MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie bądźmy mentalnie starymi prykami" - radna staje w obronie deskorolkarzy

Oskar Masternak
Na placu Adamowicza, oprócz manifestacji, happeningów i wieców najczęściej spotkać można młodych ludzi, którzy korzystając z dostępnej tam infrastruktury, jeżdżą na deskorolkach i rolkach. Władze miasta planują to zmienić i za kilkanaście tysięcy złotych zamontować blokady "anty-skate", które mają uniemożliwić jazdę.

- Nie bądźmy mentalnie starymi prykami, którzy fukając na młodych obwijają swoje nowe meble folią, żeby "Boże broń" się nie wytarły. Inne miasta podczas Covidu stymulują aktywność na świeżym powietrzu, my ją tępimy. Podoba mi się, że ci młodzi ludzie tam jeżdżą, że wybrali deskę zamiast siedzenia w komórce, włóczenia się po galeriach handlowych, że swoją pasją zarażają innych - uważa radna Edyta Łongiewska-Wijas, która apeluje do władz miasta o powstrzymanie się od zapowiadanych zmian.

W przyjętej w tym tygodniu nowelizacji miejskiego budżetu znalazł się zapis "Zwiększenie na pokrycie kosztów wyprodukowania i zamontowania elementów zabezpieczających typu anti – skate na wyposażeniu Placu Adamowicza, tj. na ławkach i blokach kamiennych". Na ten cel ma zostać wydane 15 tysięcy złotych.

- Zaplanowany przez prezydenta montaż tych zabezpieczeń jest dowodem prowincjonalnego myślenia władz miasta. Zamiast piętnować młodych obywateli naszego miasta, zamiast mocować przeciw nim przeszkody – proponowałabym otworzyć się na dialog i społeczne potrzeby tej grupy. Jestem pewna, że gdyby patron placu żył, stanąłby po ich stronie - uważa radna Łongiewska-Wijas.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

Plac powstawał od 1725 roku przez zasypanie średniowiecznych fos.  Zabudowa placu składała się wtedy z wielu reprezentacyjnych budowli ówczesnego Szczecina, odbywały też się tu liczne parady i inne uroczystości związane z życiem miasta. Plac nosił oficjalną nazwę Königsplatz, ale zwano go też Białym Placem Parad (niem. Weisse Parade Platz).Zobacz także: Patryk Vega w Szczecinie kręcił "Kobiety mafii 2". "Jestem urzeczony tym miastem. Nie jesteście tak zblazowani jak w Warszawie"

TOP 10. Taka była przeszłość placu Żołnierza Polskiego

Równolegle do planowanego wprowadzenia blokad dla deskorolkarzy miasto ogłosiło wyniki przetargu na budowę skateparku na osiedlu Majowym.

Do przetargu na budowę skateparku stanęły cztery przedsiębiorstwa, ale żadna ze złożonych ofert nie mieści się w zakładanym przez Zakład Usług Komunalnych budżecie. Najniższa oferta opiewa na 2 940 633 złote, a miasto ma na ten cel ponad milion złotych mniej (1 830 000 zł). Oferty są obecnie analizowane.

Skatepark ma mieć 1420 metrów kwadratowych. Znajdzie się przy ulicy Maciejowickiej - na niezagospodarowanym dotąd terenie, w pobliżu lodowiska. Oprócz przeszkód, dla skateowców powstaną alejki oraz mała architektura. Wszystko będzie oświetlone.

Nie zabraknie oczywiście mnóstwa uporządkowanej zieleni. Wcześniej poprowadzone zostaną przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne oraz elektryczne. Przy skateparku znajdzie się również parking.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński