Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy przyrody w obronie Wzgórz Bukowych mogą wyjść na ulice

Anna Folkman [email protected]
Takie zdjęcie terenów, o które toczy się bój, jest na profilu "Ludzie przeciw zabudowie na Wzgórzach Bukowych" na Facebooku
Takie zdjęcie terenów, o które toczy się bój, jest na profilu "Ludzie przeciw zabudowie na Wzgórzach Bukowych" na Facebooku Materiały Klubu Kniejołaza
Zabudowa zniszczy chronione tereny - mówią miłośnicy przyrody. To jednostronne i nieobiektywne zdanie laików - twierdzi RDOŚ.

- Grupa mieszkańców Gminy Stare Czarnowo wpadła na pomysł, by stworzyć nowe, olbrzymie strefy zabudowy na obszarze Wzgórz Bukowych. Chodzi o obręby geodezyjne Binowo i Dobropole Gryfińskie. Wszyscy wiemy, że jest to cenny obszar przyrodniczy i krajobrazowy. Chroniony na wiele sposobów, obszar Natura 2000, Szczeciński Park Krajobrazowy, w którym jest wiele rezerwatów i różnych form ochrony przyrody - mówi Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza.

- Jest to jeden z najbardziej cennych obszarów w Europie, jeśli chodzi o lasy bukowe.

Grupa tych osób za pośrednictwem gminy złożyła wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie z pomysłem przekształcenia terenów rolniczych na tereny budowlane. Można się domyślać, że te tereny są bardzo kuszące, jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe. Gdyby policzyć, można byłoby wybudować tam około kilkuset domów.

Okazuje się, że w 2014 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie dwukrotnie opiniował dokumenty przedkładane wraz z wnioskiem wójta Gminy Stare Czarnowo, wskazując na kwestie wymagające modyfikacji i zmian.

- W rezultacie - po dwukrotnych uzupełnieniach opracowano najlepszy projekt dokumentu, który nie budził dalszych zastrzeżeń - podkreśla Agata Suchta, starszy specjalista w zespole ds. projektów środowiskowych, współpracy międzynarodowej, promocji i komunikacji w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ w Szczecinie.

- Pod względem prawnym studium nie jest aktem prawa miejscowego i nie stanowi podstawy do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To dokument ogólny, wskazujący jedynie kierunek, w którym dalsze zagospodarowanie może podążać, jeśli ocena wpływu inwestycji na środowisko nie będzie negatywna na dalszym etapie procedowania. Dyrektor rzetelnie i kompleksowo, z poszanowaniem prawa dokonał rozstrzygnięcia, wydając opinię i uzgodnienie w przedmiotowej sprawie. Uwagi ruchu społecznego są jedynie nieobiektywną i jednostronną opinią osób nie znających dokumentacji i przepisów.

- Nie zgadzamy się z tym, nasze zdanie pisemnie podzielają dwie posłanki w tym wicemarszałek sejmu RP Wanda Nowicka. Na razie działamy regionalnie, ale jesteśmy gotowi do interwencji na wyższych szczeblach, także do protestów - kończy Herbut. - Ta sprawa pokaże jaką moc mają plany zadań ochronnych w Polsce, może być precedensowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński