Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Jaka jest jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim
Jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim Archiwum
To Nowa Ruda jest na czele niechlubnej listy najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Polski Alarm Smogowy właśnie opublikował ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce.

Na czele rankingu oprócz Nowej Rudy z województwa dolnośląskiego są też małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

- Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast - mówi Piotr Siergiej z PAS. - Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi.

Jak twierdzą specjaliści w dużych miastach, tak jak między innymi w Szczecinie, działają na większą skalę programy samorządowe i rządowe, które nakłaniają mieszkańców do wymiany starych kopciuchów na nowsze urządzenia grzewcze, które nie emitują już szkodliwych substancji do atmosfery.

- Kolejną przyczyną jest brak służb miejskich w mniejszych miejscowościach, które monitorowałyby stan powietrza - twierdzi Siergiej. - Nie ma też straży miejskiej, która sprawdza w mieszkaniach, czym właściciele palą w piecach.

Jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim

Jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim na razie nie są alarmistyczne. Ale zanieczyszczenie rośnie. W czwartek 3 listopada skażenie PM2.5: 24 proc. normy (6 µg/m³), skażenie PM10: 27 proc. normy (11 µg/m³).

A w ostatnich dniach średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

  • 3.11.2022 - PM2.5: 5 µg/m³, PM10: 11 µg/m³
  • 2.11.2022 - PM2.5: 6 µg/m³, PM10: 14 µg/m³
  • 1.11.2022 - PM2.5: 24 µg/m³, PM10: 65 µg/m³

W Szczecinie 3 listopada PM2.5: 16 proc. normy. PM10: 25 proc. normy.

Na niechlubnej liście aż trzy uzdrowiska

- Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce - dodaje Piotr Siergiej. - Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób. To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę.

- Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – dodaje Siergiej – Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 proc. normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie!

Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych.

- Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim - komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z PAS.

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński