MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej. Nawet 1500 zł mandatu dla rowerzystów i osób na hulajnogach. Będą również kary za niewidoczny numer domu

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od 20 października za niewidoczny numer domu grozi mandat w wysokości 250 zł.
Od 20 października za niewidoczny numer domu grozi mandat w wysokości 250 zł. Szymon Starnawski /Polska Press
Od piątku 20 października obowiązują nowe przepisy zwiększające uprawnienia strażników miejskich. Spore zmiany odczują rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg, którym za niektóre wykroczenia będą groziły mandaty w wysokości do 1500 zł. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na numery domów. Za co grozi mandat od Straży Miejskiej?

Spis treści

Rozporządzenie MSWiA zwiększające uprawnienia Straży Miejskiej zacznie obowiązywać od 20 października. Po wejściu zmian w życie funkcjonariusze zyskają możliwość nakładania kar za jazdę rowerem lub hulajnogą po ścieżce dla pieszych. Jeszcze surowsze mandaty będą wystawiane osobom bez uprawnień.

Mandaty od Straży Miejskiej

Nowe uprawnienia strażników miejskich zwiększają możliwości karania osób prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne. Zgodnie z przepisami funkcjonariusze SM mają możliwość dokonywania kontroli uczestników ruchu, którzy naruszają przepisy o ruchu:

  • rowerów,
  • hulajnóg elektrycznych,
  • pojazdów zaprzęgowych,
  • jeździe wierzchem,
  • urządzeń transportu drogowego.

Po wejściu zmian w życie osoby prowadzące pojazdy inne niż mechaniczne bez wymaganych uprawnień zostaną ukarane mandatem w wysokości 1500 złotych. Dotyczy to głównie osób niepełnoletnich, które muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, AM, B1 lub T.

Przeczytaj także:Ile zarabia straż miejska w Polsce w 2023 roku?

Strażnicy Miejscy będą mogli wystawić także mandat za przejeżdżanie pojazdem innym niż mechaniczny, przez przejście dla pieszych lub poruszanie się nim po ścieżce dla pieszych. Jak podkreśla rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki, za to wykroczenie grozić będzie za to kara od 50 do 100 złotych.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń nagana lub mandat nawet do 1500 zł grozić będzie również za następujące wykroczenia:

  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych,
  • niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej albo osobie o ograniczonej sprawności ruchowej,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Co istotne, strażnicy miejscy zyskali kilka nowych uprawnień, ale też jedno z nich stracili. Nie będą bowiem mogli karać osób, które prowadzą pojazdy mechaniczne bez uprawnień w strefie ruchu lub zamieszkania. W takich przypadkach na miejsce zostanie wezwana policja.

Mandat za niewidoczny numer domu

Nowe przepisy umożliwiają także strażnikom miejskim wystawianie kar za naruszanie innych ustaw niż te zawarte w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z prawem mandaty będą groziły m.in. osobom, które nie złożyły deklaracji do CEEB.

- Jedna ze zmian dotyczy termomodernizacji. Strażnik będzie mógł ukarać mandatem do 500 zł osobę, która wbrew obowiązkowi nie złoży deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Najczęściej obowiązek taki ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości - mówił Przemysław Piwecki w rozmowie z PAP.

Strażnik miejski wystawi również mandat za brak widocznego numeru budynku. Jak wyjaśnia rzecznik SM Przemysław Piwecki, „numer ten powinien być umieszczony na ścianie frontowej budynku lub ogrodzeniu. W przypadku nowych nieruchomości stosowane oznaczenie należy zainstalować w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe uprawnienia Straży Miejskiej. Nawet 1500 zł mandatu dla rowerzystów i osób na hulajnogach. Będą również kary za niewidoczny numer domu - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński