

ZOBACZ TEŻ:

Bon Turystyczny. Co warto wiedzieć? Działa już infolinia o P...

Na co możesz przeznaczyć bon turystyczny?

Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Możesz go więc wykorzystać, na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Możesz nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. W ten sposób sfinansujesz również pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, zarówno latem, jak i zimą.

Jak płacić bonem turystycznym?

Bon okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów podwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Możesz płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku.

Skąd wiesz, że w tej placówce możesz płacić bonem turystycznym?

Lista zarejestrowanych podmiotów, w których możesz płacić bonem turystycznym będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej od 1 sierpnia. Ale cały czas trwa rejestracja dla przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że wystukasz w wyszukiwarce nazwę miejscowości, do której chcesz się wybrać na wakacje i rodzaj usługi i wyświetli ci się lista podmiotów, gdzie możesz płacić bonem.

Rejestracja przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego chcących przyjmować płatności bonem ruszyła 25 lipca. Do 1 sierpnia nie wiadomo ile podmiotów zostanie tam zarejestrowanych. Podmioty, które będą chciały przyjmować płatności za pomocą bonu, będą musiały zarejestrować się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

ZOBACZ TEŻ:

Jeśli chcesz, aby można było płacić u ciebie bonem musisz się zarejestrować.

Jeśli chcesz aby za twoje usługi można było płacić bonem musisz przy rejestracji podać konkretne dane:

 • imię i nazwisko,
 • nazwę lub firmę,
 • adres zamieszkania – w przypadku, gdy reprezentujesz przedsiębiorcę turystycznego będącego osobą fizyczną, adres siedziby – w przypadku, gdy reprezentujesz osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, adres wykonywania działalności – w przypadku, gdy miejsce realizacji usług hotelarskich lub oferowania imprez turystycznych jest inne niż adres zamieszkania lub siedziby;
 • numer NIP – w przypadku osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą, w przypadku osoby prawnej albo w przypadku jednostki organizacyjnej nieposiadająca osobowości prawnej, numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej nie wykonującej działalności gospodarczej, a w przypadku jego braku – rodzaj, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
 • informację o wpisie do: właściwej ewidencji, o której mowa w art. 38 ust. 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub właściwego rejestru, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych;
 • numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – jeżeli przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru lub ewidencji;
 • informację o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych;
 • numer rachunku bankowego prowadzonego w Rzeczypospolitej Polskiej w złotych polskich, przyporządkowany do wykonywanej działalności;
 • adres poczty elektronicznej przyporządkowany do wykonywanej działalności;
 • numer telefonu przyporządkowany do wykonywanej działalności;
 • imię i nazwisko osoby dokonującej rejestracji, upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

Jakie masz obowiązki?

Rejestracja w systemie, związana jest z zobowiązaniem do zamieszczenia informacji o możliwości dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne tam, gdzie są one realizowane oraz oferowane, np. na stronie internetowej lub w recepcji.
Udział w akcjach organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną nie zwalnia z obowiązku rejestracji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bon turystyczny 2020. Sejm przyjął ustawę o wprowadzeniu bonu turystycznego. Zacznie on działać najpewniej jeszcze w tym miesiącu. Na czym będzie polegał ten program i kto z niego skorzysta? Zobacz najważniejsze informacje o bonie turystycznym 2020. Szczegóły bonu turystycznego na kolejnych stronach ---->

Bon turystyczny 2020 - tak będzie działał program. To musisz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński