MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia i cytologia za darmo – od 1 listopada badania zrobi więcej kobiet. Zobacz, dla kogo jest szersza refundacja

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Dwa najważniejsze badania profilaktyczne od 1 listopada wykona więcej kobiet. Refundacja mammografii i cytologii przez NFZ pomaga wcześniej wykryć i rozpocząć leczenie raka piersi i raka szyjki macicy. Są też inne, korzystne dla pacjentek ułatwienia w dostępnie do badań. Zobacz, co się zmienia już za kilka dni.

Spis treści

Komu przysługuje bezpłatna mammografia? Od 1 listopada to kobiety po 45 r.ż.

Bezpłatna mammografia jako badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi do tej pory przysługiwała kobietom w wieku od 50 do 69 lat. Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji publicznych.

Kobieta w średnim wieku rozmawia z lekarką przy mammografie
Podczas standardowej mammografii wykonywane są 4 zdjęcia RTG, po dwa na każdą pierś (w projekcji górnej i skośnej) monkeybusinessimages/Getty Images

Jak poinformowała Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, od 1 listopada 2023 r. będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Badanie można wykonać za darmo i bez skierowania raz na dwa lata.

Czytaj także: Nowy lek na raka szyjki macicy nadzieją dla chorych. Wydłuża życie pacjentek z zaawansowanym nowotworem

– Rozwiązania, które chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania – od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych – poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę – powiedziała Sójka.

Jak poinformowała szefowa resortu, od 2025 r. będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Sprawdź też: Nowoczesne leczenie raka piersi rozszerzone już od 18 września 2023 r.

Są też zmiany umożliwiające postawienie dokładnej diagnozy w przypadku pacjentek onkologicznych, zapowiedziano bowiem zwiększenie możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi.

– Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek – wyjaśniła Katarzyna Sójka.

Rozszerzenie programu profilaktyki raka piersi poprzedziły szerokie konsultacje z gronem m.in. lekarzy i organizacjami pacjentów. Jak przekazała Sójka, od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą włączone również kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Darmowa cytologia 2023. Refundacja NFZ dla starszych kobiet

Obok zmian dotyczących badania mammograficznego przyjęto także te dotyczące cytologii. Jest to podstawowy test diagnostyczny w kierunki raka szyjki macicy. Dotąd mogły wykonać ją bez skierowania panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 ostatnich lat nie robiły tego badania.

Jak przekazała szefowa MZ, od listopada do bezpłatnej cytologii są uprawnione kobiety w wieku od 25 do 64 lat, jest więc ona dostępna 5 lat dłużej.

Rozszerzenie programów badań profilaktycznych ma zwiększyć liczbę korzystających z nich osób i umożliwiać jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów.

– Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań! – apeluje min. Katarzyna Sójka.

Minister Zdrowia podała także, że panie z historią choroby w rodzinie „będą przekierowane do szczególnej opieki dla osób z grupy ryzyka, by rozpoznanie nastąpiło jak najwcześniej”. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg
agz/ ktl/ joz/ arz

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mammografia i cytologia za darmo – od 1 listopada badania zrobi więcej kobiet. Zobacz, dla kogo jest szersza refundacja - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński