MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 7,5 do 11 tys. zł dla nauczyciela. Będą kolejne podwyżki od nowego roku? W Sejmie projekt, który zakłada takie rozwiązanie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauczyciele mogą zarabiać nawet 7,5-11 tys. zł. Kluczowy jest jednak obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.
Nauczyciele mogą zarabiać nawet 7,5-11 tys. zł. Kluczowy jest jednak obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. getty images
Pensje nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku wzrosły o 1218-1365 zł w zależności od stopnia awansu. Zgodnie z zapowiedziami prezesa ZNP w przyszłym roku wynagrodzenia mogłyby wynosić nawet od 7500 do 11625 zł. Projekt, który zakłada znaczący wzrost pensji nauczycielskich, jest już w Sejmie.  

Będzie kolejny wzrost pensji nauczyciela?

Od 7,5 do 11 tys. dla nauczyciela. Prezes ZNP zapowiada

Sławomir Broniarz w rozmowie z portalem „Infor.pl” mówił o podwyżkach dla nauczycieli w 2025 roku. Jego zdaniem 7500 zł to optymalna pensja dla nauczyciela początkującego i tyle by wynosiła, gdyby udało się uchwalić nowelizację Karty Nauczyciela. Przypomnijmy, że chodzi o projekt zakładający uzależnienie pensji nauczyciela od przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Zgodnie z projektem mniej więcej 7500 zł stałoby się pensją przeznaczoną dla nauczyciela początkującego z pełnymi uprawnieniami. Jak zaznaczył prezes ZNP, jeżeli chodzi o pensję nauczyciela dyplomowanego „w naszej ustawie jest to 1,55 w stosunku do nauczyciela początkującego. I ta ustawa jest tak skonstruowana, że ona daje pewną przestrzeń negocjacyjną”.

W związku z tym pensja nauczyciela dyplomowanego wynosiłaby około 11 625 zł. Sławomir Broniarz zapewnił, że będą na ten temat prowadzone rozmowy z resortem edukacji.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Powiązanie pensji nauczyciela ze średnią krajową

Dokument, o którym mówi prezes ZNP to obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk 28). Trafił on do Sejmu już w 2021 roku, jednak był przetrzymywany w tzw. zamrażarce. Z kolei 25 stycznia 2024 roku został „odmrożony” i odbyło się jego pierwsze czytanie, a następnie skierowano go do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Projekt zakłada powiązanie pensji nauczycielskiej z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Pod uwagę brana by była kwota przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale roku poprzedzającego rok budżetowy. Wnioskodawcy zmian podkreślają, że wówczas pensja nauczyciela nie byłaby zależna od decyzji politycznych, ale od czynników gospodarczych.

– Gdybyśmy w 2024 roku zrealizowali inicjatywę obywatelską przygotowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, to zarobek nauczyciela rozpoczynającego pracę, powinien być równy przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju. Zakładamy, że inflacja będzie na poziomie 3-5 proc., to jakieś 7500 zł powinno wynosić wynagrodzenie nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole, a nauczyciel mianowany czy dyplomowany powinien mieć kilkanaście czy kilkadziesiąt procent więcej – zaznaczał Sławomir Broniarz.

W Sejmie trwają prace nad opracowaniem poprawionej wersji tej ustawy.

Przypomnijmy, że większość nauczycieli otrzymała już 30- i 33-procentowe podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Źródła: Infor.pl. dziennik.pl, obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk 28).

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 7,5 do 11 tys. zł dla nauczyciela. Będą kolejne podwyżki od nowego roku? W Sejmie projekt, który zakłada takie rozwiązanie - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński