Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt w prokuraturze. Prawnicy do delegowanych prokuratorów: jesteśmy z wami!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prawie czterystu prawników różnych specjalności z naszego regionu odpisało się pod apelem wsparcia dla prokuratorów, którzy w trybie pilnym zostali przeniesieni do odległych jednostek. - Wyrażamy swoją solidarność z prokuratorami, którzy pozostając wierni złożonemu ślubowaniu, stoją na straży prawa i strzegą praworządności, a w postępowaniu kierują się zasadami godności i uczciwości napisali.

Pod listem podpisali się sędziowie, adwokacji, radcy prawni, notariusze, a nawet kilkoro szczecińskich prokuratorów na czele z prokurator Aldoną Lemą, było szefową wydziału ds. korupcji i przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Są oburzeni tym co na początku stycznia stało się z sześcioma prokuratorami, którzy należą do krytycznego wobec ministerstwa sprawiedliwości stowarzyszenia Lex Super Omnia. Na polecenie Prokuratora Krajowego zostali oddelegowani do odległych o kilkaset kilometrów prokuratur niższego rzędu. Jeden z takich prokuratorów, Daniel Drapała został przeniesiony z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu do Prokuratury Rejonowej w Goleniowie. Według Prokuratury Krajowej decyzję wymusiła pandemia i konieczność wsparcia mniejszych prokuratur.

- Prokuratura Krajowa zdecydowała o wzmocnieniu jednostek prokuratury, które w największym stopniu zostały dotknięte problemami kadrowymi wynikającymi z trwającej pandemii COVID-19 - wyjaśnia prok. Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.
Ale według sporej części środowiska prawniczego, to odwet za krytykę ministerstwa sprawiedliwości. Lex Super Omnia od kilku lat źle ocenia reformy ministra Zbigniewa Ziobro.

ZOBACZ TEŻ:

Teraz za przenoszonym prokuratorami murem stanęło 380 prawników z okręgu szczecińskiego.
- Obserwujemy ostatnie działania podejmowane przez Waszych przełożonych, nie tylko jako prawnicy, ale też jako zwykli obywatele. Jako prawnicy nie możemy wyjść ze zdumienia, jak daleko można posunąć się w instrumentalnym wykorzystywaniu, z pobudek politycznych, uprawnień, które służyć miały innym całkowicie akceptowalnym celom, jak usprawnienie pracy instytucji i dbanie o stan praworządności. Jako zwykli ludzie, mający rodziny, określone centra życiowe, zainteresowania i pasje, nie potrafimy zrozumieć, jak można podejmować decyzje służbowe w sposób tak nieliczący się z sytuacją drugiego człowieka - piszą prawnicy.
Według nich zwierzchnicy delegowanych prokuratorów kierują się " fałszywą troską o stan państwa"

ZOBACZ TEŻ:

- Chcemy tą drogą wyrazić wspólny sprzeciw wobec podejmowanych działań, których czytelnym motywem jest próba podporządkowania niezależnych prawników siłom politycznym. Takie działanie, zwłaszcza gdy jest ono podejmowane z fałszywą troską o stan państwa, uważamy za niegodne, szczególnie w przypadku osób piastujących ważne urzędy państwowe. Tym bardziej, gdy czynią to osoby mające wykształcenie prawnicze. Zdajemy też sobie sprawę, jak czasem trudno, w kontrze do woli decydentów czy presji koniunkturalnych postaw, zachować się przyzwoicie. Dlatego wyrażamy też swoją solidarność z prokuratorami, którzy pozostając wierni złożonemu ślubowaniu, stoją na straży prawa i strzegą praworządności, a w postępowaniu kierują się zasadami godności i uczciwości. - dodają.
Ministerstwo nie zareagowało na razie na list "380".

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński