Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego o tym, nad czym aktualnie pracują. „Szybkie randki z nauką”

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
„Szybkie randki z nauką” - nad czym pracują szczecińscy naukowcy
„Szybkie randki z nauką” - nad czym pracują szczecińscy naukowcy mat. prasowe
Dziewięcioro naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentowało swoje projekty podczas "Szybkich randek z nauką". To projekt Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, który ma na celu popularyzację wiedzy.

- Randki kojarzą nam się pozytywnie. Mam nadzieje, że 4. edycja randek naukowców z dziennikarzami, będzie udowadniać, że badania, które prowadzimy w 14. dyscyplinach naukowych, są bardzo ważne dla naszego regionu - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Każdy z naukowców miał tylko 5 minut, żeby zainteresować dziennikarzy swoimi badaniami i nauczyć się o nich opowiadać w przystępny sposób.

Naukowcy prezentują różne dziedziny, ale głównie nauki ścisłe. Tak się prezentują:

Piotr Sulikowski: Pomagam sklepom internetowym lepiej rozumieć klientów. Dzięki temu internauci mogą oszczędzać czas na zakupach online, a sklepy optymalizować sprzedaż. W badaniach interakcji człowiek-komputer wykorzystuję rozwiązania takie jak śledzenie wzroku, koszyka zakupowego i ruchów myszki oraz metody sztucznej inteligencji.

Katarzyna Kazimierska: Moimi badaniami zainteresuję przede wszystkim właścicieli czworonogów, ponieważ na co dzień analizuję bezpieczeństwo stosowania karm dla psów. Pomagam zrozumieć opiekunom psów, co tak naprawdę wkładają do psiej miski – a często odbiega to od deklaracji producentów na etykiecie worka z karmą lub puszki. Wyniki moich badań otwierają oczy na zagrożenia wynikające z długookresowego podawania gotowych karm dla zwierząt.

Jan Krzystolik: Zajmuję się przywracaniem populacji ryb wędrownych, które wskutek negatywnych działań człowieka są coraz mniejsze. Badam także wpływ pól elektromagnetycznych (linie energetyczne czy sprzęty gospodarstwa domowego na embriony ryb).

Wojciech Czerwonko: Katalizatory służą zwiększaniu szybkości reakcji chemicznych, co w naturalny sposób przekłada się na wydajność prowadzonych procesów i związane z tym zwiększone zyski - ze strony producenta lub niższe ceny produktów - ze strony konsumenta. Oczywiste więc jest, że prace służące odkrywaniu nowych katalizatorów trwają nieustannie. Ternary nitrides - czyli katalizatory składające się z azotu i dwóch metali - są świetnymi "przyspieszaczami" syntezy amoniaku - jednego z najczęściej wykorzystywanych związków chemicznych - choćby przy produkcji nawozów, czy jako składnik proszku do pieczenia. W mojej pracy staram się przeprowadzić selekcję najbardziej optymalnych metod otrzymywania tych związków oraz dalszą poprawę ich wydajności poprzez wprowadzenie w strukturę tych katalizatorów trzeciego metalu. Wszystkie te działania prowadzę we współpracy z najlepszymi francuskimi uczelniami i specjalistami w tej dziedzinie, przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych z dostępnych technologii.

Adrian Augustyniak: Dzięki nowoczesnej technologii możemy gotować używając kuchenek indukcyjnych. Tworzą one pole elektromagnetyczne, które przenika przestrzeń wokół takiego urządzenia. Okazuje się, że takie pole może być odbierane przez bakterie w naszych jelitach powodując zmianę ich zachowania. W swoich badaniach rażę bakterie prądem (polem) i sprawdzam, jak mogę to wykorzystać na naszą korzyść. Dzięki temu zbliżam się do opracowania nowych metod produkcji leków i ułatwienia terapii trudnych zakażeń.

Szymon Skibicki: Zajmuję się technologią druku 3D kompozytów cementowych, czyli potencjalnie drukowania budynków. Technologia druku 3D kompozytów cementowych pozwala na szybszą oraz bardziej ekologiczną budowę budynków i budowli. Druk 3D pozwala na kreowanie skomplikowanych kształtów bez konieczności powiększania kosztów budowy. Ograniczenie udziału ludzi przy zastosowaniu tej technologii pozwoli także na ograniczenie narażania życia na niebezpieczeństwo w szczególności w miejscach o podwyższonym ryzyku (rafinerię, strefy wojen).

Maciej Nowak: Zajmuję się planowaniem przestrzennym, czyli tym jak najlepiej realizować ambitne cele w przestrzeni. Staram się odpowiedzieć, jak pogodzić zróżnicowane konflikty przestrzenne oraz chronić ład przestrzenny. Analizuję pod tym względem rozwiązania prawne.

Sandra Paszkiewicz: Zajmuję się otrzymywaniem oraz badaniem nowych materiałów polimerowych otrzymywanych z surowców odnawialnych, typu kukurydza, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle opakowaniowym. Szukam najbardziej odpowiedniego materiału, który łączyłby jednocześnie cechy tworzywa opakowaniowego i mógłby zostać poddany biodegradacji. Ponadto badam, jak te materiały zachowują się, gdy zostaną umieszczone w kompoście, czy w wodzie słonej - co ma symulować wyrzucenie ich na wysypisko śmieci, czy do mórz i oceanów.

Paweł Prajzednac: Zajmuję się projektowaniem i badaniem nowoczesnych napędów elektrycznych. Napędy te mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach produkujących energię elektryczną, np. w przydomowych elektrowniach wiatrowych, jak i przekształcających energię elektryczną na mechaniczną, czyli w pojazdach elektrycznych. W porównaniu do maszyn klasycznych mają one lepsze wskaźniki masowo-gabarytowe, co w efekcie zwiększy ilość produkowanej energii (przy tym samym wietrze) lub zasięg samochodu elektrycznego (przy tym samym stanie naładowania baterii).

To były gorące i ciekawe rozmowy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński