Naukowcy ze Szczecina stworzyli zdrowotne bułeczki z odchudzającym efektem

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Na razie tylko w jednym sklepie w Szczecinie można kupić cudowne zdrowotne bułeczki. Wkrótce na rynek mają trafić też specjalne zdrowotne batony. To nowe produkty, które stworzyli naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Bagietkę uniwersytecką”, czyli tę zdrowotną bułeczkę, można kupić, ale tylko w Szczecinie i tylko w piekarni „Filipinka” przy ul. Witkiewicza.

Wybrana piekarnia przez PUM

To piekarnia wybrana przez Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego do produkcji pierwszych, eksperymentalnych zdrowotnych bułeczek.

Wahania wagi, czyli zmiany w dobowej masie ciała to naturalne zjawisko zależne od wielu zmiennych. Wpływ ma m.in. rodzaj diety, ilość wypijanych płynów i stosowanie przypraw, ale również aktywność fizyczna i czynność przewodu pokarmowego. Dlatego, aby lepiej kontrolować masę ciała i nie narażać się na stres wynikający z dodatkowych kilogramów (bo te, które ubyły, zazwyczaj cieszą), najkorzystniej stawać na wagę raz w tygodniu o tej samej porze. Tymczasem, przedstawiamy aż 10 przyczyn mogących wpływać na dobowe wahania wagi! Spodziewałeś się takich?

Wieczorem 3 kg więcej niż rano? Poznaj 10 przyczyn wahań wag...

- Udało nam się stworzyć specjalną recepturę bułeczek i batonów, dzięki unijnej dotacji - mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska z Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM. - Te bułeczki i batony mają specyficzny skład, który pomaga przy chorobach wątroby, poprawia parametry lipidowe, ale także dodatkowo wpływa na redukcję masy ciała. Przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów, którzy cierpią na niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby - tłumaczy prof. Ewa Stachowska, pod kierunkiem której stworzono na PUM zdrowotną żywność. - Ale myślę, że poprawią komfort życia wielu pacjentów, którzy mają problemy z układem pokarmowym.

Jak to działa?

Chodzi o to, że w ciele każdego człowieka jest około 1,5 kg bakterii jelitowych. Odpowiedni skład batonów i bułeczek pomaga „modelować” te bakterie, czyli wspomaga ich rozmnażanie. A odpowiednia liczba bakterii wspomaga pracę wątroby i całego układu pokarmowego człowieka.

Od jutra się odchudzasz? Po kilku dniach diety chcesz widzieć efekty? Kto z nas tak nie miał, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zobacz najlepsze memy o diecie!

Od jutra dieta? Ty też chcesz schudnąć w nowym roku? Zobacz ...

Dodatkowe prozdrowotne właściwości batonów

- Batony mają dodatkowo za zadanie ułatwienia w defekowaniu (wypróżnianiu się) - dodaje prof. Stachowska. - Stworzyliśmy je specjalnie dla pacjentów, którzy cierpią z powody zbyt rzadkiego wypróżniania się.

W czasie „badań klinicznych” prawie 100 proc. pacjentów, którzy zgłaszali problem z defekowaniem, po dwóch tygodniach regularnego stosowania (jedzenia) batonów wyraźnie poprawili komfort regularnego wypróżniania.

Tzw. badania kliniczne, czyli badania naukowe prowadzone na pacjentach, które maja na celu sprawdzenie, czy nowa kuracja jest bezpieczna i na ile jest skuteczna, trwały na PUM dwa miesiące.

Zobacz także:

- Mieliśmy w czasie badań sporo pacjentów, którzy wypróżniali się jedynie raz, albo dwa razy na tydzień. Po dwóch tygodniach kuracji mogli wypróżniać się już codziennie - opowiada prof. Ewa Stachowska. - To systematyczne spożywanie batonu poprawiło funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

Chcą wprowadzić w całej Polsce

W tej chwili Katedra i Zakład Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM ma już licencję i na batony i na zdrowotne bułeczki, które nazwała „bagietkami uniwersyteckimi”.

- Szukamy odpowiednich producentów, aby można było te nasze produkty kupić nie tylko w jednym sklepie w Szczecinie, ale w całym kraju - mówi prof. Stachowska.

Okazuje się jednak, że to nie takie proste. Aby produkować zdrowotne batony i bułeczki trzeba bardzo restrykcyjnie przestrzegać receptury i całego procesu produkcji.

- Bo jakość tych produktów jest szalenie ważna - twierdzą naukowcy. - Składniki muszą pochodzić z upraw ekologicznych. W Szczecinie tylko piekarnia „Filipinka” spełnia takie wymogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Miasto przekazało teren pod budowę nowego ośrodka PUM

Sprawdź na podstawie przygotowanych przez nas pomysłów na dania, co można jeść na diecie lekkostrawnej i jak często – oraz w jaki sposób przyrządzić potrawy, by ich jedzenie wiązało się z przyjemnością. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo strzałką lub przyciskiem NASTĘPNE.

Pomysły na lekkostrawne śniadanie, obiad i kolację. Polecamy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po co komentarze.kto mądry wie o co chodzi

G
Gość
17 stycznia, 14:58, Gość:

Zapewne pod swiatlym patronatem jego wysokosci marszalka profesora Grodzkiego. Mozna wiedziec jak sie beda nazywaly?

Duren.

G
Gość

Ciekawe czemu tam, gdzie sprzedaja stare pieczywi i torty ze skorupka od jajka.

G
Gość
17 stycznia, 14:58, Gość:

Zapewne pod swiatlym patronatem jego wysokosci marszalka profesora Grodzkiego. Mozna wiedziec jak sie beda nazywaly?

Kłamca Mateusz przypisze sobie recepturę tych bułek.

M
M. M.

Brałam udział w badaniach. Bułka popijania szklanką wody i do kompletu regularna aktywność fizyczna poprawiły moje wyniki. Fakt.

G
Gość

Następne bzdury a naiwni ludzie będą je kupować

G
Gość

Notatka prasowa o grantach unijnych i defekacji, a można było subtelnie wspomnieć o zaparciach i podac cene pieczywa.

G
Gość
17 stycznia, 14:58, Gość:

Zapewne pod swiatlym patronatem jego wysokosci marszalka profesora Grodzkiego. Mozna wiedziec jak sie beda nazywaly?

A co prof Grodzki ma wspólnego z katedrą chorób metabolicznych? Nie można nawet pod artykułem o bułkach sobie darować prawda. Żenujące

l
laluś

czyli innymi słowy będą działać podobnie jak herbatki "odchudzające", czyli sraczka :)

odchudzasz się wtedy, kiedy dostarczasz organizmowi mniej energii niż potrzebuje i to cała filozofia. nie ma "diet cud", jakichś sztuczek chodakowskich. liczysz kalorie, obserwujesz ciało i waga leci;)

W
Wujek

Brawo brawo!Propagować i cieszyć się!To bardzo dużo znaczy dla chorych!

G
Gość
17 stycznia, 10:02, Gość:

Zboże modyfikowane genetycznie , jajka z antybiotykami i piec opalany prądem z węgla . Zdrowe jak tablica mendelejewa

Tablica Mendelejewa już od dawna nie jest prawidłowym określeniem.Prawidlowy jest okresowy układ pierwiastków.Pozdrawiam

a
art-b
17 stycznia, 11:08, LisVitalis:

"Dietetycy i właściciele siłowni ich nienawidzą!! Jednym prostym trikiem stworzyli bułki, dzięki którym nie będziesz miała grubych kości ani złych genów!!"

Ciekawe co na to Amerykańscy naukowcy :D

p
podziwiam

wow, super sprawa! brawo!

L
LisVitalis

"Dietetycy i właściciele siłowni ich nienawidzą!! Jednym prostym trikiem stworzyli bułki, dzięki którym nie będziesz miała grubych kości ani złych genów!!"

G
Gość
17 stycznia, 10:35, Gość:

A czy w tej piekarni jest toaleta, bo skoro batoniki powodują ułatwienia w defekowaniu (wypróżnianiu się) to chyba powinna być

Jest

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie