Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie chcą zabierać głos w ważnych sprawach. Spotkanie z zachodniopomorską kurator oświaty [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Spotkali się w Szczecinie, żeby porozmawiać o najważniejszych problemach młodzieży
Spotkali się w Szczecinie, żeby porozmawiać o najważniejszych problemach młodzieży Andrzej Szkocki
Zdrowie psychiczne uczniów, ich prawa, działalność w samorządach - to sprawy, o których młodzi ludzie rozmawiali z zachodniopomorską kurator oświaty.

Katarzyna Koszewska, zachodniopomorska kurator oświaty oraz przedstawiciele Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministerstwie Edukacji i Nauki: Aleksandry Horoszko - przewodnicząca Rady oraz Adriana Tomickiego - członek Rady z zachodniopomorskiego, spotkali się w Szczecinie, żeby porozmawiać o najważniejszych problemach młodzieży.

Do zadań Rady należy wyrażanie opinii dzieci i młodzieży w sprawach związanych z oświatą i wychowaniem. Szczególnie dotyczy to planowanych zmian i propozycji rozwiązań w tym zakresie.

Podczas spotkania omawiane były sprawy: zdrowia psychicznego młodzieży, praw ucznia, działań na rzecz aktywizacji młodzieży, wsparcia samorządów uczniowskich, działań profilaktycznych w walce z uzależnieniem od Internetu.

- Podczas spotkania skupiliśmy się na województwie zachodniopomorskim. Dane są ciekawe, zwłaszcza że różne obszary mają różne zagadnienia do rozwiązania na swoim terenie - mówi kurator Katarzyna Koszewska. - Spotkanie jest początkiem rozmów na temat spraw młodzieży i tego, na czym im zależy.

W skład Rady wchodzi 16 członków i ich zastępców (po jednym z każdego województwa).

Województwo zachodniopomorskie reprezentował Adrian Tomicki. Pochodzi z nadmorskiego powiatu kołobrzeskiego, gdzie uczy się w II LO im. Henryka Sienkiewicza.

- Jednym z najbardziej palących problemów jest zdrowie psychiczne młodych ludzi. Dostępność psychologów w szkołach jest coraz lepsza, ale nadal młodzi ludzie spotykają się z wykluczeniem i stygmatyzowaniem ze strony rówieśników. Rozmowy z nimi wiele nam uświadamiają - mówi Adrian Tomicki.

W Szczecinie gościła również Aleksandra Horoszko, przewodnicząca Rady. Na co dzień jest uczennicą II LO im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie.

- Podsumowaliśmy rok spotkań z młodymi ludźmi, podczas których rozmawialiśmy na tematy dla nas ważne - mówi Aleksandra. - Są to problemy, które są często pomijane w społeczeństwie lub lekceważone. My chcemy pokazać dorosłym, że zamierzamy działać i potrafimy to robić. Jednym z omawianych przez nas problemów jest kwestia używania telefonów komórkowych w szkołach. Zalecamy, żeby w szkole korzystać z telefonów głównie w celach naukowych, a nie wykorzystywać je w celach rozrywkowych, a zamiast tego więcej rozmawiać z rówieśnikami. Zauważyliśmy też, że młodzi ludzie mają dużą potrzebę mówienia. Potrzebują debat, dyskusji, żeby móc zabierać głos w ważnych sprawach i wyrażać własne zdanie. Młodzież też chce działać w samorządach uczniowskich, dlatego rekomendujemy dyrektorom, żeby wspierali uczniów w ich dążeniach - mówi Aleksandra Horoszko.

W nowy roku szkolnym będą kolejne spotkania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński