MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe propozycje dotyczące wypłaty chorobowego. Co zmieni się dla pracowników przebywających na L4 i dla pracodawców?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pracownicy dostaną 100 proc. pensji na zwolnieniu chorobowym? Kto za to zapłaci?
Pracownicy dostaną 100 proc. pensji na zwolnieniu chorobowym? Kto za to zapłaci? 123rf.com
W obliczu rosnących dyskusji na temat systemu wypłat chorobowych w Polsce, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, przedstawiła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” plany, które mogą znacząco zmienić obecną sytuację pracowników na L4. Propozycje te dotyczą głównie wysokości wypłacanego zasiłku chorobowego oraz potencjalnego przeniesienia całkowitego ciężaru finansowania na ZUS już od pierwszego dnia choroby.

Spis treści

Nowe propozycje wypłaty chorobowego

Aktualnie pracownicy, którzy muszą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, stają przed trudnym wyborem. Z jednej strony, mogą zdecydować się na pozostanie w domu, jednak wówczas ich wynagrodzenie zostaje obniżone do 80% pensji. Z drugiej strony, obawa przed utratą części dochodów motywuje wielu z nich do pracy pomimo choroby. Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że obecny system jest niesprawiedliwy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

- Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia – wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Rozważane warianty i ich konsekwencje

W odpowiedzi na obecne problemy, ministerstwo rozważa kilka wariantów zmian w systemie wypłat chorobowych. Jednym z nich jest propozycja, aby zasiłek chorobowy był wypłacany w 90 albo nawet 100 proc. wysokości dotychczasowego wynagrodzenia. Taka zmiana miałaby na celu zmniejszenie presji na pracowników, aby ci przychodzili do pracy pomimo choroby, jednocześnie nie obciążając nadmiernie pracodawców.

Dodała, że rozważane są różne warianty prawne. - Bierzemy przy tym pod uwagę stopień obciążenia składkami. Dziś składka chorobowa jest w 100 proc. opłacana przez pracownika. Dla pracowników trudne więc do wyobrażenia byłoby to, że państwo ściąga ciężar z barków przedsiębiorcy, a oni z tego nic nie mają. Dlatego jest rozważana propozycja, by czas na chorobowym był płatny w 90 albo 100 proc. – przekazała.

Skutki finansowe nowych pomysłów

Ministerstwo nie zamierza wprowadzać zmian bez szerokich konsultacji i dokładnych analiz. Obecnie trwają prace nad oceną skutków finansowych proponowanych rozwiązań. Wszelkie zmiany będą wprowadzane w taki sposób, aby zarówno pracodawcy, jak i pracownicy byli na nie odpowiednio przygotowani.

- Obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania w różnych wariantach oraz prace projektowe nad przepisami, które służyłyby ich włączeniu do obowiązującego porządku prawnego. Na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować – zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Propozycje te, jeśli zostaną wdrożone, mogą znacząco wpłynąć na rynek pracy w Polsce, przynosząc korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Kluczowe będzie jednak znalezienie równowagi, która zapobiegnie potencjalnemu nadużywaniu systemu chorobowego, nie obciążając przy tym nadmiernie żadnej ze stron.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe propozycje dotyczące wypłaty chorobowego. Co zmieni się dla pracowników przebywających na L4 i dla pracodawców? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński