MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze biblioteki na świecie. Zabytkowe i nowoczesne o niepowtarzalnym uroku. Istny raj dla miłośników książek

Biblioteki to szczególne miejsca, dla których architekci nie szczędzą fantazji. Niektóre zapierają dech w piersiach. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się w Buenos Aires. To Ateneo Grand Splendid widoczna na zdjęciu. Zobacz inne wyjątkowe biblioteki z całego świata.
Biblioteki to szczególne miejsca, dla których architekci nie szczędzą fantazji. Niektóre zapierają dech w piersiach. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się w Buenos Aires. To Ateneo Grand Splendid widoczna na zdjęciu. Zobacz inne wyjątkowe biblioteki z całego świata. GettyImages
Biblioteki mają niepowtarzalny urok. Dziś w większości wyglądają nowocześnie. W ich wnętrzach znajdziemy komputery, audiobooki, samoobsługowe stoiska i darmowy internet. Wielu pamięta czasy, kiedy poszukując odpowiedniej książki, trzeba było wertować karty z tytułami w wąskich szufladkach, stąpać powoli po skrzypiącej podłodze lub iść na palcach po kamiennej posadzce, aby nie zagłuszyć ciszy, która w bibliotece była (i jest) czymś świętym. Chociaż dziś dużo łatwiej o książkę bez wychodzenia z domu, biblioteki mają niepowtarzalny klimat i wiernych fanów. Z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek zobacz 9 wyjątkowych bibliotek, które wyróżnia historia lub ciekawa architektura. To raj dla miłośników książek!

Spis treści

Biblioteka dawniej i dziś

Przed erą cyfryzacji biblioteki były nie tylko centrum kulturalnym, ale przede wszystkim źródłem wiedzy! To tu przesiadywali uczniowie i studenci w poszukiwaniu szkolnych lektur, biografii znanych osób, badań naukowych, a także odrabiając prace domowe.

Przeczytaj też: Zgubiłeś lub przetrzymałeś książkę, a biblioteka naliczyła ci karę? Koty pomogą wybrnąć z sytuacji. Niecodzienny pomysł biblioteki

Biblioteka zazwyczaj była połączona z czytelnią. W budynku panowała cisza, a wnętrze każdego pomieszczenia wypełniały regały z książkami i stoliki. Lokalizacji danej książki, a także informacji o tym, czy jest dostępna, należało szukać w specjalnych katalogach. Wertowanie kart bibliotecznych i poszukiwanie właściwego tytułu, autora lub symbolu wymagało cierpliwości.

Katalog zasobów bibliotecznych
Katalog zasobów bibliotecznych NAC

Oczywiście pierwsze kroki kierowało się zazwyczaj do pani bibliotekarki. O ile miała czas, dużo sprawniej pomagała odnaleźć nawet najbardziej wymyślne tytuły. A niejednokrotnie, co zaskakujące, wiedziała dokładnie, gdzie fizycznie znajduje się ten ostatni egzemplarz lektury, rzadko używany słownik lub czasopismo, w którym znajdował się wywiad z noblistą.

W poszukiwaniu książki do wypożyczenia - rok 1976.
W poszukiwaniu książki do wypożyczenia - rok 1976. NAC

Współcześnie zarówno dostęp do wiedzy jest dużo łatwiejszy, jak i wypożyczanie książek, korzystanie z czytelni i innych zasobów bibliotek. W zbiorach są nie tylko książki drukowane, ale także wydania cyfrowe, muzyka, filmy.

W dzisiejszych bibliotekach znajdziemy stoiska komputerowe, skanery, drukarki i darmowy internet. W zależności od biblioteki jest to bardziej lub mniej bogatszy wystrój oraz zasoby. To, co się nie zmienia to niezastąpieni bibliotekarze, którzy innymi metodami, ale także i dziś pomagają odszukać potrzebny nam materiał.

Tak wygląda wiele nowoczesnych bibliotek i czytelni
Tak wygląda wiele nowoczesnych bibliotek i czytelni Unsplash

Święto bibliotekarzy

Bibliotekarze doczekali się nawet swojego światowego święta. 1 marca przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza, a 8 maja w Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

Z tej okazji warto docenić pracę bibliotekarzy, którzy dbają o zasoby bibliotek, staraj się je powiększać, a także współtworzyć w bibliotekach kulturalne wydarzenia jak np. wieczory artystyczne, spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci, prezentacje, kiermasze.

Wyjątkowe biblioteki i ich zdjęcia

Historia bibliotek według aktualnej wiedzy sięga już III wieku p.n.e. Podstawową funkcją bibliotek było wytwarzanie tablic i ksiąg, a także ich przechowywanie. Były to więc głównie instytucje władców, kapłanów, klasztorów.

Kiedy rozpowszechnił się druk, biblioteki zaczęły powstawać z inicjatywy możnowładców, uczonych, a także artystów. Powstawały również publiczne biblioteki świeckie. Z czasem działalność bibliotek stała się ogólnodostępna, a ich struktura sprawiła, że powstały biblioteki szkolne, akademickie, naukowe, miejskie, dla dzieci itd.

Najciekawsze biblioteki zazwyczaj znajdują się w wyjątkowych miejscach. Są to zabytkowe budynki lub nowoczesne bryły o ciekawej symbolice.

Niektóre biblioteki funkcjonują od setek lat w tych samych murach jak np. słynna biblioteka Trinity College w Dublinie. Inne na skutek zniszczeń, wojen i grabieży zostały całkowicie zniszczone, a ich reaktywacja to namiastka przeszłej sławy, jak w przypadku biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze biblioteki na świecie. Zabytkowe i nowoczesne o niepowtarzalnym uroku. Istny raj dla miłośników książek - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński