MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Świętujemy po raz 53.!

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. O święcie i potrzebie czytania opowiada Małgorzata Narożna, członkini zarządu PS IBBY, właścicielka szczecińskiej Kluboksięgarni FIKa.

Skąd pomysł na świętowanie dnia książki dla dzieci?

Dzięki książkom można przybliżyć dzieciom świat, ten codzienny i ten pełen magii i przygód. W 1967 roku w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, aby zwrócić większą uwagę na potrzeby młodego czytelnika, aby promować literaturę i grafikę dla młodych czytelników.

Czym jest IBBY?

IBBY, czyli International Board on Books for Young People. Została założona w 1953 r. przez pisarzy, działaczy, aktywistów, którzy po II wojnie światowej widzieli w książce, w historiach możliwość działania na rzecz międzynarodowego pokoju i porozumienia. Dzięki dostępowi do literatury dzieci mogły stawać się świadomymi czytelnikami. Co jest niezmienne cały czas. W Polsce Polska Sekcja IBBY powstała w 1993 r. w założycielskim gronie byli m.in prof. Joanna Papuzińska, prog. Grzegorz Leszczyński. dr Michał Zając. W codziennej pracy IBBY angażuje się w upowszechnianie i promocję literatury dziecięcej poprzez media społecznościowe i członków stowarzyszenia, którzy pracują bezpośrednio z dzieciakami w szkołach, bibliotekach, domach kultury czy też, jak w Szczecinie, w księgarni.
Główną osią działalności jest organizacja konkursy "Książka Roku" oraz Forum IBBY, które rokrocznie są organizowane. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych z najlepszych książek w dwóch kategoriach: literackiej oraz graficznej. Trzecią jest nagroda za upowszechnianie czytelnictwa.

Jak miały wyglądać obchody święta, które pokrzyżował koronawirus?

Miało być hucznie i radośnie. Mieliśmy gościć w Szczecinie Justynę Bednarek, jedną z najbardziej obecnie popularnych pisarek w Polsce, autorkę m.in historii o skarpetkach. Planowaliśmy spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, kolejne spotkanie z filozofią z Katarzyną Ciarcińską, która za pomocą bajek filozoficznych pomaga zrozumieć świat, skłonić do refleksji, rozbudzić w młodych umysłach ciekawość poznawania i zadawania pytań.
Dziś, w czasie pandemii koronawirusa, nie wiemy, jak potoczy się sytuacja, ale nadal zachęcamy Was do świętowania razem w domowych pieleszach. Czytajcie na zdrowie!

Trzeba przekonywać dzieci do czytania? Co mówisz, jak ktoś zadaje pytanie - Po co czytać książki dzieciom?

Czytanie to najlepszy i najtańszy sposób na wspólny czas z dzieckiem. Czytanie łączy, zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamić, z nimi cieszyć się, czasem zasmucić. Dzięki nim wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy się wspólnie je nazywać i przeżywać. Pamiętajmy Drodzy Dorośli to my jesteśmy architektami dzieci. To My je wprowadzamy w świat, który jak wiemy nie jest cukierkowym królestwem. Oferując im dobrą literaturę kreujemy ich umysły, to Oni w przyszłości będą decydować o naszym kraju, pomyślmy o tym. Nie bójmy się książek, one nie gryzą!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński