O projekcie „Polimery Police” rozmawiamy z dr. Andrzejem Niewińskim, prezesem zarządu Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A.

Artykuł sponsorowany GRUPA AZOTY POLYOLEFINS SPÓŁKA AKCYJNA

Projekt Polimery Police to największa inwestycja polskiej chemii i jedna z największych w Europie. Niedawno byliśmy świadkami od uruchomienia produkcji w kompleksie. Proszę przypomnieć zakres projektu? Dlaczego wybrano Police jako miejsce realizacji?

- Police mają naturalną przewagę logistyczną w zakresie dostępu do surowca, który jest transportowany drogą morską w oparciu o gazowce. A z drugiej strony Police są również bardzo dobrym punktem dla dystrybucji polipropylenu dla szeregu odbiorców zlokalizowanych - mniej więcej w promieniu 1000 km od Polic. W tym promieniu będą znajdować się nasi główni odbiorcy. Mam na myśli rynek niemiecki, słowacki, czeski, węgierski, austriacki jak również kraje skandynawskie.

Budowa nowego kompleksu chemicznego jest praktycznie na ukończeniu. Co obecnie dzieje się na placu budowy? Instalacja już działa, kiedy rozpocznie się produkcja komercyjna?

- Jesteśmy w fazie prób technologicznych, czyli uruchamiamy poszczególne elementy instalacji. Planujemy w tym roku przeprowadzić tak zwany test integralności, czyli uruchomienie wszystkich instalacji i nieprzerwaną produkcję przez 72 godziny pod pełnym obciążeniem. To pozwoli nam zweryfikować, czy instalacja jest gotowa do komercyjnego użytkowania. Pierwsza partia produkcyjna została wyprodukowana na naszej instalacji polipropylenu, to oznacza, że prace idą sprawnie. Nasze plany zakładają, że komercyjna eksploatacja instalacji nastąpi na przełomie 4 kwartału 2023 i pierwszego kwartału przyszłego roku.

Czy Polimery Police mają zabezpieczone dostawy surowców?

- Spółka ma przemyślaną strategię w tym zakresie. Ponieważ nie chcieliśmy się uzależnić od jednego dostawcy, mamy podpisane dwa kontrakty na dostawę propanu. Przypomnę, że będziemy mniej więcej kupować 500 000 ton rocznie, jeden dostawca jest z kierunku amerykańskiego, a drugi z kierunku europejskiego, konkretnie Morze Północne. Podyktowane to było tym, że zarządzamy bardzo rozsądnie ryzykiem i zawsze może się coś zdarzyć na jednym z tych kierunków. Drugi dostawca deklaruje, że w razie czego udźwignie tą brakującą ilość surowca.

Ile osób znajdzie pracę w kompleksie? Kto jest ma szansę znaleźć zatrudnienie?

Planujemy, że w tym roku zakończymy rekrutację na poziomie 477 etatów. Przy czym te najważniejsze departamenty osiągają swoją gotowość i w zakresie przygotowania do realizacji zadań, czyli szkoleń określonych instrukcji stanowiskowych, jak również. gotowości do użytkowania instalacji. Mówię tutaj o Departamencie Produkcji, Departamencie Utrzymania Ruchu oraz Departamencie Handlu .

W fabryce będzie produkowany Gryfilen®, to nowa marka na rynku tworzyw sztucznych. Gdzie znajdzie zastosowanie?

To nowa marka Grupy Azoty. Chcąc zaistnieć na bardzo konkurencyjnym rynku polipropylenu, musimy tę markę właściwie zbudować. Podjęliśmy wyprzedzające działania premarketingowe, natomiast sama marka docelowo będzie obejmowała ponad trzydzieści kilka różnego rodzajów polipropylenu. Polipropylen jest bardzo uniwersalnym tworzywem i ma szerokie zastosowanie. Najważniejsza branża, na którą będziemy orientować się w pierwszej kolejności to jest branża opakowań. Ale polipropylen ma zastosowanie także w branży samochodowej, konstrukcyjnej, budowlanej. Polipropylen otacza nas powszechnie. Wykładziny są wykonane z polipropylenu, podobnie jak obudowy sprzętu elektronicznego. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak powszechne jest to tworzywo. Polipropylen jest tworzywem, który w pełni poddaje się recyklingowi. Znakiem recyklingu są 3 strzałki, które tworzą trójkąt. Jeżeli w środku jest 5, to na 100 procent to jest polipropylen.

Jakie będą możliwości produkcyjne kombinatu? Jaki będzie udział Polski w produkcji?

Szacujemy, że w pełnym roku operacyjnym powinniśmy produkować ponad 430 000 ton polipropylenu. Polska obecnie jest bardzo dużym importerem polipropylenu. W 2022 roku, według informacji statystycznych, importowała około 800 000 ton polipropylenu, mimo że w Polsce funkcjonuje instalacja do produkcji polipropylenu. To wspólne przedsięwzięcie Orlen S.A. i Basell Europe Holdings B.V.,  z tym, że ta instalacja ponad połowę swojej produkcji eksportuje. Mamy świadomość, że wejdziemy na polski rynek i szacujemy, że docelowo powinniśmy lokować w Polsce ponad 200 000 ton produkcji. W Polsce branża tworzyw sztucznych, dokładnie przetwórstwa tworzyw sztucznych to nasza narodowa specjalizacja, bo jeżeli popatrzymy na udział tej branży w przemyśle europejskim i w przemyśle polskim, to w Polsce ma dwa razy większy udział. W związku z tym jest szansa, że jako „Polimery Police” będziemy kołem zamachowym do dodatkowego rozwoju tej branży w Polsce, poprzez to, że będziemy zapewniać stabilne dostawy produktu pod nazwą Gryfilen®

Czy zostali już wybrani dystrybutorzy produktu Gryfilen®?

Planujemy dwa kanały dystrybucji. Sprzedaż poprzez dystrybutorów na rynek europejski została podzielona na kilka obszarów. Wyłoniliśmy silne podmioty, które mają doświadczenie w handlu polipropylenem.  Na najważniejszym rynku dokonaliśmy wyboru firmy Ter Hell Plastic GmbH z Niemiec. Ten dystrybutor, będzie obsługiwał rynki DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria), Benelux (Belgia, Holandia, Luxemburg), rynki Europy Centralnej i Wschodniej (Węgry Słowacja, Czechy, Rumunia, Słowenia, Bułgaria) oraz rynki Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.
 
Rynek polski będzie obsługiwała siostrzana spółka Grupa Azoty Compounding. Teren Europy południowej, firma Nexeo Plastic Europa. Mamy również dystrybutora na Wielką Brytanię: Biesterfeld Plastic i na kraje bałtyckie: Imlitex Industry UAB. 

Drugi kanał dystrybucji, który jest dla nas najbardziej istotny, to sprzedaż bezpośrednia. Mamy rozpoznany rynek od dobrych dwóch lat. Zespół handlowy nawiązywał kontakty w całej Europie, braliśmy udział w wielu wydarzeniach branżowych, w tym w największych targach branży chemicznej w Duesseldorfie. W ubiegłym, a także w bieżącym roku zorganizowaliśmy spotkania dla Klientów i Partnerów Biznesowych, aby symbolicznie przypieczętować nawiązane kontakty handlowe i zaprezentować stan zaawansowania Projektu. Frekwencja była bardzo dobra.
Konsekwentnie realizujemy założoną strategię marketingową, a jej efekty są już na rynku bardzo widoczne. Aktualnie największy wysiłek wkładamy w jak najszybsze uruchomienie produkcji i zapewnienie jakości produktu.

Dużo mówi się ostatnio o planowanej budowie Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Czy to ważna inwestycja z punktu widzenia Grupy Azoty Polyolefins?

Zachodnia Obwodnica Szczecina pomogłaby nam w logistyce. Gdy stabilizuje się sytuacja gospodarcza, firmy wracają do rozwiązań „just-in-time” i w zasadzie magazyn w tym momencie ląduje na kołach. Niestety to jest podstawowa forma logistyczna w wielu branżach, w tym i w polipropylenie. Na pewno Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina ułatwi szybszą wysyłkę towaru poza Aglomerację Szczecińską. Niestety miasto Szczecin jest już zakorkowane. Mieszkańców nie przybywa, dróg również nie przybywa, ale przybywa dużo samochodów. Liczę na to, że w tym horyzoncie kilku lat Szczecin się udrożni, wyprowadzając zbędny transport poza centrum.

Jak układała się współpraca z generalnym wykonawcą?

Generalny wykonawca firma Hyundai Engineering Co., Ltd. w mojej ocenie jest bardzo sprawną firmą, która ma ogromne doświadczenie w realizacji dużych inwestycji w branży chemicznej, petrochemicznej. Potwierdzam, to są profesjonaliści dobrze przygotowani do zadań, które realizowali. Także myślę, że chyba wszyscy obopólnie na tym zyskaliśmy. Mieliśmy również okazję wspólnie organizować lub uczestniczyć w różnych działaniach lokalnych. Na pewno wiele osób było zaskoczonych kuchnią koreańską czy hinduską. Mi osobiście szczególnie ta pierwsza przypadła do gustu. Jak ktoś będzie miał szansę, polecam, niech spróbuje.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński