Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowy tramwaj profilaktyczny HIV - AIDS na ulicach Szczecina

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Gdzie można zrobić test na obecność wirusa HIV, jak się zabezpieczać przed zarażeniem - na te oraz inne pytania odpowiadali specjaliści, którzy w specjalnym tramwaju zachęcali mieszkańców do badania oraz profilaktyki.

Bezpłatne badania w kierunku HIV wykonywane będą w okresie 15 września – 25 października 2016, w każdy wtorek i czwartek, w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie.

Bezpłatne badania są elementem szerszej kampanii dotyczącej możliwych dróg zakażenia oraz postępowania po narażeniu na kontakt z HIV. W programie są również spotkania edukacyjne z udziałem specjalistów i wolontariuszy ze Stowarzyszenia DADU.
Pierwsze z nich odbyło się własnie dzisiaj w wynajętym na tę okoliczność tramwaju.

- Zachęcamy mieszkańców Szczecina i całego województwa, żeby wykonywali te badania, ponieważ świadomość społeczna na temat HIV i AIDS jest bardzo mała - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Broniewskiego. - To bardzo ważne, żeby przeżyć życie w zdrowiu i spokoju. Ludzie wchodząc w nowe związki nie myślą o tym, żeby zrobić sobie badanie, a z naszych danych wynika, że od stycznia do lipca tego roku zaraziło się 40 osób. Każdego dnia zarażają się 3 osoby.

Na badanie nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić; nie trzeba mieć dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Wynik badania jest do odbioru po dwóch dniach. W przypadku pozytywnego wyniku testu, pacjent otrzymuje informacje dotyczące leczenia i dalszego postępowania.

Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych, w poniedziałki i czwartki w godz. 16–18 działa Telefon Zaufania HIV/AIDS, tel. 91 45 42 450, prowadzony przez Stowarzyszenie DADU.

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński