MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Ekoport w Szczecinie przy ulicy Taczaka. Festyn z okazja otwarcia [ZDJECIA, WIDEO]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Warsztaty, konkursy i zabawa. Dziewiąty Ekoport w Szczecinie został oficjalnie otwarty.

Dziś u zbiegu ulic Witkiewicza i Taczaka w Szczecinie otwarto nowy Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych czyli Ekoport.

- Jest on bliźniaczo podobny do tego na ulicy Arkońskiej. Są jednak pewne, istotne różnice. Przede wszystkim jest większy, bardziej zielony oraz znajdują się w nim niedostępne wcześniej dla mieszkańców naszego miasta urządzenia - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta.

Nowością jest między innymi rozdrabniarka do większych kawałków drewna oraz do gałęzi. Można też tu zniszczyć dokumenty, które zalegają w domowych szufladach i jednocześnie mieć pewność, że nie wpadną w niepowołane ręce.

- Bardzo ważnym elementem jest ścieżka edukacyjna, która jest przeznaczona dla uczniów szczecińskich szkół oraz dla mieszkańców. Wokół niej prezentowane będą wystawy tematyczne poświęcone energii odnawialnej, wodzie deszczowej czy fotowoltaice. Ponadto przygotowane są wystawy dotyczące klimatu, ziemi oraz roli pszczół w naszym środowisku - podkreśla zastępca prezydenta.

Sam obiekt również został przemyślany tak, by być jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Na dachach zamontowano panele słoneczne, a dzięki magazynowaniu wody deszczowej cały ekoport jest praktycznie niezależny od miejskich wodociągów.

ZOBACZ TEŻ:

Namiastka Szpargałka

Galeria Szpargałek w Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej cieszy się ogromną popularnością. Co dwa tygodnie półki wypełniane są tysiącami rzeczy „z drugiej ręki”. Dzięki wpłatom mieszkańców na konta organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń i fundacji w 2019 roku wpłynęło 65 739 złotych. W nowym Ekoporcie przy ul. Taczaka zainstalowała się natomiast „biblioteka”.

- Tutaj zostały przeniesione wszystkie książki, które mieszkańcy oddają do Ekoportów. Można je tutaj wymieniać i oddawać. Łączy to w sobie dwie funkcje. Po pierwsze książek nie powinno się wyrzucać i dzięki ekoportom dostają one drugie życie. Po drugie, jeśli już musimy wyrzućić jakąś książkę, to nie zanieczyszcza ona środowiska - mówi Michał Przepiera.

Budowa Ekoportu przy ulicy Taczaka pochłonęła siedem milionów złotych. Blisko połowa tych pieniędzy pochodziła z Progtamu Operacyjnego Infrastrukura i Środowisko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Prowadzimy taką politykę, by właśnie w ten sposób finansować tego typu obiekty. W tej chwili szukamy kolejnych, dobrze skomunikowanych lokalizacji, na których możliwa jest budowa kolejnych Ekoportów - informuje zastępca prezydenta miasta.

ZOBACZ TEŻ:

To była ostatnia Galeria Szpargałek w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Rekord goni rekord

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Korzysta z nich już ponad połowa mieszkańców Szczecina.

W 2018 roku odwiedziło je prawie 169 tysięcy osób. W roku 2019 – tylko do listopada - były już 222 tysiące osób! Katalog przyjmowanych odpadów jest niezwykle obszerny.

Najpopularniejszymi frakcjami są:

  • odpady budowlane (przyjętych 3178 ton w 2019 roku – 2146 w 2018 roku),
  • opony (przyjętych 385 ton w 2019 roku, w 2018 – 273 tony),
  • gabaryty, w tym meble (przyjęte 1353 tony w 2019 roku, w 2018 roku - 1092 tony).
  • Łącznie, w 2019 roku zebrano w Ekoportach 8000 ton odpadów.

Istnieje także system Mini Ekoportów, który obejmuje szczecińskie apteki. Jest ich aż 180. Zbierają od mieszkańców przeterminowane leki. Do listopada 2019 roku przyjęły 17 ton medykamentów. W całym 2018 roku było ich 14,5 tony.

Nowy Ekoport jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 oraz w soboty – od 9 do 15.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński