Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Świętujemy po raz 53.!

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. O święcie i potrzebie czytania opowiada Małgorzata Narożna, członkini zarządu PS IBBY, właścicielka szczecińskiej Kluboksięgarni FIKa.

Skąd pomysł na świętowanie dnia książki dla dzieci?

Dzięki książkom można przybliżyć dzieciom świat, ten codzienny i ten pełen magii i przygód. W 1967 roku w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, aby zwrócić większą uwagę na potrzeby młodego czytelnika, aby promować literaturę i grafikę dla młodych czytelników.

Czym jest IBBY?

IBBY, czyli International Board on Books for Young People. Została założona w 1953 r. przez pisarzy, działaczy, aktywistów, którzy po II wojnie światowej widzieli w książce, w historiach możliwość działania na rzecz międzynarodowego pokoju i porozumienia. Dzięki dostępowi do literatury dzieci mogły stawać się świadomymi czytelnikami. Co jest niezmienne cały czas. W Polsce Polska Sekcja IBBY powstała w 1993 r. w założycielskim gronie byli m.in prof. Joanna Papuzińska, prog. Grzegorz Leszczyński. dr Michał Zając. W codziennej pracy IBBY angażuje się w upowszechnianie i promocję literatury dziecięcej poprzez media społecznościowe i członków stowarzyszenia, którzy pracują bezpośrednio z dzieciakami w szkołach, bibliotekach, domach kultury czy też, jak w Szczecinie, w księgarni.
Główną osią działalności jest organizacja konkursy "Książka Roku" oraz Forum IBBY, które rokrocznie są organizowane. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych z najlepszych książek w dwóch kategoriach: literackiej oraz graficznej. Trzecią jest nagroda za upowszechnianie czytelnictwa.

Jak miały wyglądać obchody święta, które pokrzyżował koronawirus?

Miało być hucznie i radośnie. Mieliśmy gościć w Szczecinie Justynę Bednarek, jedną z najbardziej obecnie popularnych pisarek w Polsce, autorkę m.in historii o skarpetkach. Planowaliśmy spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, kolejne spotkanie z filozofią z Katarzyną Ciarcińską, która za pomocą bajek filozoficznych pomaga zrozumieć świat, skłonić do refleksji, rozbudzić w młodych umysłach ciekawość poznawania i zadawania pytań.
Dziś, w czasie pandemii koronawirusa, nie wiemy, jak potoczy się sytuacja, ale nadal zachęcamy Was do świętowania razem w domowych pieleszach. Czytajcie na zdrowie!

Trzeba przekonywać dzieci do czytania? Co mówisz, jak ktoś zadaje pytanie - Po co czytać książki dzieciom?

Czytanie to najlepszy i najtańszy sposób na wspólny czas z dzieckiem. Czytanie łączy, zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamić, z nimi cieszyć się, czasem zasmucić. Dzięki nim wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy się wspólnie je nazywać i przeżywać. Pamiętajmy Drodzy Dorośli to my jesteśmy architektami dzieci. To My je wprowadzamy w świat, który jak wiemy nie jest cukierkowym królestwem. Oferując im dobrą literaturę kreujemy ich umysły, to Oni w przyszłości będą decydować o naszym kraju, pomyślmy o tym. Nie bójmy się książek, one nie gryzą!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie