MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starego Miasta w Szczecinie doczekają się zmian w płatnym parkowaniu

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Parkowanie na Starym Mieście będzie płatne częściej i dłużej, a mieszkańcy posiadający abonament będą mogli korzystać także z parkingu pod Trasą Zamkową. To część zmian proponowana w projektach uchwał, które trafią pod głosowanie na najbliższej sesji rady miasta.

Mieszkańcy Strefy Zamieszkania Stare Miasto od dłuższego czasu skarżyli się na problemy ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego, szczególnie w godzinach popołudniowych i w weekendy. W czasie kiedy opłaty za postój na parkingach ogólnodostępnych nie są już wymagane, to pojawia się wiele samochodów spoza strefy, co blokuje możliwość parkowania dla mieszkańców. Co prawda część miejsc postojowych jest całodobowo przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców strefy, ale jest ona niewystarczająca. Już na początku roku Rada Osiedla Stare Miasto zorganizowała spotkanie z przedstawicielami NiOL-u, a po konsultacjach wystosowała wniosek o wprowadzenie płatnego postoju w godzinach 8-22 przez 7 dni w tygodniu.

Radni przegłosują projekty uchwał

Apele mieszkańców zostały wysłuchane i już niedługo mogą zostać wcielone w życie. Na najbliższej sesji miejscy radni będą głosować przygotowane już projekty uchwał, dotyczące wprowadzenia zmian w Strefie Zamieszkania Stare Miasto. Pierwsza z nich będzie dotyczyła właśnie zmian w czasie obowiązywania opłat za parking. Korzystanie z miejsc postojowych będzie płatne od godziny 8 do 22 przez siedem dni w tygodniu. Jest to odpowiedź na styczniowy wniosek rady osiedla podparty opinią NiOL-u.

- Zmiana ograniczy nadmiar pojawiających się i stojących przez wiele godzin pojazdów w porze popołudniowej i wieczornej, a przez to zapobiegnie powrotowi niekorzystnej sytuacji parkingowej występującej przed wdrożeniem przepisów dotyczących strefy - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Strefa zostanie rozszerzona, dzięki czemu mieszkańcy obszaru położonego pomiędzy ulicami Nabrzeże Wieleckie, Wyszyńskiego, Księcia Mściwoja II i Panieńską oraz wiaduktem Trasy Zamkowej, będą mogli nabyć abonament (Kartę Stare Miasto), a dotychczasowi posiadacze karty będą uprawnieni do parkowania w tej okolicy.

To nie koniec zmian na Starym Mieście

We wtorkowe popołudnie na Starym Mieście pojawili się przedstawiciele Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, którzy spotkali się też z przedstawicielami rady osiedla i mieszkańcami. Wysłuchali wszystkich opinii i na własne oczy sprawdzili stan faktyczny wolnych miejsc parkingowych po godzinie 17. Temat wciąż wzbudza duże emocje i powoduje dyskusję na argumenty. Mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli zmiany proponowane w projektach uchwał, ale okazuje się, że to nie koniec planowanych zmian w rejonie Starego Miasta.

W miejscach gdzie aktualnie funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania, również ma zostać wprowadzona Strefa Zamieszkania Stare Miasto, co ujednolici system i wprowadzi dodatkowe miejsca parkingowe dla posiadaczy abonamentów. W przyszłość z samego placu Orła Białego całkowicie znikną jednak miejsca parkingowe.

- W przyszłym miesiącu powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę, a według projektu z placu znikną wszystkie miejsca parkingowe - poinformował Paweł Jaworski, koordynator zmian na Starym Mieście.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę potrzebne będzie jeszcze przetarg, który wyłoni wykonawcę, a te formalności spowodują, że na rozpoczęcie prac trzeba będzie jeszcze poczekać. Docelowo plac Orła Białego zostanie przeznaczony tylko dla ruchu pieszego. Zanim to nastąpi, ujednolicone zostanie już parkowanie w obrębie Starego Miasta. Wciąż w fazie projektowania są parkingowce, które mają powstać w najbliższej okolicy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński