Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy naukowcy z ZUT otrzymają ponad 5 ml zł dla na innowacyjne badania naukowe!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Aż 13 grantów na badania z zakresu nauk ścisłych i technicznych otrzymają naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w ramach trzech rozstrzygniętych konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki.

Program OPUS 21

  • Zostaną sfinansowane Badania Wojciecha Sałabuna z Wydziału Informatyki ZUT, który stworzy nową metodę wyznaczania poziomów istotności kryteriów decyzyjnych (wag decyzyjnych) o wysokiej skuteczności z wykorzystaniem obiektów charakterystycznych.
  • Borofenem i jego pochodnymi do magazynowania energii – projektowaniem procesów wytwarzania zajmie się prof. Ewa Mijowska z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
  • Nad ekologicznymi i opłacalnymi strategiami odpadów polimerowych do nanomateriałów węglowych popracuje dr Xin Wen również z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Z kolei naukowcy z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT wspólnie z naukowcami z Politechniki Bydgoskiej oraz Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk opracują mechanizmy molekularne osi jelitowo-wątrobowej kurcząt.

Program PRELUDIUM 20

Laureaci programu z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zbadają m.in.:

  • inteligentny system wsparcia metody M5 - Magnetic Force Induced Vibration Evaluation (Paweł Karol Frankowski, Wydział Elektryczny ZUT),
  • zastosowanie wspomaganego zmiennym polem elektromagnetycznym hybrydowego reaktora fotokatalicznego do oczyszczania wody (Oliwia Paszkiewicz, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT),
  • wpływ stresorów na produkcję piocyjaniny przez Pseudomonas aerugionsa (Joanna Jabłońska, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT),
  • elektrokatalizatory na bazie celulozy do reakcji wydzielenia wodoru i tlenu (Klaudia Maślana, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT).

Program MINIATURA 5

Narodowe Centrum Nauki sfinansuje projekt dra inż. Łukasza Łopusiewicza z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, który zbada dojrzewanie roślinnego analogu sera z porostem pleśni i spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Czy procesy proteolizy i lipolizy zachodzą podobnie jak w tradycyjnym serze Camembert?.

W tym programie granty otrzymali również: dr inż. Paweł Dunaj z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, dr inż. Anna Żywicka z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT, dr inż. Jarosław Antoni Błyszko z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT, dr inż. Mariusz Leus z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński