Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały w Szczecinie. Drużyna Grodu Trzygłowa pokazała rycerski kunszt [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
XXI Noc Kupały w Szczecinie. Fotorelacja >>>
XXI Noc Kupały w Szczecinie. Fotorelacja >>>Andrzej Szkocki
Nie na Zamku Książąt Pomorskich, ale na Psiej Polanie na Jasnych Błoniach. Drużyna Grodu Trzygłowa zaprezentowała swoją siłę i żołnierski kunszt. Był też pokaz tańców słowiańskich i obrzędów przesilenia letniego, a także koncert muzyki tradycyjnej i spławienie wianków w jeziorze Rusałka. W Szczecinie trwa celebracja Nocy Kupały.

Podczas imprezy Noc Kupały rok rocznie największym zainteresowaniem cieszą się średniowieczni słowiańscy wojowie, którzy z zaangażowaniem inscenizują widowiska historyczne z nieodłącznymi pokazami walk i szyków bojowych.

- Mówimy o drużynach wojów z okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego - podkreśla Igor Górewicz, organizator. - Byli zawodowymi wojownikami księcia. Przez niego wyposażonymi w stroje i broń i przez niego utrzymywanymi. Czym się odwdzięczali? Zdobywaniem łupów i srebra.

Pokazy walk zawsze są najważniejszym wydarzeniem Nocy Kupały, które w tym roku odbywały się na szczecińskich Jasnych Błoniach.

- Walczymy stylizacjami broni wczesnośredniowiecznej. Nasi wojownicy mają miecze, szable, włócznie, topory jedno- i dwuręczne – tłumaczy podczas pokazów Igor Górewicz. - Mają na sobie zbroje, kolczugi, hełmy. Członkowie Drużyny to ludzie, którzy od lat trenują, więc walki nie są chaotyczne, bo odbywają się zgodnie z przyjętymi w całej Europie regułami.

Ale nie tylko groźni wojowie przyciągali uwagę szczecinian. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy tańców słowiańskich i obrzędów przesilenia letniego. A także koncert muzyki dawnej.

W Szczecinie Nocy Kupały obchodzona jest już ponad 20 lat. Zwykle jednak w Zamku Książąt Pomorskich. W tym roku organizatorzy przenieśli ją na Jasne Błonia z powodu rozpoczętych już przygotowań do remontu zamkowych dziedzińców. Przeniesienie słowiańskiej "osady" w plener nie zmniejsza atrakcyjności imprezy - jej formuła pozostała taka sama: walki, pokazy rzemiosła, koncerty, opowieści o czasach sprzed tysiąca lat, to wszystko jest i będzie. Jak zapewnia Igor Górewicz, organizatorzy Nocy Kupały pozostają wierni tradycji.

O godz. 19.30 wojowie Drużyny Grodu Trzygłowa, dziewice z miasteczka Słowian i setki szczecinian przeszli w kolorowej paradzie nad jeziorko Rusałka. Z mostku kilkanaście panien wrzuciła do wody wcześniej uplecione wianki. To był najważniejszy punkt zabawy. Ale nie ostatni. Po nim już po powrocie do słowiańskiej osady, Drużyna Grodu Trzygłowa jeszcze raz starła się w boju w trakcie pokazu pojedynków walki wręcz i szyków bojowych. Na koniec, o godz. 21 odbył się koncert zespołu "Daj Ognia".

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca przypadające w najkrótszą noc w roku - po przyjęciu chrześcijaństwa, święto przyjęło nazwę Noc Świętojańska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński