MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchodziliśmy Święto Niepodległości (video)

Paweł Słomkowski
Inscenizację historyczną przygotowali żołnierze, oddział ułanów oraz Szczecińska Agencja Artystyczna.
Inscenizację historyczną przygotowali żołnierze, oddział ułanów oraz Szczecińska Agencja Artystyczna. Marcin Bielecki
Tłumy szczecinian wzięło udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Największą atrakcją była inscenizacja historyczna z udziałem żołnierzy w mundurach z czasów I wojny światowej, zabytkowego samochodu oraz ułanów. Marszałek Piłsudski ogłosił istnienie państwa polskiego, a jego żołnierze zrzucili z masztów flagi zaborców.

Dzień wcześniej, w sobotę, uroczystości odbyły się na os. Słonecznym. Wzięli w nich udział żołnierze, harcerze, młodzież z okolicznych szkół i mieszkańcy osiedla.

Pomnik Niepodległości powstał w 2001 roku niemal w środku osiedla Słonecznego i jest jednym z dwóch tego typu pomników w całej Polsce. To pod nim zorganizowano początek tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Szczecinie.

Na uroczystości przybyła tylko garstka mieszkańców, głównie z dziećmi. Część mieszkańców obserwowała wszystko z balkonów i okien pobliskich bloków.
Pułkownik Jerzy Szcześniak, dowódca 5 Pułku Inżynieryjnego przypomniał jak Polska wywalczyła niepodległość 89 lat temu.

- Nasz naród nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Działalność patriotyczna była prowadzona w wielu sferach życia - mówił.

Wiceprezydent Szczecina Tomasz Jarmoliński odsłonił tablice upamiętniające fundatorów pomnika.

Najmłodszym najbardziej podobała się jednak salwa honorowa.

- A jeden żołnierz to był chyba jakiś nowy, bo wszystko robił wolniej niż inni - mówiła do ojca dziewczynka, która obserwowała uroczystość.

Chłopcy natomiast od razu po zakończeniu poszli szukać łusek po nabojach. Harcerze zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
W klubie osiedlowym "Dąb" można było zobaczyć wystawę upowszechniającą wiedzę na temat pomnika. Jak się okazało, nie jest to jeszcze ostateczny jego kształt.

- Chcemy, żeby miasto przekazało nam jeszcze trochę pieniędzy - mówi Krystian Zakrzewski, przewodniczący rady osiedla Słoneczne. - Planujemy ten pomnik uzupełnić jeszcze o maszt z flagą i emblematy nawiązujące do kultury chrześcijańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński