MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet James Bond i Gandalf chorowali na raka prostaty. Roger Moore, Ian McKellen i inni znani mężczyźni zmagali się z tym nowotworem

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Rak prostaty to częsty rodzaj raka u mężczyzn. Na szczęście jest on wysoce uleczalny we wczesnych stadiach. Rak prostaty jest diagnozowany u mężczyzn na całym świecie. Zmagali się z nim m.in. odtwórca roli Jamesa Bonda, Roger Moore, Robert De Niro i znany dziennikarz Marek Sierocki. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy raka prostaty oraz co najlepiej sprawdza się w kwestii profilaktyki.

Spis treści

Marek Sierocki, Ian McKellen, Rod Stewart
Na raka prostaty chorowało wiele znanych osobistości. Wśród nich są dziennikarz Marek Sierocki, odtwórca roli Gandalfa Ian McKellen czy piosenkarz Rod Stewart. FOTON/PBG/Jules Annan/Avalon/PAP

Czym jest rak prostaty?

Rak prostaty to najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn na całym świecie. Prostata to niewielki gruczoł, który znajduje się w podbrzuszu mężczyzny. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Pracę prostaty reguluje testosteron. Prostata wytwarza płyn nasienny, który zawiera plemniki.

Czytaj także: Zdrowie intymne mężczyzn to nie tabu. Weź udział w „Movember” i zapuść wąsy

Nieprawidłowy, złośliwy wzrostu komórek prowadzi do raka gruczołu krokowego, który może się rozprzestrzenić na inne obszary ciała.

1 na 8 mężczyzn prawdopodobnie usłyszy diagnozę raka prostaty w pewnym momencie swojego życia, ale tylko u 1 na 41 z nich będzie to przyczyna śmierci. Na tę optymistyczną statystykę wpływ ma skuteczne leczenie we wczesnych stadiach oraz powolny wzrost nowotworu w późniejszych stadiach. Dzięki rutynowym badaniom przesiewowym lekarze mogą wykryć wielu przypadków raka prostaty jeszcze przed jego rozprzestrzenieniem się.

Znane osoby, które chorowały na raka prostaty

Na raka prostaty chorowało też wiele znanych osobistości. Wśród nich są aktorzy, piosenkarze i politycy. Dzięki badaniom i wczesnemu wykryciu nowotworu wielu z nich wyzdrowiało i wciąż jest aktywnych zawodowo. Sprawdź, kto usłyszał taką diagnozę.

Zobacz, kto chorował na raka prostaty:

Jakie są rodzaje raka prostaty?

Większość przypadków raka prostaty to tzw. gruczolakorak. To rodzaj raka, który rozwija się w tkance gruczołu, (jak np. gruczoł krokowy). Inne rzadkie rodzaje raka, które mogą wywodzić się z prostaty, to:

 • guzy neuroendokrynne (np. rak trzustki),
 • rak drobnokomórkowy (np. rak płuc),
 • rak z komórek przejściowych (np. rak nerki),
 • mięsaki (np. rak kości).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Raka prostaty klasyfikuje się również według szybkości wzrostu. Wyróżniamy się dwa rodzaje wzrostu:

 • agresywny lub szybko rosnący (guz może przerosnąć i rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, stając się rakiem z przerzutami),
 • nieagresywny lub wolno rosnący (guz rośnie powoli).

Przyczyny zachorowania na raka prostaty i czynniki ryzyka

Nie są znane przyczyny raka prostaty, ale czynniki ryzyka, które wpływają na prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór złośliwy (np. historia rodzinna lub wiek).

Rak prostaty może wystąpić u każdego mężczyzny. Niektóre czynniki zwiększają jednak ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Obejmują one:

 • rak prostaty w rodzinie,
 • starszy wiek (50 lat lub więcej),
 • otyłość,
 • zmiany genetyczne,
 • niektóre grupy etniczne lub rasy (bardziej narażeni są np. Afroamerykanie),
 • dieta wysokotłuszczowa.

Rak prostaty stosunkowo rzadko występuje u mężczyzn poniżej 40. roku życia.

Objawy raka prostaty

Przez to, że niektóre formy raka prostaty są nieagresywne, mogą nie występować żadne objawy, ale zaawansowany nowotwór często powoduje objawy. Co ważne, nie wszystkie z nich muszą oznaczać raka prostaty, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.

Objawy raka prostaty mogą obejmować:

 • problemy z oddawaniem moczu (częstomocz, wolniejszy lub słabszy strumień moczu, krwawienie),
 • problemy natury seksualnej (zaburzenia erekcji, krew w nasieniu),
 • ból i drętwienie (osłabienie lub drętwienie nóg i stóp, utrata kontroli nad pęcherzem i jelitami).

Jak można zapobiec rakowi prostaty?

Choć nie mamy wpływu na historię chorób swojej rodziny czy nasz wiek, to możemy zadbać o inne czynniki.

– Rak to jest taka choroba, gdzie hasło „twoje zdrowie w twoich rękach” jest bardzo aktualne, dlatego że około 2/3 nowotworów ma swoją przyczynę w naszych zachowaniach i diecie. To są czynniki, na które możemy wpływać – mówi onkolog prof. Jacek Jassem.

Warto zadbać o swój styl życia, w tym o:

W razie pojawienia się wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem. Wcześnie wykryty i leczony rak daje bardzo dobre rokowania.

Źródła:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nawet James Bond i Gandalf chorowali na raka prostaty. Roger Moore, Ian McKellen i inni znani mężczyźni zmagali się z tym nowotworem - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński