Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na „drugie życie” dla kamienic przy ul. Bałuki 12 i 13 w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 16 lat
68 mln zł ma kosztować renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Bałuki 12 i 13. Nieruchomość w czerwcu tego roku kupiła firma Lorenshill Sp. z o. o.

Kamienicę przy ul. Bałuki spółka Lorenshill kupiła od firmy Europol Consulting. Transakcja miała miejsce zaledwie miesiąc temu.

- Wcześniej mieliśmy umowę przedwstępną i nic praktycznie nie mogliśmy zrobić w kamienicach - mówi Katarzyna Melzacka z firmy Lorenshill. - Dopiero teraz ostro zabraliśmy się za tworzenie dokumentacji, planów renowacji i modernizacji nowo kupionych kamienic.

Nowy właściciel chce jak najszybciej ruszyć z renowacją budynków przy ul. Bałuki, bo w planach ma ją zakończyć już pod koniec 2026 roku. A pracy jest sporo. Przebudowie, modernizacji i renowacji poddać trzeba 5,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni.
Spółka Lorenshill chce, aby przebudowa nowo kupionego budynku stała się częścią całego projektu, który nazwano Arthouse Szczecin, a dotyczy wyremontowanych już kamienic przy ul. Śląskiej. Zresztą wszystkie te kamienice będą połączone, a oficyny mają także dostać drugie, nowe życie.

Tak jak w przypadku kamienic przy ul. Śląskiej, budynki przy ul. Bałuki 12 i 13 mają być prawdziwą perłą architektoniczną miasta. Inwestor także przy tej inwestycji postawił sobie za cel zachowanie oryginalnego wyglądu kamienic i jej integralności, jednocześnie chce wnętrza dostosować do współczesnych standardów.

Katarzyna Melzacka mówi, że unowocześnienia, jakie wprowadza inwestor dla przyszłych właścicieli mieszkań czy lokali usługowych niemal wyprzedzają potrzeby lokatorów.

- Na przykład tak projektowana jest konstrukcja budynku, aby przyszli właściciele mieli jak największą swobodę przy aranżacji wnętrza — tłumaczy. - Chodzi o to, aby żadna ściana nie blokowała możliwości np. przy zmianie miejsca na łazienkę czy kuchnię.
Rewitalizacja kamienic przy Bałuki to 6 etap przedsięwzięcia spółki przy odnawianiu starej zabudowy Szczecina. Tak jak przy projektach renowacji kamienic przy ul. Śląskiej, inwestor planuje zwrócić szczególną uwagę na najmniejsze detale w budynku.

- Na szczęście mamy już pewne doświadczenie — mówi przedstawicielka firmy Lorenshill. - Ale nie da się ukryć, że to bardzo żmudna praca i potrzeba do niej sporej cierpliwości i czasu — dodaje i pokazuje jak już w wyremontowanych przestrzeniach przy ul. Śląskiej inwestor wykorzystał i wkomponował w zabudowę stare cegły, jak po renowacji wygląda podłoga, albo jak udało się odzyskać część sztukaterii i ozdób ściennych.

Firma Lorenshill oddała już bowiem do użytku 4 wyremontowane budynki przy ul. Śląskiej w Szczecinie. W tej chwili trwa budowa kolejnych czterech na zapleczu starych kamienic, to tzw. oficyny. Obok powstaje też dwupoziomowy garaż, ogród na dachu garażu i park dla mieszkańców — na poziomie zero. Ta część inwestycji ma być gotowa w styczniu 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński