Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kubeczki elfów” znajdziesz w lesie. Te grzyby rosną zimą i wyglądają jak z bajki. Sprawdź, gdzie szukać czarek i czy można je jeść

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czarki to grzyby, które można znaleźć zimą. Wyróżniają się kolorem i kształtem.
Czarki to grzyby, które można znaleźć zimą. Wyróżniają się kolorem i kształtem. pixabay.com
Czarki to bardzo nietypowe grzyby. Nie dość, że mają naprawdę oryginalny kształt i wyrazisty kolor, to w dodatku rosną zimą. Sprawdź, jak wyglądają te grzyby, czy są jadalne oraz z czym można je pomylić.

Spis treści

Zimowe grzybobranie to wcale nie taki zły pomysł, jak mogłoby się wydawać. Choć o tej porze nie spotkamy borowików czy koźlarzy, są gatunki grzybów, które rosną właśnie zimą. Należy do nich choćby znany głównie ze sklepów boczniak ostrygowaty, ale też oryginalny uszak bzowy, czy płomiennica zimowa. Ale nawet wśród tych zimowych grzybów wyróżniają się czarki. Ich potoczne angielskie nawy to kubeczki oraz czapeczki elfów i rzeczywiście te grzyby wyglądają jak z bajki.

Dowiedz się więcej: Jak wyglądają uszaki bzowe, czyli polskie grzyby mun? Sprawdź, gdzie ich szukać i co zrobić, żeby urosły w ogrodzie

Czy grzyby czarki są jadalne?

Tak, czarki to jadalne grzyby. Można je jeść nawet na surowo. Zdania na temat smaku są podzielone – od mało wyrazistego do rzodkiewkowego.

Jak wygląda czarka szkarłatna i inne czarki?

Czarki szkarłatne to grzyby o kształcie… czarki. Przypominają niewielkie, ale niekiedy stosunkowo głębokie miseczki. Ich średnica to od 2 do 5 cm. Charakterystyczny dla nich jest intensywnie czerwony kolor, wyraźny szczególnie podczas wilgotnej pogody. Gdy jest sucho, może wpadać w pomarańcz. To wnętrze czarki, bo zewnętrzna powierzchnia jest jaśniejsza, różowawa.
Poza czarką szkarłatną można też spotkać:

  • czarkę austriacką (ma też odmianę o żółtym kolorze),
  • czarkę jurajską.

Te grzyby są na tyle podobne, że można je odróżnić tylko pod mikroskopem. Wszystkie są jadalne. Jednak na pewną różnicę trzeba zwrócić uwagę, bo czarka jurajska jest pod ochroną i nie wolno jej zrywać (czarka szkarłatna była pod ochroną do 2014 r., ale została usunięta z listy).

Gdzie rosną czarki?

Te grzyby nie rosną w ziemi, ale na drewnie (może ono być zagrzebane w podłożu lub ściółce i będzie wyglądało, jakby grzyby wyrastały z ziemi, ale to mylące).

  • czarka szkarłatna rosnie na drewnie drzew liściastych,
  • czarka austriacka – również lubi drzewa liściaste, ale może też się pojawić na iglastych,
  • czarka jurajska – rośnie wyłącznie na lipach. Jeśli więc zauważymy jakieś czarki na tych właśnie drzewach, lepiej ich nie zrywajmy. To może to być właśnie chroniony gatunek.

Ponadto tym grzybom odpowiadają miejsca wilgotne, w pobliżu rzek, strumieni itp.

Kiedy rosną czarki?

Te grzyby rosną od grudnia do maja, gdy nie ma dużych mrozów. Natomiast śnieg im nie przeszkadza i mogą zacząć się rozwijać pod jego okrywą.

Z czym można pomylić grzyby czarki?

Te grzyby ze względu na kształt, kolor i termin, gdy rosną, trudno pomylić z innymi. Najbardziej podobna jest dzierżka pomarańczowa. Ma ona miseczkowaty kształt i pomarańczowy kolor, ale rośnie od lipca do października. Najczęściej jest określana jako grzyb jadalny, ale o znikomej wartości smakowej.
Podobna jest też kielonka błyszcząca, ale jej zewnętrzne ścianki są zabarwione na zielonkawo lub niebieskawo. Pojawia się od kwietnia do lipca. To bardzo rzadki grzyb – nie zrywajmy go i nie niszczmy.

Wybrane źródła
grzybofil.pl
nagrzyby.pl
Orłowski, J., Praktyczny atlas grzybów, Warszawa 2019

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Kubeczki elfów” znajdziesz w lesie. Te grzyby rosną zimą i wyglądają jak z bajki. Sprawdź, gdzie szukać czarek i czy można je jeść - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński