Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laser wyleczy jaskrę. Nowoczesne zabiegi w Szczecinie

Paulina Targaszewska
Archiwum
Więcej pacjentów cierpiących na jaskrę uzyska pomoc. W szczecińskiej przychodni będą dodatkowe zabiegi

Jaskra - groźna choroba

Jaskra - groźna choroba

W przypadku jaskry dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, co powoduje degradację nerwu wzrokowego. Ta groźna choroba oczu, często długo nie daje o sobie znać i jest wykrywana przypadkowo.

Objawy jaskry pierwotnej są prawie niezauważalne, natomiast ostremu atakowi jaskry towarzyszy silny ból oka, a także nudności, wymioty, zaburzenia pracy serca, silne bóle brzucha i głowy.

Na początku stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci kropli do oczu. Krople mają za zadanie obniżyć ciśnienie śródgałkowe aby nie dochodziło do dalszej degradacji nerwu wzrokowego. U niektórych pacjentów farmakologia nie wystarcza, wówczas takiego pacjenta kieruje się na laseroterapię. Ostatecznym rozwiązaniem leczenia jaskry jest zabieg chirurgiczny.

Wszystko dzięki zakupionemu niedawno laserowi YAG.

- Laser neodymowy YAG uzupełni wyposażenie naszej Poradni Okulistycznej w taki sposób, by stworzyć jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w całym mieście. Mamy już sporo sprzętu, m.in. tomograf OCT - mówi Agnieszka Wesołowska, koordynator marketingu przychodni Porta Medyk.
Do czego będzie wykorzystywany nowoczesny laser YAG? Przede wszystkim pomoże w leczeniu pacjentów cierpiących na jaskrę.

W ramach NFZ

- Ciśnienie wewnątrzgałkowe, które jest przyczyną jaskry, można obniżać farmakologicznie albo operacyjnie - mówi Agnieszka Wesołowska. - W leczeniu operacyjnym w pierwszej kolejności można zastosować zabiegi laserowe - m.in. irydotomię laserem YAG. Ten zabieg będziemy wykonywać od sierpnia w naszej Poradni Okulistycznej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zabieg nie jest skomplikowany, ale może być lekko bolesny. Najpierw pacjentowi podaje się więc krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i krople zwężające źrenicę oraz krople znieczulające. Następnie lekarz zakłada specjalną soczewkę kontaktową i wykonuje laserem niewielki otwór w obwodowej części tęczówki. To umożliwia odpływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Podczas zabiegu pacjent musi siedzieć nieruchomo, bo każde poruszenie głową czy okiem może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek. Po wykonanym zabiegu przez krótki czas pacjent może odczuwać ból, czasem światłowstręt lub rozdwajanie obrazu. Konieczne jest więc podanie specjalnych kropli i kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Bezbolesne zabiegi

Za pomocą lasera YAG w przychodni Porta Medyk wykonywane będą także zabiegi kapsulotomii.

- Kapsulotomia polega na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka - tłumaczy Agnieszka Wesołowska. - Wykonuje się ją za pomocą lasera YAG w przypadku tzw. zaćmy wtórnej czyli u pacjentów, którzy przeszli zabieg operacji zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zmętnienie tylnej torby soczewki po tej operacji występuje u 10-30 procent pacjentów po operacji zaćmy i powoduje spadek ostrości widzenia - na szczęście kapsulotomia jest rozwiązaniem tych problemów.

Zabieg wykonuje się kilka miesięcy po operacji zaćmy. Całość jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut. Podczas całego zabiegu należy siedzieć nieruchomo i patrzeć na wskazany punkt. Nie wolno poruszać głową i okiem. Poruszanie się może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka. Czoło i broda muszą być dosunięte do aparatu. Po zabiegu laserowym konieczne jest zakraplanie kropli oraz kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego przez ok. 30 min i na drugi dzień po zabiegu.

- Pacjenci nie powinni obawiać się takiego zabiegu, gdyż nie jest on bolesny - mówi Agnieszka Wesołowska. - Podczas zabiegu przed okiem widoczne są błyski światła. Bezpośrednio po zabiegu widzenie może być niewyraźne, wywołane olśnieniem oraz podaniem kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu. Z tego powodu w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.

Przez siedem dni po zabiegu pacjent będzie musiał przyjmować krople przeciwzapalne.

- Działaniem korzystnym lasera YAG wykorzystywanego przy kapsulotomii jest poprawa ostrości wzroku, wrażliwości na kontrast, wglądu w dno oka i redukcja olśnienia - mówi Agnieszka Wesołowska z przychodni Porta Medyk.

Ze skierowaniem

Aby zabiegi mogłybyć wykonane pacjent będzie musiał mieć na nie skierowanie. Dziennie w przychodni Porta Medyk ma być wykonywanych około 5 takich zabiegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński