Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowe parkowanie na Podzamczu i kłopoty strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ostatnia akcja strażaków na Podzamczu dowiodła, że ratownicy mają kłopoty z dojazdem na miejsce akcji. Wszystko przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. A gdyby od tego zależało ludzkie życie?

Zobacz też:

Całe szczęście, że wtorkowe wezwanie do restauracji na Podzamczu okazało się zwykłym zadymieniem, ale gdyby to była poważniejsza sprawa? Sytuacji nie ułatwiają kierowcy, którzy gęsto parkują na Starym Mieście. Nawet w meldunku z akcji zawarto informacje o utrudnionym dojeździe i dostępie do budynku.

- Problem ten jest sygnalizowany od lat i dotyczy głównie centrów miast oraz terenów osiedli mieszkaniowych. Obowiązujące przepisy wymagają doprowadzenia dróg pożarowych do budynków (choć nie wszystkich) i taki obowiązek jest weryfikowany podczas czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy państwowej straży pożarnej przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wykonanej inwestycji - mówi młodszy brygadier Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Czytaj także:

● Gdzie jest najmniej kolizji? ● Gdzie są największe korki? ● Gdzie jeździ się najszybciej ● i jak wygląda płatne parkowanie. Zobacz więcej! >>>Po raporcie możecie się po niej poruszać przy pomocy strzałek na klawiaturze lub przycisków obok zdjęć.Źródło: oponeo.pl<hr>Zobacz także: Oceniamy szczecińskich kierowców. Oto ich największe wady [WIDEO]                    <iframe width="778" height="440" src="https://get.x-link.pl/1f7e3fb6-e55b-6ca4-c68a-e936985923c5,b3ee72be-41ca-8567-428f-b5a60c0799e6,embed.html" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Szczecin przyjazny kierowcom? Porównanie z innymi miastami -...

- W stosunku do istniejących budynków, które takiej drogi nie mają lub istniejące dojazdy nie spełniają wymaganych parametrów (np. obiekty powstałe na początku ub. wieku), wydawane są decyzje administracyjne w celu zapewnienia możliwości prowadzenia sprawnych i skutecznych działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Problem dotyczy jednak nie przepisów przeciwpożarowych (te są zazwyczaj spełnione), lecz porządkowych, związanych z prawem o ruchu drogowym, gdyż zazwyczaj pomimo stosownego oznakowania zakazującego parkowania pojazdów jest ono powszechnie ignorowane. Niemal przy każdym większym zdarzeniu pożarowym na terenie śródmieścia lub osiedli mieszkaniowych napotykamy na utrudnienia z dojazdem, co z pewnością wpływa na wysokość strat ponoszonych w wyniku pożaru, a w skrajnym przypadku może także decydować o zdrowiu lub życiu zagrożonych osób.

Strażacy mówią, że nie mają instrumentów prawnych do sankcjonowania tych wykroczeń i nie patrolują szczecińskich ulic. Tutaj otwiera się pole do popisu dla policji, a przede wszystkim straży miejskiej. Nieoficjalnie wiadomo, że zbyt niskie sankcje za parkowanie w miejscu niedozwolonym nie poprawią sytuacji, natomiast istnieje skuteczna i wypróbowana recepta polegająca na systematycznym (nie okazjonalnym) odholowywaniu takich pojazdów.

Recepta jest jedna: jeśli nie ma wolnego miejsca parkingowego pod budynkiem, to poszukajmy go dalej, zamiast zastawiać drogi pożarowe i dojazdowe. Jeśli strażacy nie będą mogli dostać się bezpośrednio przed budynek, to konieczność ustawienia wozu gaśniczego kilkanaście metrów dalej i przeciągnięcie stamtąd węży to wprawdzie strata „tylko kilkunastu sekund”, ale już w razie konieczności użycia wozu z drabiną musi być bezpośredni dostęp do budynku.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński