MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu. Nowe przepisy nie będą egzekwowane? Już szykują nowelizację

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Obecnie urzędujące kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obligatoryjnego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się m.in. sprzeczne z konstytucją.
Obecnie urzędujące kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obligatoryjnego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się m.in. sprzeczne z konstytucją. Szymon Starnawski
14 marca wchodzą w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu. Okazuje się jednak, że brakuje jeszcze tzw. aktów wykonawczych. Co to oznacza w praktyce?

Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi. W przypadku kierującego pojazd mechaniczny, który spowodował wypadek, sąd może orzec przepadek pojazdu mechanicznego, jeżeli zawartość alkoholu w jego organizmie jest niższa niż 0,50 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1 promil we krwi, a jeżeli te wartości są przekroczone to sąd orzeka taki przepadek.

Jak mówi w rozmowie z Radiem Zet wiceszef resortu sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, nie ma jeszcze gotowych aktów wykonawczych. Rząd już pracuje nad nowelizacją przepisów, która będzie gotowa za kilka miesięcy. Jego zdaniem, przepisy, które wchodzą w życie 14 marca, będą zatem martwe.

"Przygotowywana nowelizacja ma znieść obowiązkową, fizyczną konfiskatę aut. Taka opcja nadal pozostaje w prawie, ale sąd według swojego uznania będzie mógł orzec inne kary, np. nawiązkę w wysokości wartości auta, gdy samo odebranie samochodu sędzia uzna za bezcelowe, zbyt radykalne, czy skomplikowane prawnie" - wyjaśnia Arkadiusz Myrcha.

Przypomnijmy, że przepisy o konfiskacie samochodu były przygotowywane przez wcześniejszą ekipę rządzącą. Obecnie urzędujące kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obligatoryjnego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się m.in. sprzeczne z konstytucją.

Poprosiliśmy Ministerstw Sprawiedliwości o komentarz w tej spawie - czekamy na odpowiedź.

od 7 lat
Wideo

echodnia Gala Mistrzów Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfiskata samochodu. Nowe przepisy nie będą egzekwowane? Już szykują nowelizację - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński