MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kosztorys inwestorski, ofertowy, powykonawczy i zamienny. Czym różnią się od siebie

Katarzyna Piojda
Przygotowywanie kosztorysu pozwala inwestorowi zorientować się, jakiej wielkości wydatki czekają go podczas budowy domu.
Przygotowywanie kosztorysu pozwala inwestorowi zorientować się, jakiej wielkości wydatki czekają go podczas budowy domu. 123RF
Kosztorys to zarys wydatków, jakie czekają przyszłego inwestora. Niektórzy nie wiedzą, co to za dokument, a tym bardziej nie rozróżniają jego rodzajów. Tłumaczymy, czym jest kosztorys inwestorski, ofertowy, powykonawczy oraz zamienny.

Kosztorys przedstawia planowane koszty prac budowlanych związanych z postawieniem domu, wartość zamówienia na roboty budowlane i ofertę ceny, zaproponowaną przez wykonawcę. Jest też podstawą do wyliczenia stawki dla firmy wykonawczej.

Każda budowa to osobny kosztorys. To nie oznacza natomiast, że inwestycja, jak np. budowa 300-metrowego, dwupiętrowego domu z tarasem, balkonem i dwoma garażami, będzie miała jeden kosztorys. Każdy obiekt budowlany, rozpatrywany jako część całości, ma osobny kosztorys. W praktyce wygląda to tak, że obiekt budowlany podzielony jest na grupy takich samych robót. Są to m.in.: roboty ogólnobudowlane, instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne. Każda z nich wymaga przygotowania osobnej dokumentacji oraz harmonogramu prac, jakie będą wykonywane przez poszczególnych fachowców. Każda grupa (czy podgrupa) wykonawców powinna otrzymać osobny kosztorys. Wyróżnia się cztery główne typy kosztorysów: inwestorski, ofertowy, powykonawczy i zamienny.

Kosztorys inwestorski

Koszty to podstawa przy budowie domu. To dlatego głównym kosztorysem jest ten inwestorski. Jest on tworzony na zlecenie zamawiającego, a więc inwestora. Projektant, kosztorysant lub inny ekspert czy firma specjalizująca się w branży przygotowuje ten dokument, zanim zacznie się budowa domu. Podaje w nim przybliżoną wartość robót budowlanych. Kosztorys inwestorski ma dać odpowiedź zleceniodawcy, ile ten powinien przygotować pieniędzy na budowę domu i na wszystkie inne związane z nią wydatki.

Dzięki kosztorysowi inwestor będzie też wiedział, czy, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości powinien zaciągnąć kredyt bankowy. Wartość podana w kosztorysie inwestorskim pomaga zapoznać się ze stawkami, jakie mogą zostać zaproponowane przez firmy budowlane czy remontowe, chcące zrealizować tę inwestycję. To oznacza, że inwestor, dzięki kosztorysowi, będzie miał rozeznanie co do stawek, które zaproponują mu później firmy budowlane. Jeżeli ceny oferowane przez fachowców będą znacznie odbiegały od kwot wskazanych w kosztorysie, może świadczyć to o tym, że firma zawyża albo zaniża koszty swoich usług.

Kosztorys ofertowy

Kosztorys ofertowy przygotowywany jest zazwyczaj na potrzeby przetargu w zamówieniach publicznych, rzadziej dotyczy negocjacji cenowych. To zaproponowanie ceny oferty przez potencjalnego wykonawcę robót, czyli firmę, która stara się pozyskać zamówienie od inwestora. Kosztorys ofertowy stanowi stadium danego przypadku, tzn. budowy. Tworzy się go na zlecenie zainteresowanego, a więc inwestora. Obejmuje projekt budowy, zamówienia dotyczące aparatury, maszyn i urządzeń oraz przedmiary robót. Dokument ten również musi powstać przed rozpoczęciem robót.

W kosztorysie ofertowym potencjalny wykonawca wskazuje, ile życzy sobie za wykonanie danych prac. Stawka zaproponowana przez niego stanowi podstawę do dalszych rozmów z tą firmą albo – gdy inwestor uzna cenę za nieodpowiednią – do odrzucenia propozycji.

Kosztorys powykonawczy

Gdy nie ma kosztorysu ofertowego, sporządza się kosztorys powykonawczy. W nim określa się wynagrodzenie dla firmy, która zrealizuje zamówienie, czyli postawi nam dom. Dokument tworzy się, jak wskazuje nazwa, po zakończeniu robót. Z reguły wcześniej nie było to możliwe, ponieważ ani inwestor, ani firma budowlana czy remontowa, nie wiedziały dokładnie, jakiego rodzaju prace trzeba będzie wykonać i jakie poniesie to za sobą koszty. Dopiero po zakończeniu prac można podliczyć rzeczywiste koszty robót i usług. W kosztorysie powykonawczym podana cena jest ostateczna. Taką właśnie stawkę otrzyma wykonawca za swoją pracę.

Kosztorys zamienny

Często się zdarza, że w trakcie prac pojawiają się niespodziewane, dodatkowe koszty. Wtedy potrzebny jest kosztorys zamienny. Stanowi on dokument, który wprowadza zaistniałe zmiany i zastępuje wcześniej wykonany kosztorys ofertowy. Co ważne: kosztorys zamienny nie może pomagać wycenić robót, których nie uwzględniono dotychczas w kosztorysie ofertowym, choćby niespodziewanych prac, które wynikły przy okazji, po sporządzeniu dokumentacji projektowej. Kosztorys zamienny dotyczy tylko zmian w pozycjach już uwzględnionych. Przygotowuje się go jedynie ze względu na zmiany pierwotnie przewidzianych wielkości, czyli liczby jednostek przedmiarowych robót, zaprezentowanych w kosztorysie ofertowym, a odbiegających od tego, co wykazano w poprzednim dokumencie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kosztorys inwestorski, ofertowy, powykonawczy i zamienny. Czym różnią się od siebie - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński