MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kluby ruszą po wielkie pieniądze? Aż 75 milionów złotych do rozdania!

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Jakub Steinborn / Dziennik Bałtycki
Ruszyła ósma edycja rządowego programu Klub. Na wsparcie finansowe mogą liczyć małe i średnie kluby sportowe głównie z obszarów wiejskich i z małych miejscowości. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na ten cel 75 mln złotych, pieniądze trafiły do 5775 klubów. Operatorem programu Klub, który powstał w 2016 roku jest Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Jest jeden wymóg, pieniądze mogą trafić do klubów, które nie miały w poprzednim roku obrotu finansowego większego niż 200 tysięcy złotych - mówi w specjalnej rozmowie z nami Mieczysław Kazimierz Baszko, prezes Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, operatora programu Klub.

Kto może się starać o dofinansowanie w ramach rządowego programu Klub?
Program Klub jest skierowany do wszystkich klubów sportowych, Uczniowskich Klubów Sportowych oraz Ludowo-Uczniowskich Klubów Sportowych, jednosekcyjnych i wielosekcyjnych działających na terenach wiejskich, miejsko-wiejskich i w dużych miastach, jak chociażby Warszawa. Nie ma znaczenia, czy klub prowadzi sekcję strzelectwa, lekkoatletyki, piłki nożnej, czy wszystkie razem. Kluby jednosekcyjne mogą otrzymać 10 tysięcy złotych, wielosekcyjne 15 tysięcy złotych. Jest jednak jeden wymóg, pieniądze mogą trafić do klubów, które nie miały w poprzednim roku obrotu finansowego większego niż 200 tysięcy złotych. Taki bilans finansowy musi zostać dostarczony przy składaniu wniosku.

Do kiedy można składać wnioski?
Nabór ruszył 1 marca o godzinie 13.45 symbolicznym uderzeniem w dzwonek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego z udziałem wiceministra sportu i turystki Arkadiusza Czartoryskiego. Pierwsze wnioski już do nas wpływają, system elektroniczny będzie je, wcześniej należy zapoznać się z regulaminem i zasadami. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Zwracam na to uwagę, ponieważ zdarzało się, że wnioski zawierały braki formalne, prosimy o składanie kompletnych dokumentów. Nabór potrwa do 24 kwietnia.

W tym roku do klubów trafi rekordowa suma, aż 75 milionów złotych. Na co konkretnie pieniądze zostaną przeznaczone?
Wszystkie założenia zostały przedstawione w ministerstwie sportu i turystyki. Z doświadczenia wiem, że najtrudniej jest znaleźć klubom środki finansowe na prowadzenie zajęć i wynagrodzenie dla trenerów, dlatego na 2023 rok przeznaczymy na ten cel 40 milionów złotych. Drugim priorytetem jest organizacja obozów sportowych i na nie przeznaczymy prawie 20 milionów. Naszym trzecim priorytetem jest zakup sprzętu sportowego, na ten cel przeznaczonych zostanie 6 milionów złotych.

Dlaczego właśnie takie proporcje zostały ustalone przy podziale pieniędzy?
Klubom jest zdecydowanie łatwiej otrzymać sprzęt sportowy od sponsora, niż starać u dobroczyńców o pieniądze na wynagrodzenie dla trenerów.

Rozmawiał Zbigniew Czyż

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kluby ruszą po wielkie pieniądze? Aż 75 milionów złotych do rozdania! - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński