Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszmarne ceny na stacji. Będzie drożej

Marek Rudnicki
- Wkurzają mnie wypowiedzi rządu, że nic nie można zrobić - mówi Zbigniew Jakubcewicz, szczeciński taksówkarz, który wraz z kolegami zaczął tankować w Niemczech. - Bujają nas w żywe oczy, bo rząd może, ale nie chce obniżyć akcyzy lub wprowadzić alternatywnych paliw, jak robią to Niemcy.
- Wkurzają mnie wypowiedzi rządu, że nic nie można zrobić - mówi Zbigniew Jakubcewicz, szczeciński taksówkarz, który wraz z kolegami zaczął tankować w Niemczech. - Bujają nas w żywe oczy, bo rząd może, ale nie chce obniżyć akcyzy lub wprowadzić alternatywnych paliw, jak robią to Niemcy. Marcin Bielecki
Za litr benzyny płacimy w Szczecinie tyle, co w Warszawie. Czyli najdrożej w Polsce. Koncerny bez skrupułów wykorzystują wasze położenie - mówią eksperci.

Prognoza cen na najbliższy tydzień

Prognoza cen na najbliższy tydzień

W sobotę Orlen podniósł ceny. W tym tygodniu kształtować się będą jeszcze na poziomie średnim 5,16-5,23 zł za litr benzyny bezołowiowej 95, a za 98 zapłacimy między 5,35 a 5,50 zł/l. Ale nic nie wskazuje, by zatrzymały się na tym poziomie.

Jakub Bogucki
e-petrol.pl

W minioną sobotę PKN Orlen kolejny, już 51 raz w tym roku podniósł ceny paliw w hurcie. Już za kilka dni odczujemy to na stacjach paliw.

- Wszystkie podwyżki odbijają się i to mocno na firmach prowadzących stacje - mówi Dariusz Długołęcki z firmy paliwowej Ad-Rem. - Nie możemy już zejść niżej z marży, bo byśmy dopłacali. Cały czas obserwujemy z niepokojem, jak przy zwyżkujących cenach coraz więcej osób zaczyna tankować rzadziej niż dotychczas.

Analitycy rynku podają, że ceny paliw w Zachodniopomorskiem, w tym w Szczecinie, należą do najwyższych w kraju. Za litr Pb 95 w Szczecinie zapłacimy tyle co w Warszawie (nawet do 5,29 zł/l), podczas gdy w dużo większym Gdańsku już tylko 5,15 zł/l, a w Łodzi wręcz - 5,08 zł/l.

- Koncerny paliwowe bezkarnie mogą podnosić ceny w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, bo region położony jest przy zachodniej granicy - uważa Jakub Bogucki z e-petrol.pl. - Polak do Niemiec i tak nie nie pojedzie tankować, bo tam paliwa są nieco droższe. Co innego przy wschodniej granicy.

Z tym drożej jest to prawda, ale Niemcy (średnio za litr Niemiec płaci 6,15 zł przy dwu-, trzykrotnie wyższych zarobkach) już znajdują sposób na koncerny, by zmusić je do obniżenia paliwa.

Unia zezwala na trzymiesięczne obniżenie akcyzy za paliwo i Niemcy już z tego korzystają. W Polsce minister finansów twierdzi, że nie obniży akcyzy, bo zubożyłby budżet państwa.

- Niemcy by zmusić koncerny paliwowe do obniżenia cen paliw, wprowadzili na rynek etanol E 85, mieszankę spirytusu z benzyną, której litr kosztuje tylko 1 euro - mówi Zbigniew Jakubcewicz. - Już wymusili obniżkę diesla do ok. 1,3 - 1,4 e. Coś robią, a nasz rząd nic.

W samym Szczecinie można też kupić litr benzyny w cenie różniącej się o 15 gr na litrze. Ta tańsza sprzedawana jest przez stacje zakładowe oraz firmy przy hipermarketach.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński