Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna - Duża Sprawa. Oceń radnych, burmistrzów i wójtów z powiatu gryfińskiego [wyślij sms]

Andrzej Kordylasiński [email protected]
Coraz więcej głosów wpływa do nas w głosowaniu na samorządowców z regionu. Tym razem pod lupę bierzemy powiat gryfiński. Podsumujcie z nami pracę waszych radnych, wójtów i burmistrzów.

Gryfino - lokomotywa powiatu

To serce i głowa powiatu, a usytuowana pod Gryfinem elektrownia zasila w prąd znaczną część województwa.

Prawie 40 lat temu wybudowano elektrownię pod Gryfinem. Dominuje w gospodarce regionu. W związku z elektrownią lokowane są inne duże firmy. Bliskość ogromnego wytwórcy prądu umożliwia inwestorom obniżenie kosztów dzięki poborowi energii bezpośrednio od producenta. Przykładem jest Fliegel - jedna z największych pralni w tej części Europy, obsługująca berlińskie hotele. Liczba zarejestrowanych firm (3,3 tys.) mówi sama za siebie. Dominują usługi budowlane, handel oraz pośrednictwo handlowe.

Gmina leży na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych, autostrady A6 i budowanej drogi szybkiego ruchu S3. Autostrada prowadzi do przejścia granicznego w Kołbaskowie i dalej do Berlina. Natomiast droga S3, ma połączyć kraje Skandynawii z południem Europy. Planowany w pobliżu północnej granicy węzeł łączący tę drogę z istniejącym odcinkiem autostrady A6 stanie się głównym ogniwem systemu transportowego aglomeracji szczecińskiej.

Gryfino leży również na trasie magistrali kolejowej Szczecin - Wrocław. Gmina leży w pobliżu skrzyżowania dwóch ważnych międzynarodowego szlaków wodnych. Przystępuje więc do budowy nabrzeża nadodrzańskiego.

Podstawową ofertą inwestycyjną są tereny zlokalizowane w Parku Regionalnym w Gryfinie, w bezpośredniej bliskości zjazdu z trasy ekspresowej S3. W ramach Parku Regionalnego wyznaczono przeszło 300 ha terenów z przeznaczeniem na usługi i produkcję. W jego obrębie mieści się również obszar o powierzchni 57,5 ha, działający w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Położenie gminy w strefie przygranicznej 120 km od Berlina, sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry oraz funkcjonowanie w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zachęca do osiedlania oraz rozwoju infrastruktury turystycznej.

Widuchowa prężnie się rozwija

Jest jedną z najszybciej rozwijających się gmin powiatu. Duża część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. W urzędzie gminy zarejestrowanych jest 341 firm. Są to firmy z branży gastronomicznej, transportowej, handlowej, budowlanej, usług przemysłowych oraz produkcji wyrobów. Dużą rolę w gospodarce gminy odgrywa kopalnia kruszywa.

Gmina systematycznie inwestuje w infrastrukturę. Do tej pory skanalizowano 24 proc. powierzchni gminy. Aż 97,8 proc podłączonych jest do sieci wodociągowej. Dużo pieniędzy przeznacza się na rozbudowę bazy szkół. Wyremontowano świetlice wiejskie.

- Udało mi się wyprowadzić gminę z kosztownych i niekończących się procesów sądowych, co umożliwiło przeznaczenie większych środków na zaspokojenie najważniejszych potrzeb mieszkańców - mówi Michał Lidwin, wójt Widuchowej. - Z roku na rok rośnie dochód na jednego mieszkańca. To skutek systematycznego inwestowania i wykorzystania środków unijnych. Udało mi się również wykorzystać środki przed i poakcesyjne do realizacji celów wyznaczonych przez radę gminy.

Gminie grożą kary za brak oczyszczalni. Odnotowuje się wzrost zatrudnienia w rolnictwie indywidualnym. Dochody tej grupy mieszkańców nie są wysokie. A do tego zauważalne jest tzw. ukryte bezrobocie na wsi.

Trzcińsko Zdrój - krajobrazy polodowcowe

To typowo rolnicza gmina. Większość terenu zajmują użytki rolne, pastwiska. Sporo jest obszarów leśnych.

Wiele podmiotów gospodarczych działa w obrębie agroturystyki i turystyki. Na terenie gminy dominują duże gospodarstwa rolne. Przeważa drobna przedsiębiorczość. Rynek pracy jest stabilny.

Wodociągi w gminie wymagają ciągłych inwestycji. Są jeszcze miejscowości niezwodociągowane i nieskanalizowane. Infrastruktura drogowa jest zróżnicowana. Drogi powiatowe w większości wymagają naprawy i poszerzenia. Drogi gminne są utrzymane na dobrym poziomie, planowane jest rozwiązanie węzła ulicy Mickiewicza z drogą powiatową w okolicach cmentarza w Trzcińsku-Zdroju.

Największym sukcesem jest stopień pozyskania funduszy unijnych na inwestycje. - Na pięć dużych wniosków nie zakwalifikował się tylko jeden z uwagi na brak środków. Realizowane są dwa duże wnioski za łączną sumę 8,25 mln. zł w gospodarce wodno-ściekowej, kolejny obejmujący modernizację oczyszczalni ścieków jest w trakcie przygotowań. Jego wartość szacowana jest na ponad 4 mln złotych - mówi burmistrza Zbigniew Kitlas.

Zespół boisk Orlik zrealizowano w ubiegłym roku. Jednak nie oddano go oficjalnie do dzisiaj.

Stare Czarnowo między puszczą a jeziorem

Stare Czarnowo jest atrakcyjnie przyrodniczo. Położone między Puszczą Bukową a jeziorem Miedwie, i blisko Szczecina, z czego korzystają mieszkańcy. Słynie 18-dołkowym polem golfowym w Binowie.

Gmina jest coraz bardziej nowoczesna, proekologiczna i nastawiona na rozwój. Najczęściej rejestrują się firmy usługowe, budowlane i handlowe. Jest gminą rolniczą, jednak ostatnimi czasy wzrosło zainteresowanie przedsiębiorców spoza terenu gminy, którzy zainteresowani są nabyciem nieruchomości z przeznaczeniem na działalność nieuciążliwą. Dominują grunty orne. Uprawia się tu zboża towarowe i paszowe oraz rzepak.

- Gonimy cywilizację - mówi Marek Woś, wójt Starego Czarnowa. - Gmina buduje wodociągi, gazyfikację, kanalizację, oczyszczalnię ścieków, drogi, halę sportową. Remontuje też szkołę.

Wszystkie gospodarstwa są podłączone do wodociągu. Skanalizowana jest połowa gminy. W obecnym roku kanalizacja sanitarna powiększy się o ok. 16 proc.

- Wybudowaliśmy nowoczesną halę sportową w Kołbaczu - mówi Marek Woś. - Gmina przystępuje tu do remontu przedszkola i budowy ścieżek rowerowych. Oba te zadania będą współfinansowane ze środków Interreg IVA.

Gmina wzbogaciła się o nowe budynki świetlic wiejskich w Binowie i Glinnej. Zostały wyremontowane w ub.r. we współudziale środków Ministerstwa Kultury. Natomiast budynek świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie remontowany był ze środków Interreg III A.

- Procedury i ograniczenia związane z programem Natura 2000 opóźniają rozpoczęcie prac inwestycyjnych dotyczących skanalizowania miejscowości Binowo i Kołowo - mówi wójt.

Mieszkowice - jedynawPolsce gmina - armator

Znana jest w Polsce z promu na Odrze i średniowiecznych murów miejskich, a w regionie z gospodarności, i konsekwentnego inwestowania. Prawie połowa (48 proc.) powierzchni gminy to lasy. Korzysta z tego nadleśnictwo oraz firmy związane z przetwórstwem drewna. Najwięcej ludzi zatrudnia firma DREWEX. W gminie działa wiele prywatnych placówek handlowych oraz zakładów produkcyjno-usługowo-handlowych.

Gmina dysponuje dobrze rozwiniętą siecią dróg. Ważną inwestycją drogową były prace związane z przebudową ulic Odrzańskiej i Dworcowej. To ważny dla miasta ciąg komunikacyjny, pełniący funkcję obwodnicy centrum na trasie Szczecin-Kostrzyn.

Mieszkowice, Zielin i Ranowo w całości posiadają sieć gazową. Stanowi to 60 proc. całej gminy. Całkowita długość czynnej sieci wodociągowej w gminie wynosi 72 km. Woda dostarczana jest do odbiorców za pomocą niezależnych systemów wodociągowych. Teren gminy jest skanalizowany w 78 proc (miejscowości Kłosów, Kurzycko, Troszyn, Sitno, cz. Zielin, cz. Czelin, cz. Stare Łysogórki). Gmina jest właścicielem promu w Gozdowicach.

Z funduszy unijnych wyremontowano świetlice wiejskie w Wierzchlasie, Goszkowie, Kurzycku, Czelinie, remizę strażacką w Kłosowie. Przewiduje się dokończenie kanalizacji sanitarnej w Zielinie oraz budowę kanalizacji w Kamionce, Wierzchlasie, Goszkowie, St. Błeszynie, Gozdowicach i Starych Łysogórkach. Planuje się także dalszą gazyfikację gminy. Opracowane są projekty na sieć przemysłową i rozdzielczą dla Goszkowa i Wierzchlasu.

Burmistrz zabiega o fundusze na park rozrywki przy nabrzeżu promowym w Gozdowicach oraz rekonstrukcję murów miejsckich w Mieszkowicach.

Moryń liczy na turystów

Moryń to malownicze miasteczko, jego częścią jest jezioro Morzycko, a gmina stawia na walory przyrodnicze swoich terenów.

Mieszkańcy pracują głównie w handlu i sektorze budowlanym. Dwie trzecie zarejestrowanych firm stanowi sektor budowlany i handlowy. Gmina słynie z ośrodków jeździeckich i stadnin koni. Największa znajduje się w Bielinie.

Infrastrukturę wodociągową posiada cała gmina. Skanalizowany jest Moryń oraz dwie wsie: Witnica i Bielin.

- Oczekujemy na decyzję w sprawie kolejnego złożonego wniosku do PROW, dzięki któremu długość sieci kanalizacyjnej zwiększy się o 1,89 km, a wodociągowej o 2,33 km - mówi burmistrz Jan Maranda.

Dzięki realizacji projektu unijnego "Rewitalizacja Placu Wolności wraz z przyległymi budynkami" przywrócony został historyczny wizerunek rynku miejskiego, który stał się jednocześnie wizytówką miasta oraz centrum życia kulturalnego. Ciekawą inwestycją jest powstanie w Moryniu centrum geoparku.

- Powstały dwa kompleksy sportowe pozwalające na uczestnictwo mieszkańców gminy w szeroko pojętej kulturze fizycznej oraz na kształtowanie w młodym społeczeństwie odbioru widowiska sportowego (kultura aktywnego dopingu), a także przygotowanie go do życia w zintegrowanej społeczności - mówi burmistrz Jan Maranda.

Chojna z przygraniczną rentą

Gmina Chojna wykorzystuje swoje położenie i wspólnie z Niemcami składa projekty zyskując na unijne wsparcie.

To gmina z przejściem granicznym w Krajniku Dolnym. Stosunkowo dużo tu sklepów i zakładów usługowych. Klientami są często goście zza Odry. Mieszkańcy najczęściej rejestrują firmy ogólnobudowlane, handlowe, usługowe, gastronomiczne, transportowe i związane z gospodarką hodowlaną.

Duży potencjał drzemie w poradzieckim lotnisku. Gmina liczy na przyłączenie terenów lotniska do obszarów specjalnych stref ekonomicznych, co wpłynie pozytywnie na aktywność inwestorów.

Infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o drogi. Gmina skanalizowana jest w 46 proc. Do sieci wodociągowej podłączonych jest aż 92 proc gospodarstw.

Walory przyrodnicze oraz atrakcyjne zabytki zmobilizowały gminę do realizacji kilku dużych projektów z partnerem niemieckim. Projekty opiewają na ponad 8 mln zł. Gmina wspólnie ze Schwedt przeprowadzi drugi etap rewitalizacji Parku Dolina Miłości w Zatoni Dolnej (ponad 4 mln zł). W Krajniku Górnym zbudowane zostanie Międzynarodowe Centrum Spotkań i Kształcenia (ponad 3 mln zł).

Na terenie starego miasta w Chojnie nastąpi remont i przebudowa ul. Podmurza (ok. 1,2 mln). Wciąż budowane jest przedszkole.

Gmina odnotowuje spadek dochodów z tytułu zmniejszenia wpływów podatkowych (PIT, CIT, zmniejszenie poziomu sprzedaży nieruchomości). Zauważalna jest również emigracja zarobkowa wykształconych mieszkańców gminy. Władzę charakteryzuje niestabilność polityczna.

Cedynia - zachodni przyczółek kraju

Przygraniczne położenie, bliskość metropolii Berlina, zabytki oraz urokliwa przyroda Cedyńskiego Parku Krajobrazowego to główne atuty Ziemi Cedyńskiej.

Cedynia i Osinów Dolny, gdzie znajduje się przejście graniczne, to ośrodki turystyki transgranicznej. Przyjeżdża tu wielu Niemców, m.in. po drobne zakupy. Są aż dwa duże targowiska, dają ludziom pracę. Osinów Dolny został okrzyknięty stolicą fryzjerstwa.

W całej gminie jest mnóstwo zakładów usługowych. W Bielinku i Golicach funkcjonują kopalnie kruszyw.

Gmina dysponuje dobrze rozwiniętą siecią drogową. Ma też łatwy dostęp (55 km) do niemieckich autostrad i możliwości szybkiego przemieszczania się na zachód i południe Europy. Leży także na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych.

Cedynia jest skanalizowana w 95 proc. Kanalizację zbiorczą posiadają jeszcze Osinów Dolny i Radostów. Sieć wodociągowa w gminie ma ponad 60 km długości. Jednak sieci są wyeksploatowane i wymagają modernizacji. Przez północną część gminy przebiega ropociąg "Przyjaźń". Przekracza on Odrę w miejscowości Bielinek.

Najważniejszą inwestycją na którą udało się zdobyć pieniądze (prawie 6 mln) była przebudowa stacji wodociągowej. Zbudowana zostanie stacja uzdatniania wody oraz studnia w Cedyni. Ponad 400 tys. zł udało się zdobyć z funduszy unijnych na budowę świetlicy w Bielinku. Wyremontowane zostaną świetlice w Starym Kostrzynku oraz Lubiechowie Górnym i Dolnym. W Cedyni powstał zespół boisk Orlik.

- Mój program wyborczy był ogólny. Nadal marzę aby rozbudować szkolną salę gimnastyczną z widownią - mówi burmistrz Adam Zarzycki.

Banie stawiają na inwestycje

W ostatnich latach gmina wychodzi z marazmu, stając się liderem powiatu gryfińskiego jeśli idzie o tempo wzrostu dochodów oraz inwestowania i to nie kosztem zadłużenia.

Banie to gmina typowo rolnicza. Jednak tylko część ludności utrzymuje się z pracy w rolnictwie. Większość pracuje poza gminą. Dominują firmy o charakterze budowlanym, handlowym oraz związane z innymi usługami. Banie w powiecie gryfińskim od 2 lat są liderem wzrostu dochodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Kanalizację posiada 46 proc gospodarstw gminy. Natomiast aż 98 proc. posiada sieć wodociągową. Drogi gruntowe systematycznie są przebudowywane na drogi asfaltowe we współpracy z Funduszem Ochrony Gruntów Rolnych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. W bieżącym roku będzie przebudowanych w Baniach 5 ulic wraz z kanalizacją deszczową.

W Baniach przebudowano kanalizację sanitarną i wodociągową. Wyremontowano świetlice wiejskie w Swobnicy i Baniewicach. Dokonano remontu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Baniach. Planowana jest przebudowa i remont remizy OSP w Baniach oraz zakup nowego samochodu pożarniczego. Przygotowano projekt budowy kanalizacji sanitarnej części ulic w Baniach, Tywicy, Babinku i Lubanowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński