Najlepsze drużyny rugby 7 rywalizowały w Szczecinie. Kaskada Szczecin Rugby na 5. miejscu [ZDJĘCIA]

Marcin Siemlak
Turniej Polskiej Ligi Rugby w Szczecinie
Turniej Polskiej Ligi Rugby w Szczecinie Andrzej Szkocki
Rugby po raz kolejny trafiło do Szczecina, tym razem w ramach Polskiej Ligi Rugby 7. Rozgrywki, w których wzięły udział drużyny z całej Polski, odbywały się na boisku ZUT przy ul. Tenisowej.

W Szczecinie rozegranych zostało kilkanaście meczów rugby, w dynamicznej, siedmioosobowej odmianie tego sportu. Gospodarzem turnieju był klub Kaskada Szczecin Rugby. W pierwszych dwóch meczach szczeciński klub przegrał z mistrzami Polski Tytanem Gniezno (12:27) oraz Politechniką Gdańską Ogniwo Sopot (7:17). Ostatecznie rugbiści zakończyli sobotni turniej na 5. miejscu, wygrywając 54:10 z KS Rugby Gietrzwałd.

Polska Liga Rugby 7 w Szczecinie

W finale Tytan Gniezno zmierzył się z KSRC Koszalin, gdzie lepsi okazali się rugbiści z Koszalina wygrywając 31:5.

Rugby 7 to siedmioosobowa odmiana rugby union wywodząca się ze Szkocji. W 2016 r. dyscyplina ta zadebiutowała w programie Igrzysk Olimpijskich w Rio. Najważniejsze zawody w rugby 7, oprócz Igrzysk, to Puchar Świata oraz Sevens World Series. Rozgrywki najczęściej odbywają się w formie turniejów trwających od jednego do trzech dni, w zależności od liczby zespołów. W przypadku "siódemek" mecz trwa dwa razy po 7 minut, a spotkanie finałowe turnieju – dwa razy po 10 minut. Rugby 7 było jedną z dyscyplin w programie Igrzysk Europejskich 2023 organizowanych w Krakowie. Żeńska reprezentacja Polski zakończyła turniej na 2. miejscu, otrzymując prawo gry w barażach interkontynentalnych o awans na Igrzyska w Paryżu.