MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu 2024. Jakie opłaty poniesie kierowca, któremu skonfiskowano samochód?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
30.10.2019 lublin rozpoczela sie policyjna akcja znicz. policjanci beda czuwac nad bezpieczenstwem podroznych ktorzy w tych dniach wybiora sie na groby swoich bliskich. policja akcja znicz kontrola drogowa badanie trzezwosci trzezwosc mandat pierwsza pomoc policjant jazda na podwojnym gazie pogotowie ratunkowe auto generala andersa nz fot. lukasz kaczanowski/polska press
30.10.2019 lublin rozpoczela sie policyjna akcja znicz. policjanci beda czuwac nad bezpieczenstwem podroznych ktorzy w tych dniach wybiora sie na groby swoich bliskich. policja akcja znicz kontrola drogowa badanie trzezwosci trzezwosc mandat pierwsza pomoc policjant jazda na podwojnym gazie pogotowie ratunkowe auto generala andersa nz fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
14 marca 2024 roku w życie weszły przepisy pozwalające na konfiskatę pojazdu pijanym kierowcom. Sama konfiskata pojazdu wiąże się dla właściciela auta z dodatkowymi wydatkami m.in. za przechowywanie auta na policyjnym parkingu.

Konfiskata samochodu 2024. Kto straci samochód?

Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi. W przypadku kierującego pojazd mechaniczny, który spowodował wypadek, sąd orzeknieprzepadek pojazdu mechanicznego, jeżeli zawartość alkoholu w jego organizmie jest niższa niż 0,50 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1 promil we krwi, a jeżeli te wartości są przekroczone to sąd orzeka taki przepadek. Auto stracimy także w warunkach recydywy - kiedy pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila), kierowca zostanie zatrzymany w okresie krótszym niż 24 miesiące od popełnienia identycznego przestępstwa. 

Konfiskata samochodu 2024. Przepisy obowiązują, ale będą znowelizowane - co to oznacza?

Jak mówi w rozmowie z Radiem Zet wiceszef resortu sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, nie ma jeszcze gotowych aktów wykonawczych. Rząd już pracuje nad nowelizacją przepisów, która będzie gotowa za kilka miesięcy. Jego zdaniem, przepisy, które wchodzą w życie 14 marca, będą zatem martwe.

Obecne kierownictwo resortu zaproponowało rezygnację z przepisu o obowiązkowym przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności. Wprowadzona ma być również nowa przesłanka orzeczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

"Przygotowywana nowelizacja ma znieść obowiązkową, fizyczną konfiskatę aut. Taka opcja nadal pozostaje w prawie, ale sąd według swojego uznania będzie mógł orzec inne kary, np. nawiązkę w wysokości wartości auta, gdy samo odebranie samochodu sędzia uzna za bezcelowe, zbyt radykalne, czy skomplikowane prawnie" - wyjaśnia Arkadiusz Myrcha.

Przypomnijmy, że przepisy o konfiskacie samochodu były przygotowywane przez wcześniejszą ekipę rządzącą. Obecnie urzędujące kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obowiązkowego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się m.in. sprzeczne z konstytucją.

Nowelizacja najprościej mówiąc sprawi, że kiedy sąd uzna, że przepadek mienia nie ma sensu, będzie mógł zamienić to na karę finansową.

Konfiskata samochodu 2024. Jakie opłat poniesie skazany kierowca?

Skonfiskowany pojazd lawetą zostanie przetransportowany na policyjny parking. Tam zostanie do wydania prawomocnego wyroku - a to może potrwać nawet kilka miesięcy. Skazany za jazdę po pijanemu, kiedy już zapadnie prawomocny wyrok, zapłaci za cały okres przechowywania. Konieczna będzie także opłata za odholowanie.

W większości przypadków stosowane są maksymalne stawki dopuszczalne prawem. W przypadku samochodu osobowego o masie do 3,5 tony maksymalna stawka na 2024 rok wynosi 697 zł za usunięcie pojazdu oraz 60 zł za każdą rozpoczętą dobę przechowywania pojazdu na parkingu.

Po orzeczeniu przepadku pojazdu przez sąd, pojazd trafia do właściwego dla siedziby sądu pierwszej instancji - urzędu skarbowego. Tu odbywa się licytacja. Podawana jest szacunkowa wartość pojazdu i cena wywoławcza, czyli w przypadku pierwszej licytacji 75 proc. wartości szacunkowej. Co jeśli za pierwszym razem auto nie zostanie wylicytowane? Wtedy cena wywoławcza drugiej licytacji będzie wynosi 50 proc. wartości szacunkowej.

Konfiskata samochodu 2024. Czy właściciel musi płacić ubezpieczenie OC za skonfiskowany pojazd?/sc]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfiskata samochodu 2024. Jakie opłaty poniesie kierowca, któremu skonfiskowano samochód? - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński