Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś pałac banku, dziś należy do Akademii Sztuki [zdjęcia]

Celina Wojda
Neobarokowy pałac, którego wnętrza skradły serca Akademii Sztuki w Szczecinie.

Dzisiaj postanowiliśmy pokazać Wam jak wygląda nowy nabytek Akademii Sztuki w Szczecinie. Każdy pewnie wiele razy przechodził obok tego budynku, ale nie każdy zaglądał tam do środka. Niektórzy mogli zobaczyć sale przy okazji wizyt w banku, ale to i tak nie oddawało piękna, jakie kryje w sobie Pałac Ziemstwa Pomorskiego.

Neobarokowy pałac dla Towarzystwa

Nie bez powodu budynek przy al. Niepodległości 40 nazywany jest Pałacem Ziemstwa Pomorskiego. Gmach został zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym właśnie dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego. Towarzystwo to organizacja założona w 1781 r. i skupiająca bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.

Gmach zaprojektował szczeciński architekt Emil Drews. Budynek jest piękny zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz - bogato zdobiona fasada o cechach monumentalnych, dekoracyjny środkowy ryzalit budowli - z podjazdem, położonym nad nim balkonem zdobionym rzeźbami rycerza i rolnika oraz tympanonem, na którym umieszczony został dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego oraz gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II.

Wnętrze pałacu jest równie piękne. Znaczna część pomieszczeń budynku zachowała swój historyczny wygląd i bogate zdobienia.

Siedziba banków

Na początku swojego istnienia w budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa. Potem w pałacu swoją siedzibę miały inne instytucje bankowe: Pocztowa Kasa Oszczędności; Powszechna Kasa Oszczędności; PKO Bank Polski. Z budynku korzystały również szkoły ekonomiczne.

Pałac dla Akademii

Teraz w pałacu będzie rezydować szczecińska Akademia Sztuki. Do budynku przy al. Niepodległości 40 uczelnia chce się przenieść od nowego semestru, czyli na początku 2017 roku. Przeniesione tu będą głównie wydziały muzyczne z ul. Grodzkiej i Kuśnierskiej, gdzie w tej chwili mają za ciasno.

- Tamte budynki zostaną wystawione na sprzedaż - mówi prof. Dariusz Dyczewski, rektor Akademii Sztuki. - Musimy jak najszybciej korzystać z pałacu, bo budynek musi być ogrzewany, więc szkoda by było ogrzewać pustą przestrzeń. W największej sali powstania sala koncertowa na ponad 200 osób. Będą z niej mogły korzystać równie inne instytucje jak szkoły muzyczne.

Jeżeli uda się remont poddasza, to przeniesione tam będą kierunki malarskie. Na parterze w byłej sali obsługi interesantów będą organizowane wystawy, a w sąsiedniej, mniejszej sali może powstać dobra restauracja.

- Chcemy, żeby budynek był otwarty dla osób z zewnątrz, żeby każdy mógł tu przyjść i spędzić czas - mówi rektor. - Mam nadzieję, że za pozyskane pieniądze uda się budynek wyremontować i wypełnić go muzyką, plastyką i dźwiękiem.

Akademia Sztuki będzie się starać o około 25 mln zł na remont gmachu z pieniędzy unijnych z programu na lata 2014-2020. Zakup budynku kosztował 9,1 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński