MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022 w Szczecinie. Gdzie się wybrać? Co zobaczyć?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Kilkadziesiąt szczecińskich instytucji i organizacji 14 maja udostępni odwiedzającym swoje przestrzenie wystawiennicze lub, jak w przypadku będącego jeszcze w budowie Morskiego Centrum Nauki, jedynie pomieszczenia, które dopiero w przyszłości zapełnią się eksponatami. Tegoroczna - 16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie - zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. "Nie spać. Zwiedzać!" - zachęcał podczas wtorkowej konferencji prasowej Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Po pandemicznej przerwie znów odbędzie się w Szczecinie Europejska Noc Muzeów. Ruszy w najbliższą sobotę o godz. 18 i potrwa do końca dnia, czyli do północy. To jedyna okazja w roku, by odwiedzić muzea, galerie, kluby, teatry, szkoły artystyczne... Często można będzie zaglądnąć w miejsca, które na co dzień zwykle są zamknięte dla zwiedzających.

Noc Muzeów w Szczecinie 2022. Dokąd można się wybrać?

Oczywiście do wszystkich siedzib Muzeum Narodowego, Akademii Sztuki, Morskiego Centrum Nauki, Muzeum Techniki i Komunikacji, Zamku Książąt Pomorskich, Teatru Współczesnego, szczecińskich galerii, Klubu 13 Muz itd.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania – przyznał Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki. – Niestety w tym roku musimy znacznie ograniczyć liczbę zwiedzających ze względu na trwający wciąż remont sal bocznych muzeum.

Choć liczba szczęśliwców, którzy dostaną się do Muzeum będzie niewielka, jednak warto próbować. Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja samochodów Stoewer! MTiK posiada osiem aut tej marki – najstarsze zostało wyprodukowane w 1913 r.

W równie nietypowy sposób zwiedzać się w tym roku będzie także Morskie Centrum Nauki. Budynek przy ul. Tadeusza Wendy także jest terenem budowy. Zwiedzających będą więc obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa – m.in. założą kaski i kamizelki.

- Proponujemy, by przynieśli też ze sobą latarki „czołówki”; przydadzą się - podpowiada Przemysław Kowalewski, kierownik działu rozwoju.

Przewodnicy oprowadzający maksymalnie dziesięcioosobowe grupy opowiedzą, co się będzie mieściło w poszczególnych pomieszczeniach. Trasa zwiedzania obejmie m.in. miejsca, w których zainstalowana ma być w przyszłości wystawa stała, składająca się z ponad 200 eksponatów, planetarium i pomieszczenia pracowni naukowo-edukacyjnych. Zaplanowane jest też wejście na taras widokowy.

Z okazji święta muzeów Centrum rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie wydłużony aż do północy.

Z kolei Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy zaprasza np. na wystawę stałą ”Skarby czasu zarazy”. Miłośnicy muzeów zobaczą tu najciekawsze obiekty pozyskane do kolekcji placówki podczas trudnego czasu pandemii koronawirusa, kiedy przez prawie półtora roku MNS–CDP było zamknięte dla publiczności.

- Natomiast w sobotę szczególnie zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w dwóch przestrzeniach, na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej - tłumaczy kierownik oddziału Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Jak się dowiedzieliśmy, na placu dzieci biorące udział w zajęciach rysować mają kolorową kredą odpowiedzi na pytanie: Co to jest szczęście. W sali dzieci z Polski i Ukrainy zbudują Dom.

Jak przyznał Daniel Źródlewski, frekwencja w Europejską Noc Muzeów w Szczecinie jest co roku stała.

- Czyli maksymalna. Szacujemy, że wszystkie instytucje kultury odwiedzi w tę noc około 20 tys. zwiedzających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński