MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w sztuce i projektowaniu - nowa wystawa w filharmonii

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wystawa będzie dostępna od 17 października do 12 listopada 2023 w Galerii Poziom 4. w dniach otwarcia galerii.
Wystawa będzie dostępna od 17 października do 12 listopada 2023 w Galerii Poziom 4. w dniach otwarcia galerii. Andrzej Szkocki
Prace pedagogów wiodących uczelni artystycznych z kraju i zagranicy oraz zaproszonych gości można oglądać w Galerii Poziom 4 w szczecińskiej filharmonii.

Szczecińska filharmonia w ramach cyklu wydarzeń FilHERmonia, który między innymi celebrują twórczość i wkład kobiet w świat sztuki i muzyki, zaprezentowała pierwszą z trzech wystaw pt. "Synteza 2023 - Harmonia". Wystawa ta powstała we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie.

Tym razem artyści zajęli się aspektem kobiecym w sztuce i projektowaniu. Harmonia, wg mitologii greckiej była matką Amazonek – silnych i niezależnych wojowniczek, ale także uosabiała ład i zgodność. Harmonia swoim znaczeniem obejmuje także wiele dziedzin sztuki i kojarzona jest z dążeniem do ponadczasowego piękna w równowadze kompozycji, formie dopełniających się elementów jak i przesłaniu.

- Kobiety to są istoty niesłychanie silne z ogromną odpowiedzialnością, z odpornością na stres, dążące konsekwentnie do zakreślonych celów i te cechy się uzupełniają. Natomiast w aspekcie cielesności kobieta jest współcześnie postrzegana jako ideał piękna, ale nie zawsze tak było, ponieważ w starożytnej Grecji, gdzie próbowano zdefiniować piękno matematycznie, uznano, że jedynie ciało męskie jest idealne, boskie, ma doskonałe proporcje - mówi prof. Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Prace prezentowały różne aspekty dotyczące pozycji i roli kobiet w sztuce, często zdominowanej przez mężczyzn.

Wystawa będzie dostępna od 17 października do 12 listopada 2023 w Galerii Poziom 4. w dniach otwarcia galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński