MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwietniowe prace w ogrodzie. Co siać i sadzić? Jak zadbać o trawnik i co jeszcze trzeba zrobić? Lista prac ogrodowych na wiosnę

Agata Kaźmierczak
Kwiecień to czas rozkwitu, ale także intensywnych prac w ogrodzie.
Kwiecień to czas rozkwitu, ale także intensywnych prac w ogrodzie. schulzie/gettyimages.com
Kwiecień to miesiąc wyjątkowo intensywnych prac w ogrodzie. Trzeba jeszcze dokończyć porządki po zimie, ale również na dobre zacząć prace związane z nowym sezonem. Zadbać o trawnik, zająć się wiosennym nawożeniem, ale także – siać i sadzić rośliny. Nie porzucamy robienia rozsad w domu, ale niektóre warzywa i kwiaty można także siać bezpośrednio do gruntu. Podpowiadamy, co trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu.

Spis treści

W tym miesiącu, jeśli tylko sprzyjają warunki pogodowe, najpierw porządkujemy ogród, sad, skalniaki, oczka wodne i tarasy. Ale nie tylko. To przede wszystkim czas prac polegających na przygotowaniu gleby pod zasiewy, wysiewu nasion oraz sadzenia drzew i krzewów. 

Zadbaj o trawnik

Po zimie pamiętaj o trawniku. Jeśli na trawniku zauważysz żółknące plamy, może być to grzyb (najczęściej tak zwana pleśń śniegowa). Jednak nie ma powodów do zmartwień, taki trawnik można uratować! Wygrab powstałą warstwę filcu i napowietrz glebę nakłuciami, przeprowadź aerację (zabieg nakłuwania powierzchni trawnika, żeby rozluźnić zbite podłoże i poprawić jego przepuszczalność).

Sprawdź: Jak zadbać o trawnik po zimie. O tych zabiegach pamiętaj!

Pamiętaj o cięciu drzew i krzewów owocowych

Na początku kwietnia kończymy przycinkę drzew i krzewów owocowych. To ostateczny i końcowy termin, gdyż drzewa budzą się z zimowego spoczynku. Jeśli nie przyciąłeś jeszcze jabłoni, grusz, śliw, a także winorośli, zrób to natychmiast. W kwietniu przytnij też morele i brzoskwinie (natomiast z przycinaniem wiśni i czereśni poczekaj do lata). Również w kwietniu należy zastosować opryski na drzewach owocowych.

Sprawdź stan iglaków

Iglaki przycinamy przez cały rok, więc nie musisz się spieszyć wraz z nadejściem wiosny, ale warto z początkiem kwietnia sprawdzić stan igieł świerków i modrzewia. W przypadku, kiedy na igłach pojawią się szkodniki, bądź choroba grzybowa, zareagować powinniśmy od razu, stosując odpowiednie opryski. Chorobę rozpoznasz między innymi po zielonych naroślach na gałązkach. Takie narośla wyglądem mogą przypominać nawet szyszkę – to tzw. galasy.

Odsłanianie roślin

W kwietniu można zdejmować osłony z roślin, choć w tym roku końcówka zimy była na tyle ciepła, że nawet przez większość lutego i marca nie były już potrzebne. Miejmy je jednak pod ręką, bo jeśli po cieplejszych dniach w nocy przyjdzie mróz, to może wyrządzić poważne szkody. Uważajmy w szczególności na hortensje ogrodowe.

Uporządkuj grządki pod zasiewy

Te należy starannie przygotować. Pamiętając np. o tym, żeby ich powierzchnia była jak najbardziej równa. Po deszczu w zagłębieniach na pewno będzie zbierać się woda, a jej nadmiar nigdy nie służy nasionom. Równie z w kwietniu ściółkujemy glebę pod krzewami. Ściółka pomoże utrzymać w glebie przede wszystkim wilgoć.

Co posadzić w kwietniu?

W kwietniu sadzimy:

 • Rośliny z odsłoniętymi korzeniami.
 • Rośliny w pojemnikach.
 • Rośliny balotowane – sprzedaje się je z całą bryłą korzeniową. Na glebach lekkich najlepiej umieścić rośliny w ziemi o 3–5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny balotowane podlewamy zawsze bardzo obficie
 • Niektóre rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące latem. Optymalna temperatura zewnętrzna do sadzenia to około 10 stopni Celsjusza.

Jakie warzywa posiać w kwietniu?

Wysiew warzyw do gruntu wykonaj w następującej kolejności:
Pierwsza połowa miesiąca:

Druga połowa kwietnia:

 • buraczki ćwikłowe,
 • buraczki liściowe,

Koniec miesiąca:

 • szczaw,
 • późne odmiany kapusty,
 • brokuły,
 • skorzonera,

Również w kwietniu jest czas na to, by przesadzić z inspektu wprost na grządki np. kalarepy, sałaty i kapusty. By przyśpieszyć zbiory szczególnie warzyw, można pomyśleć o tunelu foliowym. W tunelu najlepiej rosnąć będą rzodkiewki, marchew czy pietruszka, a także sałata. Dzięki tunelowi zbiór warzyw przyspieszymy o około 11 dni.

Jakie kwiaty posiać w kwietniu?

Od początku kwietnia do skrzynek na rozsadę wysiewamy lwie paszcze, celozje, szałwię, po czym przechowujemy je w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza, ale nie będzie też mniejsza niż 14 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca wprost do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: smagliczkę, chabry, mak polny, kosmosy, nasturcje, nagietki, groszek pachnący, a także ozdobne słoneczniki.

W kwietniu zadbaj o róże

Choć róże głównie sadzimy jesienią, to można to zrobić również wiosną. To szczególnie dobry termin na posadzenie róż piennych, czyli szczepionych na pniu. Warto również skrócić pędy róż rosnących już w ogrodzie, z wyjątkiem gatunków pnących, które nie wymagają przycinki. Stare ogrodnicze zalecenie mówi, by przycinać róże wtedy, gdy kwitną forsycje. W kwietniu także nawozimy róże.

Zadbaj o oczko wodne na wiosnę

W kwietniu należy uprzątnąć oczko wodne i przygotować je na nowy sezon.

 • Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych tak, żeby wystawały nad lustrem wody.
 • Usuń stare liście z wody, w przeciwnym razie dasz glonom pożywkę.
 • Dosadź takie rośliny podwodne, jak moczarki i rogatki – nie będzie wtedy kłopotów z glonami.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto ubezpieczyć psa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kwietniowe prace w ogrodzie. Co siać i sadzić? Jak zadbać o trawnik i co jeszcze trzeba zrobić? Lista prac ogrodowych na wiosnę - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński