MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyzno! Powinieneś to robić regularnie. Nie wiesz jak często i jak? Zobacz instrukcję krok po kroku

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
W październiku namawiamy kobiety do samobadania piersi. W listopadzie swoją uwagę kierujemy na mężczyzn i ich zdrowie. Jednym z aspektów jest comiesięczne samobadanie jąder. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder i dlaczego regularne badanie jest tak ważne. Co jeszcze może oznaczać guzek na jądrze?

Spis treści

W jakim wieku można zachorować na raka jąder?

Samobadanie jąder może pomóc wykryć raka jąder we wczesnym stadium i zapewnić najlepszą szansę na dobre rokowanie. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (American Cancer Society – ACS), w pewnym momencie swojego życia na raka jąder zachoruje około 1 na 250 mężczyzn. W przeciwieństwie do innych nowotworów rak jąder dotyka głównie mężczyzn w młodym i średnim wieku – średni wiek w momencie diagnozy wynosi około 33 lat.

Mężczyzna w szarej koszulce i jeansach kierujący dłonie w stronę przyrodzenia
Regularne samobadanie jest szczególnie ważne w przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jąder. freepik

Jeżeli rak jąder zostanie wcześnie wykryty, ryzyko śmierci jest bardzo niskie. 5-letni względny wskaźnik przeżycia wynosi 99 proc., jeśli rak jest ograniczony do jąder – podaje Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Jeżeli jednak nowotwór rozprzestrzeni się na otaczające tkanki, wskaźnik przeżywalności spada do 96 proc. i do 73 proc., jeśli rozprzestrzeni się na odległe części ciała.

Sprawdź również:

Samobadanie jąder może pomóc we wczesnym wykryciu raka jąder i dać największe szanse na dobre rokowanie. Większość nowotworów jąder jest wykrywana przez mężczyzn podczas samobadania lub przez przypadek. Zaleca się wykonywanie comiesięcznych badań już od około 15 roku życia. Warto wpisać to do swojego kalendarza.

Jak samodzielnie badać jądra? Instrukcja prawidłowego samobadania jąder

Samobadanie jąder najlepiej wykonać podczas ciepłego prysznica lub kąpieli, lub tuż po nich. Ciepła woda rozluźnia skórę moszną, dzięki czemu badanie jest łatwiejsze. Warto wykorzystać też lustro, aby można było łatwo dostrzec wszelkie zauważalne obrzęki. Samodzielne badanie jąder powinno trwać ok. 3 minut.

Samobadanie jąder – krok po kroku:

 1. Stojąc, podłóż ręce pod worek mosznowy. Sprawdź, czy nie odczuwasz jakiejś dysproporcji (np. uczucie ciężkości po jednej stronie jąder).
 2. Delikatnie obejmij każde z jąder palcami wskazującymi i kciukami. Sprawdź, czy ich powierzchnia jest gładka, czy wyczuwalne są twarde grudki, guzy lub zmiany rozmiaru, kształtu lub konsystencji.
 3. Znajdź miękki przewód odprowadzający nasienie z jąder – najądrze.
 4. Wyczuj wszelkie guzki lub nieregularności na najądrzach.
 5. Kontynuuj badanie pod kątem zmian kształtu, rozmiaru lub konsystencji jąder. Jądra powinny być gładkie i jędrne.

Zobacz, jak samodzielnie zbadać jądra:

Pamiętaj: podczas badania nie powinieneś odczuwać bólu. Ból może wskazywać, że wymagana jest konsultacja medyczna.

Jądra nie są też idealnie symetryczne – jedno może być większe lub zwisać niżej. Niektórzy mężczyźni mylą naczynia krwionośne lub inne tkanki podtrzymujące wewnątrz moszny z guzkiem – w takim przypadku najlepiej udać się do lekarza.

Regularne samobadanie jest szczególnie ważne w przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jąder. Czynniki ryzyka to m.in.:

 • niezstąpione jądro,
 • HIV,
 • rak jądra w historii rodziny,
 • wcześniejszy rak jąder.

Jak często powinno się badać jądra? W tych przypadkach udaj się do lekarza

Samobadanie jąder należy wykonywać co miesiąc. Dzięki temu można szybko wykryć wszelkie ewentualne zmiany. Warto też raz w roku zbadać się u urologa.

Do lekarza należy udać się jak najszybciej, jeżeli:

 • odczuwamy znaczną zmianę w jednym lub dwóch jądrach,
 • wyczuwamy zgrubienie lub guzek,
 • występuje obrzęk moszny,
 • niepokoi nas cokolwiek innego.

Co może oznaczać guzek na jądrze?

Guzek, zgrubienie lub inna nietypowa zmiana w jądrze nie musi oznaczać raka. Inne stany, które mogą powodować zmiany w jądrach, mogą obejmować:

 • zapalenie najądrza i jądra (najczęściej spowodowane infekcją dróg moczowych lub przenoszoną drogą płciową),
 • torbiel najądrza (guzki spowodowane gromadzeniem się płynu w przewodzie prowadzącym od jąder, powszechne i zwykle bezbolesne, zazwyczaj nie wymagają leczenia),
 • wodniaki (nagromadzenie płynu między jądrem a cienką błoną, która je otacza, które może być spowodowane urazem lub stanem zapalnym moszny, może też wystąpić bez wyraźnej przyczyny),
 • żylaki powrózka nasiennego (obrzęk żył wewnątrz moszny – dokładna przyczyna nie jest znana, ale może to być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych),
 • przepukliny pachwinowe (występują, gdy wewnętrzna tkanka w jamie brzusznej wystaje przez otwór w ścianie brzucha, co może powodować ból i obrzęk moszny).

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kochaj bezpiecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mężczyzno! Powinieneś to robić regularnie. Nie wiesz jak często i jak? Zobacz instrukcję krok po kroku - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński